İstanbul AutoShow 2015 İlk Gün İzlenimleri

0
0
0
0
0
2012 yılından beri tüm otomobil severlerin dört gözle beklediği İstanbul AutoShow 2015 kapılarını tüm otomobil severler için açtı. Biz de daldık tabii.. Bakalım ilk gün neler dikkatimizi çekmiş.
Dünyanın en iyi ve hızlılarının ülkemizde buluştuğu bu İstanbul Autoshow 2015 fuarı araba meraklıları tarafından heyecanla bekleniyordu. 2 senede 1 yapılan ve aradan geçen 2 yılda oldukça ilginç tasarımlar ve yepyeni özelliklere sahip araçları barındıran fuarda tabiki en ilgi çekici otomobiller Süper Sport ve Ultra Lüks kategorisi araçlardı.

Biz de Webtekno olarak tüm fuar boyunca hergün yapacağımız izlenim yazısına fuarda ilk dikkat çeken Opel ve Alfa Romeo standlarından başladık. 

Opel bu sene resmen yememiş içmemiş ülkemiz için çalışmış. Yeni modeller ve varolan modellere gelen yeni motor seçenekleri bunlara bir örnek. Alfa Romeo ise 2012 fuarında gördüğümüz 4C konseptini bu sefer satışa hazır şekilde ülkemize getirmiş. Üstelik yanında birde kardeş olarak 4C Spyder'ıda standlarına park etmiş.


 

 Alfa Romeo 4C ve 4C Spyder


Fuarda dikkatimizi çekmeyi başaran en önemli yeniliklerden biride Alfa Romeo'nun yeni spor arabası Alfa Romeo 4C oldu. 240 beygiri, İtalyan ruhu taşıyan spor bir tasarımla buluşturan Alfa Romeo, bu modelini "4C" ve "4C Spider" olarak ikiye ayırmış. Özellik olarak bakacak olursak bu iki modelin arasında hiç bir fark yok. İki kişilik olan 4C ve 4C Spider 1.8 motor hacimli 240 beygir gücünde bir motora sahip. Maksimum 350nm torka ulaşan otombilde, otomatik 6 ileri otomatik TCT şanzıman bulunuyor. Ayrıca maksimum 258 Km/s hıza ulaşabilen otomobil, 0-100 km aralığa 4,5 saniyede ulaşarak İtalyan olduğunu kanıtlamış durumda. Alfa'nın yeni bebeği 100 km'de ortalama 6,8 yakarak kesinlikle yakıt konusunda bu kadar ekonomik olması bizi çok şaşırttı. F1 teknolojisi ile paralel tasarlanan 895 kg karbon fiber şase aracın ivmelenmesinde en büyük etken.Alfa Romeo'nun 4C ve 4C Spider modellerinin arasında ne fark olduğunu merak eden olduysa şöyle belirteyim, aralarındaki tek fark 4C Spider'ın cabrio yani üstü açık olması. Bunun dışında teknik özelliklerin hiç bir farkı yok. Gel gelelim en can yakıcı kısım olan fiyatlara. Alfa Romeo 4C, Türkiye'de 110.000€'dan satışa sunulması belirlenirken, üstü açık model olan 4C Spider'da bu fiyat 120.000€'ya çıkıyor. Yani artık otomobillerden parça eksildikçe daha da pahalılaşıyorlar. Sonuç olarak pahalı olmasını göz ardı edersek Alfa Romeo 4C ve 4C Spider bir Ferrari veya Lamborgini olmasa da İtalyan hissini yaşamak isteyenler için ideal sempatik bir spor araba diyebilirim.


