• Anasayfa
  • Otomobil
  • ​Otomotiv Devleri Google ve Apple'ın Sektöre Girmesinden Endişeli

​Otomotiv Devleri Google ve Apple'ın Sektöre Girmesinden Endişeli

0
0
0
0
0
Mobil cihaz sektörünün dışında da işler yapan iki dev şirket Google ve Apple, otomobil sektöründeki hamleleri ile şimdiden devleri endişelendirmeye başladılar.
Teknoloji sektörünün iki dev ismi Google ve Apple, son dönemlerde otomotiv sektörüne yavaş yavaş adımlarını atmaya başladı. Google, sürücüsüz araçları ile Kaliforniya'da bir filo kurmuş durumdayken Apple cephesi de her ne kadar sessiz sedasız durmaya çalışsa da bir otomobil sistemi üzerinde araştırma ve geliştirme yapmakta.

İşte Silikon Vadisi'nin bu iki dev isminin otomobil konusunda attığı adımlar, sektörün dev firmalarını biraz endişelendirmeye başlamış. Bünyesinde Mercedez-Benz'i de barındıran Alman otomotiv devi Daimler de bu firmalardan biri.Mercedez-Benz, bir süre önce sürücüsüz canavarı F015 LuxurY Motion'ı Kaliforniya'daki Silikon Vadisi'nde geliştirdi ve aracın tanıtımı da burada yapıldı. Tabii bu süreçte Mercedes cephesinin (dolayısıyla Daimler'in) vadideki diğer firmalar hakkında da bilgisi yeterince olmuş. Fakat Daimler, edindiği bilgilerden pek memnun değil gibi. Geçtiğimiz günlerde bir röportaj veren şirket CEO'su Dieter Zetsche, Silikon Vadisi'nde otomobil sektörünün geleceğini şekillendirecek işlere imza atıldığı söyledi.

Zetsche'nin bu konuda öncü olarak işaret ettiği iki firma ise Google ve Apple. Daimler CEO'sunun dediğine göre Google ve Apple, her geçen gün otomobiller konusunda daha fazla bilgi sahibi oluyor ve yapabildikleri her geçen gün daha da üst seviyeye çıkıyor.


Silikon Vadisi'nin bu iki dev firmasının otomobil konusunda kattettiği ve edeceği yol, şimdiden Daimler gibi dev bir firmayı bile endişelendirmiş durumda. Otomobil sektöründe gelecek şu an için sürücüsüz araçlar olarak görülmekte ve Google, daha şimdiden bu konuda önemli bir aşamayı geride bırakmış durumda. Ser verip sır vermeyen Apple cephesi ise bu tutumuyla ''sağlam bir şey yapıyor'' düşüncesini kafamıza sokuyor.

Piyasanın, sektörün uzmanlarına göre önümüzdeki yıllarda otomotiv devi firmalar, Silikon Vadisi'ndeki firmalar ile önemli ortaklıklara imza atarak yeni bir yarış içine girebilir.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0