• Anasayfa
  • Otomobil
  • Lexus'tan Sürücünün Kalp Atışına Göre Renk Değiştiren Otomobil

Lexus'tan Sürücünün Kalp Atışına Göre Renk Değiştiren Otomobil

0
0
0
0
0
Lexus'tan Sürücünün Kalp Atışına Göre Renk Değiştiren Otomobil
Sürücü ile kullandığı araç ne kadar iç içe olabilir? Sanırız Lexus bu sorunun cevabını vermek istiyor.
Otomotiv sektörü, teknoloji bazında gelişime ve yeniliğe en açık platformlardan biri. Bu sebeple araçlar, sürekli olarak karşımıza farklı yeniliklerle çıkıyor. 

Bunun pek çok örneğini, pek çok farklı markadan görüyoruz. Yani aslında bu tarz yeniliklere alıştık dersek yanlış olmaz. Ancak karşımıza son çıkan bu sistem, gerçekten sıradışı ve oldukça farklı. Lexus Australia ve M&C Saatchi Avusturya'nın, sürücüyle aracı daha çok yakınlaştırma gayesiyle kolları sıvadıkları ve birlikte tasarladıkları araba, kalp ritmine göre renk değiştirebilen bir konsepte sahip.

Arabanın renk değişim mekaniği, dış yüzeyinde bulunan LCD ile sağlanmakta. Bu LCD'de Electroluminescent adında elektriğin değişimine göre renk değiştiren bir madde bulunmakta ve sistem, doğrudan sürücünün vücudundaki birkaç sensöre bağlı. Bu sensörler yardımıyla sürücünün kalp atışlarını ölçüyor ve buna göre dış kaplamaya elektrik veriliyor. Verilen elektrik akımına göre de dış kaplamanın renkleri ve hatta şekilleri değişebiliyor.
 

Şu an için Lexus'un bu aracı konsept aşamasında ve özelliğin farklı modellere eklenmesi, yani bir nevi seri üretime geçilmesi gibi bir durum henüz söz konusu değil. 

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0