• Anasayfa
  • Otomobil
  • Bir Türk Vatandaşı Efsane 126 Bis'i %100 Elektrikli Araca Çevirdi!

Bir Türk Vatandaşı Efsane 126 Bis'i %100 Elektrikli Araca Çevirdi!

4
1
0
0
0
Ankara'da ikamet etmekte olan Murat Orhon isimli bir Türk vatandaşı, 3.000TL'ye aldığı Fiat 126 Bis'in motorunu %100 kendi üretimi elektrikli motora çevirerek efsanevi bir elektrikli araç elde etti.
Tüm dünyada otomobil sektörü artık hızlı bir şekilde benzin yerine elektrikli araçlara doğru kaymaya başladı. İlk olarak Tesla markasının ardından birçok markanın ilk etapta hibrit araçlarla desteklediği ancak birçok konseptlerinde ya da yeni modellerinde %100 elektrikliye döndüğü otomobillerde geleceğin otomobillerinin benzin değil elektrik ile çalışacağını anlıyoruz.

Hatta son dönemde gündemde olan yerli otomobilde de 3 prototipten biri de mezili uzatılmış bir elektrikli araç olacak. Yani şu anda öğrenci olan birçok arkadaşımızın gelecekte araba alacağı zaman bu otomobilin büyük ihtimalle elektrikli olacağını söyleyebiliriz.Ancak şu anda elektrikli araçlar oldukça pahalı ve lüks markalar tarafından üretilmekte. Hal böyle olunca "Kendi işini kendin gör" mantığıyla hareket eden ve Ankara'da ikamet etmekte olan Murat Orhon isimli Türk vatandaşı kendi başına bir %100 elektrikli araç üretti. Adı ise e-Bis!

Geçtiğimiz yıllarda efsane olan minikliği ve şirinliği ile ön plana çıkan Fiat 126 Bis modeli aracı 3.000TL'ye satın alan Orhon işe koyularak 126 Bis ile son kez benzinli olarak sürüşünü kendi garajına doğru yapıp işe koyulmuş.126 Bis'i seçmesinin nedeni ise aracın küçük ve haliyle hafif olması olarak belirten Orhon, böylelikle uzun menzilli bir elektrikli otomobile sahip olabileceğini söyledi, Ayrıca basit bir sistemi olması sebebiyle seçtiğini böylelikle kolayca dönüşümü yapabildiğini belirtmiş. Daha sonra motor aksamlarını söken Murat Orhon, gerekli ölçümleri alarak ve bazı parçaları internetten sipariş ederek yeni elektrikli motor üretimine geçmiş. Birçok parçasını da kendisi bilgisayar ortamında çizip yaptıran Orhon oldukça fazla emek sarfettiğini belirtiyor. Hatta tüm elektronik detayları kendisi test ederek gerekli işlemleri yapan Orhon aracın benzin kapağını şarj prizi ile değiştirmiş.Aracın elektrik depolayabilmesi için 6 adet akü kullanan Orhon, bu aküleri yerleşebilmesi için aracın arka koltuklarını sökerek genişçe bir yer açmış. Ayrıca aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi ilk sürüş deneyimi de sorunsuz geçiyor. Yani işlemler oldukça iyi ve sorun yok.
 

Bu arada aracı şarj etmek için standart bir uzatma kablosu ise ve 220V elektrik ile şarj edilebiliyor olması da büyük bir kolaylık yaratmakta. Ayrıca gereken işlemler bittiği için de dış görünüme geçen Murat Orhon, yeni parçalar ve boyama işlemleri ile aracı daha güzel bir görüntüye çeviriyor.Ankarada OSB'den evine 25kmlik bir test sürüşü yaparken "benzinciye" giren Murat Orhon, burada benzin almaya değil araç kontrolü için girerek artık benzine ihtiyacı olmadığını da belirtiyor.Ancak bir takdir daha gerekli Murat Bey'e. Çünkü E-Bis 220V, yani normal bir prizden şarj olabiliyor olsa da kendisi ürettiği taşınabilir güneş panelleri ile aracı şarj ediyor ve %100 yeşil enerji ve haliyle bedava bir enerji kullanabiliyor!İşte bir de efsane karşılaşma. Kendisi %100 elektrikli olmasa da ön planda olan BMW i8 Hybrit ile %100 elektrikli ve %100 yeşil enerjili E-Bis! (Hız açısından tabiki BMW önde ancak E-Bis "bedavaya" çalışıyor ve elektrikli olarak daha uzun menzile sahip)Son aşamalarda aküleri de güzel bir kapak çizerek kaplayan Orhon, bir de bizleri "Geleceğe Dönüş" filmini hatırlatan bir kontrol paneli de eklemiş. Ayrıca bu aşamada  E-Bis 7 saat gibi bir sürede ve yakşalık 2.5TL'lik bir elektrik tüketimi ile 70-80km yol gidebilme yeteneğine sahip. Ayrıca yerinde duramayıp aracın üstüne de söküp takılabilir yapıda güneş panelleri de ekleyen Orhon güneşli bir günde 5-7km daha menzil kazanabiliyor.
 

İlk 2.500km sürüşünü de yapan Murat Orhon hiçbir sorunla karşılaşmayarak işini tamamladı ve e-Bis artık hazır! Ellerine sağlık! Ayrıca buradaki bağlantıdan tüm dönüşüm serüvenini Murat Bey'in anlatımıyla görebilirsiniz.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0