 

 Yeni Opel Corsa OPC
Opel Performance Center yani OPC. OPC modelleri Opel'in araçlarının performans versiyonudur. Bu versiyonlarda spor süspansiyon, spor şase ve spor transmisyon kullanılır. Ayrıca beygir gücü yükseltilir bu otomobiller sınıfında en iyisi ve en hızlısı olmak için tasarlanır. (Opel'in internet sitesine al koy yazıyı öyle yağ çektim şu an)Opel, Corsa'da eski nesillerde olduğu gibi bu nesilde de OPC versiyonunu duyurdu. Corsa 1.6 Litre 207 HP güç üreten turbo motor ile 6.8 saniyede 100 km hıza ulaşan bir canavar haline gelmiş. OPClerde görmeye alışkın olduğumuz o kızgın bakışlı body kit bu aracın yenilenen kızgın yüzünü daha da çok kızdırmış. İç dizayn olarak OPC direksiyon simidi ve özel Recaro yarış koltukları ile donatılmış.
 

 Yeni Opel KarlŞehir trafiğine ve park sorununa çözüm olarak hep küçük otomobiller gösterilir. Karl, Opel'in yeni küçük şehirlisi. Corsa'dan küçük fakat Adam'dan büyük bir otomobil. 1 Litre benzinli ekonomik 75 HP güç üreten motora sahip. İç dizayn olarak ağabeyi Corsa ile birebir olan Karl, boyutları ve kullanışlılığı ile alınabilir bir izlenim yaratıyor bizde. Başlangıç fiyatı eğer yanlış duymadıysak 9 Bin € olarak belirlenmiş. Vergiler hariç 30 Bin TL'ye kompakt bir Alman kulağa mantıklı geliyor.


 

 Adam S ve Adam Rocks
Mini Cooper ve Fiat 500 eskiden beri çok popüler olan iki model. Opel ise bu kült otomobillere rakip olması amacıyla Adam'ı duyrumuştu. Diğer iki markadnın yaptığı gibi Opel'de Adam'ın farklı versiyonlarını üretim bandına soktu. (Mini Cooper S, Fiat 500 Abarth gibi) Rocks modeli daha çok bir crossover model şekline bürünmüş bir araç olsada Adam S tamamen spor bir otomobil. Üstü açılır kumaş tavan ile çok şık durduğunu söylemek gerek.


 

 Opel Monza Konsept
Bu otomobil, yani Monza için çok şey yazıldı, çizildi ve en sonunda işte burada! ( Bana Insignia çıkmadan önceki konsept halini hatırlattı) Orta konsol ve ön konsol tamamen dokunmatik panelden oluşmuş ve çok fütürstik bir tasarıma sahip. Bu otomobil hakkında elimizde hiçbir teknik detay yok. Açıkcası bu otomobil ile ilgili bir şey yazmakta istemiyorum. Sadece biz ona baktık o bize baktı öyle bakıştık. Samimi davranıyorum gençler. İnsan bir otomobile aşık olabiliyormuş. Bugün bunu tecrübe ettik. Opel ellerine sağlık.


 

 HoloArc ve Yarış Simülasyonu


Fuarda yalnızca otomobiller değil, farklı teknolojik cihazlar da vardı. Bunlardan en çok dikkat çeken Türk menşeili "Holoarc" adlı hologram sistemi oldu. AutoShow'un girişine ve iç mekanda konumlandıran ve konsepte özel olarak tasarlanan hologramlar etkileyici bir görsel şölen sundu.Bunun dışında sanal gerçekliğin sınırlarını zorlayan ve oyun ile otomobil severleri bulşturan ve herkesin deneyimlemek için kuyruk oluşturduğu yarış similatörü neredeyse benzersizdi. Similatör bir F1 aracı kullanırken yolun her zerresini hissetmeniz için tasarlanmıştı. Ofise bunlardan kurmaya kalksak mı acaba diye düşünmedik değil. İlk gün izlenimlerimizi burada bitiriyoruz. Başlıkta "ilk gün" olmasından da anlayabileceğiniz gibi daha fuarı gezmeye ve sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Ayrıca bu yazıya katkılarından dolayı takipçilerimizden HAMZA TOKTAŞ'a teşekkür ederiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0