Nem İle Hareket Eden Minyatür Araç

0
0
0
0
0
Amerika'daki Comumbia Üniversitesi tarafından geliştirilen nem ile hareket eden araç oldukça ilginç haliyle dikkatleri üzerine topladı.
Hepinizin farkedeceği üzere yaz aylarına giriş yaptık ve sıcaklıklar fazlasıyla kendini hissettiriyor. Özellikle de güney bölgelerdeki yoğun nem nefes almakta zorluk çıkartırken o üzerimize uyguladığı baskı ile de dışarı çıkmayı işgence haline getirmekte.

Fakat Amerika'daki Columbia Üniversitesi bu nemi işe yarayabilecek bir hale getirerek nem ile çalışan minyatür bir araç üretmişler. (Bende ilk gördüğümde "nasıl yani?" demiştim)Yukarıda görebileceğiniz gibi ilginç bir biçimde hareket eden araca ilk baktığınızda sanki kamera karşısında olmayan biri aracın arkasından üflüyormuş gibi hissettiriyor. Fakat durum tabiki öyle değil.

Sarı ve mavi renklerde gördüğünüz şeylerin içinde nem emen sporlar bulunuyor. Bu sporlar kendi ağırlığının 50 katı kadar ağırlıkta nemi kapalı kısıma geçtiklerinde emerek ağırlaşıyorlar ve haliyle sağ taraf ağır bastığı için çark dönmeye başlıyor. Ağırlıkta ön tarafa baskı yaptığı için bu ufacık araç ufaktan ufaktan hareket edebiliyor.

Kapalı kısımdan dışarı çıkınca da emdiği nemin tamamını geri bırakarak arka kısmın hafif kalmasını sapladığını belirtelim. Ancak yukarıdaki gibi hızlı bir hareket maalesef bulunmuyor. O bile yavaşken yukarıdaki gifin normal hareketten 2 kat daha hızlı gösterildiğini de söyleyeyim. Yani bu işlem oldukça yavaş bir şekilde oluyor ve haliyle oldukça yavaş bir hareket olmakta.

Aracın da 0.1kg ağırlığında olduğu düşünürsek oldukça ilginç ve ağırdan giden birşey olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu bir ilk ve geliştirilmeye, üzerinde beyin fırtınası yapılmaya açık bir şey olduğunu düşünürsek ileride nemle çalışan aletler ve araçlar görebileceğimizin bir işareti olarak düşünebiliriz.

Aşağıdan 2x hızlandırılmış videoyu izleyebilirsiniz. (Eğer normal halini görmek isterseniz video ayarlarından 0.25 yavaşlatın, tabi sabırlı biri iseniz)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0