Norveç'te Devrim: Benzinle Çalışan Otomobiller Yasaklanacak!

0
0
0
0
0
Otomotiv sektöründe elektrikli otomobillerin yükselişi kendini iyice hissettirmeye başladı. Norveç, geleceğe yönelik adımlarında tercihini elektrikli otomobillerden yana kullanacak.
Otomobil sektöründe petrol ve petrolden üretilen yakıtların hegemonyası yavaş yavaş düşüşe geçmiş durumda. Devir artık elektrikli otomobillerin devri. İşte bu konuda Dünya'nın refah seviyesi en yüksek ülkesi Norveç, oldukça önemli bir kararı hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Eğer anayasaya sunulan mevzuat yürürlülüğe girerse Norveçi benzin ile çalışan otomobilleri yasaklayan ilk ülke olarak tarihe geçecek. Ülkenin 4 büyük partisinin de desteklediği mevzuat, 2025'te hayata geçirilecek.Aslında Norveç'te ülkenin ihracat gelirinin %39'u petrol ve doğal gaz satışı ile sağlanmakta. Bu satışların çoğunluğu Avrupa ülkelerine -başta Almanya, Belçika, Fransa- ve İngiltere'ye yapılmakta. 

Böylesine tarihi bir karar, önümüzdeki süreçlerde diğer Avrupa ülkelerinden de gelebilir. Hatta Hollanda da 2025 yılından sonra benzinli araçların satışını durdurma kararı almış, aynı şekilde Hindistan da 2030 yılından sonra elektrikli otomobil üretimine başlayacağını ve benzinli otomobil üretiminin durdurulacağını açıklamıştı.Yani dünyanın dört bir yanından ülkeler yavaş yavaş yüzünü elektrikli otomobillere çevirmeye başladı. Bu konuda 2025 yılında bir devrim yapmaya hazırlanan Norveç'te ise elektrikli otomobiller pek de yeni bir şey değil. Ülkede yeni satılan otomobillerin %25'ini elektrikli otomobiller oluşturmakta.

Şu an için elektrikli otomobil pazarı dünyaya açılacak şekilde genişlemiş, farklı seçenekler ve tercihlere uygun otomobil marka ve modelleri artmış değil. Fakat Norveç benzeri ülkeler ve vatandaşları tercihlerini elektrikli otomobillerden yana kullandıkça sektör de canlanıp büyüyecektir.

Norveç gibi ülkeler 2020'li, 2030'lu yıllarda bu adımı atmaya hazırlanıyor. Yani üçüncü dünya ülkelerinin bu tarz devrimler yaşaması herhalde bir 2060'ları falan bulur.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0