Mısırla Çalışan McLaren 12C Spider!

1
0
0
0
0
McLaren denildiğinde hepinizin aklına asfaltın tozunu attıran, tam bir yol canavarı araç gelir ki doğrudur. Peki böyle bir araç yakıt olarak mısırı kullanabilir mi?
Teknolojinin ciddi şekilde etki ettiği sektörlerden biri de şüphesiz olarak otomotiv sektörü. Teknolojinin imkanlarının üst düzeyde kullanıldığı sektörde günümüzde ön plana çıkan şeyler ise alternatif yakıtlar ile çalışan ve sürücüsüz olarak gidebilen araçlar.

Özellikle son dönemin parlayan yıldızı olarak tabir edebileceğimiz Tesla'nın başlattığı elektrikli otomobil akımı, sektörün öncü markaları arasında yavaş yavaş yayılmakta. Ancak haberimizde bahsedeceğimiz otomobilin yakıtı, elektrikten ya da güneş enerjisinden çok daha farklı, çok daha değişik.Breakthrough adlı yeni bir program üzerinde çalışan National Geographic, proje kapsamında birlikte çalıştığı Uber'in araçlarını farklı enerji kaynakları ile çalıştırmayı denedi. Denenen araçlar arasında Tesla'dan tutun da BMW'ye kadar pek çok sektörün öncüsü markanın araçları bulunmaktaydı.

Yalnız bu araçlar içinde öyle bir tanesi var ki, yakıt türü ile oldukça dikkat çekmekte; McLaren 12C Spider. Twin turbolu 3.8 lt'lik canavar bir V8 motora sahip olan Spider, 0'dan 100'e 2.8 saniyede çıkamkta ve 333 kilometre hıza ulaşabilmekte. Tabii bu hayvanımsı otomobili özel kılan saydığımız özellikleri değil, yakıt türü. 12C Spider mısır-etanol ile çalışmakta.

Peki Nedir Bu Mısır-Etanol?Bitkilerden elde edilen etanol, sürdürülebilir bir enerji kaynağı ve otomobil ya da benzeri motorlu araçlarda tek başına -bazen de benzine ek olarak- kullanılan bir yakıt. Etanol iki şekilde elde edilmekte; şeker kamışı ya da mısır. 12C Spider'da kullanılan versiyonu mısırdan elde edileni.

Bu arada mısır-etanol ile çalışan 12C Spider, NatGeo'nun şovuna özel olarak yeniden tasarlandır dersek de yanlış olmaz. Dış yani görsel tasarım olarak özel bir kaplamaya sahip olan aracın kapıları üst kısma doğru açılmakta. Panel kısmını gösteren şeylere sahip bir iPad'in de bulunduğu araç, %52'ye varan derecede karbondioksit salımını azaltıyor.Bu arada aracın kendisi kadar güzel fiyatından da bahsedelim; olur da McLaren 12C Spider sahibi olmak isterseniz 240,000 dolar civarı bir parayı gözden çıkarmanız gerekmekte.

Kaynak: TechInsider
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0