Jaguar'dan Üstün Teknoloji Güvenlik Sistemi Geliyor

1
0
0
0
0
İngiliz lüks ve spor otomobil üreticisi Jaguar, içerisinde üst düzey teknolojiler barındıran yeni bir güvenlik sistemi üzerinde çalışıyor.
Jaguar o kadar kapsamlı bir güvenlik projesi hazırlamış ki ilk önce hangisini ele alacağımızı şaşırdık doğrusu. Jaguar yeni araçlarında akıllı multimedya sistemi, nabız ölçen koltuklar ve zihin okuma sistemi gibi birçok yenilik sunacak.

Sıradan elektrikli koltuklardan ya da lüks araçlardaki masaj yapan koltuklardan ziyade bu projede bulunan koltuktaki işlevler çok daha önemli. Sürücünün nabzını ve nefes alışverişini ölçecek bu koltuk veriyi araçla paylaşacak ve araç ise sizin stres seviyenizi belirleyecek. Stres seviyeniz belirlendiğinde ise araç buna göre tepki verecek ve pedalları üzerinden önemler alacak ve titreşim yoluyla şöförü uyaracak.Jaguar aracınızın direksiyon simidi üzerine yerleştirdiği sensörlerden beyin dalgalarınızı ölçerek konsantrasyon kaybı gibi durumlarda sizi uyaracak. Hatta gerekirse araç kontrolü eline alacak. NASA'nın kullandığı teknolojilerden biri ola bu teknoloji sayesinde sürücülerin yorgunluk gibi nedenlerden konsantrasyon kaybı yaşadığı durumlarda aktifleşecek. 

Bu özelliğin olması durumunda ise uzun yollarda sıklıkla görünen konsantrasyon kaybı gibi sorunlardan doğan kazaların önüne geçilmiş olacak. Akıllı multimedya ekranıda bu teknoloji ile doğru orantıda çalışacak ve sizden aldığı beyin dalgalarına göre ekrandaki hangi butona basacağınızı tahmin etmeye çalışacak. Bu sayede siz gözünüzü yoldan ayırmadan ekranı kontrol edebileceksiniz.Kağıt üzerinde yenilikler harika. Fakat bu yenilikler fiyatı ne kadar arttıracak ve sıradan tüketici bu teknolojiye nasıl sahip olacak orası bir muamma. Fakat güvenlik konusunda böyle adımlar atılması ise kazaların önüne geçmek adına gerçekten önemli.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0