• Anasayfa
  • Otomobil
  • Sürücüsüz Araçlar Şimdiden Kazalara Karışmaya Başladı

Sürücüsüz Araçlar Şimdiden Kazalara Karışmaya Başladı

0
0
0
0
0
kendi kendini sürebilen araçlar gelecek adına büyük umutlar vaad etmekte. Ancak araçların daha şimdiden kazalara karışmaları kafalarda soru işaretleri bırakıyor.
Kendi kendini sürebilen arabalar, trafik kazaları ve bu kazaların sonucunda meydana gelen hayat kayıplarını minimuma indirmek adına atılmış önemli bir adım konumunda. Ancak bu gaye her zaman işe yaramıyor.

Kaliforniya'da şu an kullanımda olan kendi kendini sürebilen araçların %8'i kazaya karışmış durumda. Neyse ki bunlar küçük çaplı ve herhangi bir can kaybının yaşanmadığı kazalar.

Eylül ayından beri Kaliforniya'da kullanılan 50 araçtan 4'ü, kaza yapmış durumda. Kaza yapan araçların üç tanesi Google'ın kendi kendini sürebilen araç programına dahil olan Lexus SUV'ler, diğer araç ise bir otomobil firmasına ait olan test aşamasındaki Delphi.



Associated Press'in raporuna göre kazaların ikisi araçlar kontroldeyken meydana gelmiş. Diğer iki kaza ise, kazayı yapan kişi direksiyon başında olması gereken bir zamanda bulunmadığı için gerçekleşmiş durumda.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi'nin paylaştığı rapora göre ise mal hasarı yaşanan kaza oranı, bir araç başına 160 bin kilometrede %3. Google'ın üç aracının toplamı ise 140 bin kilometrede %3 (yani Google'ın araç başı kaza oranı 46 bin kilometrede %3 civarı).

kendi kendini sürebilen araçların amaçları, araçlar, kendilerini insanlardan daha iyi sürebildiği seviyeye ulaştıklarında gerçekleşmiş olacak. Yapılan kazaların hiçbiri ciddi kazalar değildi ve araçların hepsinin gelişim için test aşamasında olduğu göz önüne alınırsa, bu durum kabul edilebilir. Bu konuda basına Google tarafından verilen demeçte de bu durum göz önüne alınmış ve kazaların oranlarının göründüğünden daha az oldukları vurgulanmış.

     


/
Yine de bu durum bulunan 50 aracın 4'ünün kaza yaptığı gerçeğini değiştirmiyor. Ancak bunun sebebinin, fütüristik bir teknolojiye sahip bu araçların, kullandığımız kusurlu sokaklara tam olarak uygun olmamalarından da kaynaklanmakta.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0