• Anasayfa
  • Otomobil
  • Nvidia Araçların Çevrelerini Görüp Tanıyabilmesini Sağlayacak

Nvidia Araçların Çevrelerini Görüp Tanıyabilmesini Sağlayacak

0
0
0
0
0
Otomobil sektörünün geleceği olarak görülen kendi kendini sürebilen araç sektörüne Nvidia da katılıyor.
Google'ın kendi kendini sürebilen arabaları Mountain View sokaklarında gezmekte, hatta kazalara bile karışmaktalar. Ancak araçların görüntüsü, Nvidia tarıfını rahatsız etmekte.

Bu durumun sebebi araçların tepesinde bulundurduğu cihazlar ve içlerinde bulunan pek çok farklı bilgisayar. ''Kimse içinde bir sürü bilgisayarın, tepesinde de dönen bir aletin olduğu aracı almak istemez'' diyen Nvidia otomotiv bölümü başkanı Danny Shapiro, sözlerine ''araçları normal araçlara çok daha benzer tasarlamanız gerekmekte'' şeklinde devam etti.

Nvidia -hepinizin malumu- bilgisayar ve oyun konsolları için yaptığı, oldukça güçlü grafik işlemcileri ile ön plana çıkmakta. Ancak şirket aynı zamanda günümüzün 
filizlenen sektörlerinden araba otomosyonu endüstrisin de bir parçası. Öyle ki, şirket bu ay Bentley, Aston Martin, Tesla ve Rolls Royce kullanıcılarına donanım ve yazılım geliştirme kiti sunmaya başlamış durumda.

   

Sunulan kit sayesinde bahsettiğimiz otomobil şirketleri, araçlarda bulunan bilgisayarları gerçek dünyadaki nesneleri algılamaları için geliştirmekte. Geliştirilme süreci tam olarak tamamlandığında, araçlar barındıracakları diğer sistemler sayesinde ne zaman manevra ya da fren yapacağı gibi seçimleri eş zamanlı verebilecek.

Geliştirilen kit iki bölümden oluşmakta. İlk bölüm/kısım yerleşik sistem olacak -tıpkı bir ses sistemi gibi- şekilde tasarlanmış görüntü tanıma sistemi, diğeri ise araç üreticileri tarafından, aracın üretim sürecindeki tasarım tercihlerine göre yerleştirilecek büyük bir sunucu sistemi. Nvidia, bu proje için anlaştığı araçları, 12 adet kamera ve farklı sensörler ile donatarak, tam açılı bir görünüm sunacak.

Bu kamera ve sensörler, görüntüleri eş zamanlı olarak araç içindeki sunucuya ve diğer sistemlere aktararak, aracın çevresindeki koşullara göre tepki vermesini sağlayacak.

   

''Neredeyse insan gibi düşünüp, insan gibi tepki verebilen sistemler geliştirmek istiyoruz'' diyen Shapiro, hedeflerinin şu an için bu yönde olduğunu söyledi. ''Sürekli öğrenen bir sistem olmalı'' diyen Shapiro, ''örneğin sistem bir taksi ile polis arabasının farkını anlayarak -mesela polis ışıkları sayesinde- kendiliğinden yavaşlayıp, sağa çekebilmeli. Ya da yola fırlayan bir geyik oldu. Sistem geyiği görüyor ancak bu ilk seferi olduğu için geyiği algılayamayacağından duramıyor vs. Bu konuların da üstesinden gelerek, her ihtimali göz önünde bulundurmalıyız'' açıklamalarında bulundu.

Kendi kendini kullanabilen araçlarda en önemli şeyin güvenlik olduğunu da söyleyen Shapiro, asıl önceliklerinin güvenlik üstüne olduğunun da altını çizdi.

Nvidia'nın deneme aşamasında olan sisteminin birkaç sene içinde ilk meyvelerini vermesi bekleniyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0