Nissan Yeni Bir Araç İçi Multimedya Planlıyor

0
0
0
0
0
Nissan'ın tasarım şefi Shiro Nakamura, CarPlay ve Android Auto hakkında yorumlarda bulundu. Yorumlarının yanı sıra yeni nesil araçlarındaki iç dizaynın nasıl olacağı hakkında sinyaller verdi.
Dünyaca ünlü Japon otomobil markası Nissan, bu hafta sonu Le Mans 24 Saat Dayanıklılık Yarışında boy gösterdi. Nissan, hepimizin aşık olduğu GTR modelinin özelleştirilmiş bir versiyonu olan GTR LM ile bu yarışa katıldı. Bu araç diğer yarış arabalarının aksine önde bulunan bir motora sahip. Ayrıca önden çekişli. (GTR ise dört çeker)

Nissan'ın dizayn şefi ve aynı zamanda büyük bir motorsporları tutkunu olan Shiro Nakamura, burada habercilerle buluştu ve çeşitli açıklamalar yaptı. (Bu adamın Japon olduğuna inanamıyorum)Nakamura 10 yıldır Nissan'da tasarım şefi görevini üstleniyor. Hatta onun için "Nissan'ın tasarım anlayışını değiştirdi" deniyor. Nakamura CarPlay ve Android Auto için "Bu bizim için gündem konularından biridir." yorumunda bulundu.

Nakamura yapılan röportajda şu cümleleri aktardı: "Dış olarak otomobiller fazla değişmedi. Birkaç ufak değişikler hariç, LED ampuller gibi, değişiklik yok. Fakat araçların içi çok değişti ve gelişti. Her gün bir başka fonksiyon ekleniyor. Sürücünün işleri daha kolaylaşıyor yolculuklar eğlenceli hale geliyor." Nakamura bu konuda çok haklı. Şöyle geriye dönüp baktığımızda Renault 9'da elektrikli camlar bulunuyordu. Şimdi bizler CarPlayden bahseder olduk.Nakamura koltukların arasında artık boşlukların bulunduğunu; GPS, Navigasyon ve hatta 3G gibi fonksiyonların arabalarda standart haline geldiği yorumunu yaptı. Hatta 80lerde ve 90ların başlarında böyle özelliklerden bile bahsedilmediğini açıkladı. 

Bir aracın iç dizaynını tasarlarken önemli olanın yeniliklerin şöförü rahatsız etmeden ve şöförün yenilikleri efektif olarak kullanmasını sağlacak tasarımları ortaya çıkarmak olduğunu vurguladı. CarPlay ve Android Auto gibi sistemler için ise elindeki telefonu göstererek: Bu cihazlar dokunmatik işlev kazanarak bizlere büyük kolaylıklar sağladılar. Fakat arabada bunun olması şöförün dikkatinin dağılacağı anlamına gelir. Bu nedenden dolayı ise bu tarz cihazları şöförü rahatsız etmeyecek fakat onun efektif kullacağı şekilde tasarlamak." yorumunda bulundu.Nakamura'nın bu sözleri akıllara Nissan'ın yeni bir multimedya sistemi tasarlama olasılığını getirdi. Başka bir ihtimal ise Nissan'ın bu sistemleri kendine özgü olarak tasarlaması. Eğer Nissan böyle bir çalışma yapar ve bu sistemleri yeniden tasarlarsa büyük bir sükse yapacağına hiç şüphe yok. Nissan yeni araçlarında bize ne vaad edecek ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0