Otomotiv Sektörüne Damgasını Vurmuş Skandallar

1
0
0
0
0
Otomotiv sektörü son dönemlerde Volkswagen'in başı çektiği sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Peki daha önceden meydana gelen benzer durumlar nelerdi?
Otomotiv sektörü, son yılların en ciddi skandallarından biri ile karşı karşıya. Bildiğiniz gibi Alman devi Volkswagen, araçlarının emisyon değerleriyle oynadığı suçlamaları ile gündeme gelmiş, ardından ise bu iddiaları kabul etmişti. Şirket CEO'sunun istifasıyla sonuçlanan olay daha da vahim bir hal almaya doğru gidiyordu.

Milyon dolarlarlık tazminat davalarıyla karşı karşıyan olan Volkswagen bunun yanı sıra tarihi bir adım atarak 11 milyon otomobili geri çağırmaya hazırlanıyor. Fakat Volkswagen'in içine düştüğü bu durum, Amerika tarafından ortaya çıkartılan bu skandal, otomotiv sektörünün karşılaştığı ilk kriz değil.

Volkwagen'den önce pek çok farklı firma, çeşitli sorunlardan ötürü otomobillerini geri çağırmıştı. Dünya genelinde ses getiren bu sorunlara gelin bir göz atalım:
 

 Firestone'un Hatalı Lastik Sorunu


Bridgestone bünyesindeki şirketlerden biri olan ABD'li lastik şirketi Firestone'un başı 2000 yılında ürettiği lastiklerle derde girdi. Lastiklerde meydana gelen bir hata, araçların devrilmesine sebep oluyordu. Bu durumdan da en fazla Firestone kullanan bir diğer ABD'li firma Ford etkilenmişti. Olayın büyümesi sonucu Firestone 6,5 milyon lastiği geri çağırmak zorunda kaldı. Bu durum şirketi ekonomik olarak çöküşe götüren en önemli vakalardan biriydi. 

 

 Yıllarca Gizlenen Şikayetler


Pazarda iyi bir yere sahip olan, özellikle de kendi ülkesinde ciddi satış rakamlarına ulaşmayı başaran Mitsubishi, buna rağmen ciddi bir skandala imza atmıştı. Ürettiği bazı model araçlardaki hataların farkında olan Mitsubishi, buna rağmen yüksek maliyet nedeniyle araçları geri çağırmaktan çekinmiş. Üstelik kullanıcılardan gelen şikayetler yıllarca gizlenmiş (öyle birkaç yıl da değil. Yaklaşık 20 seneden söz edilmekte). Şirket Başkanı Katsuhiko Kavasoe'nin de kabul ettiği olay sonrası Mitsubishi 6 milyar dolarlık ceza bedeli ödemişti.

 

 Emniyet Kemeri Hatası


Hava yastıkları, emniyet kemerleri, çocuk koltukları vb. şekilde otomobil parçaları, aksesuarları üreten Japon firma Takata, 1995 yılında yaklaşık 8,5 milyon araçta kullanılan emniyet kemerlerinin kilit mekanizmasında bir hata yapmıştı. Pek çok kullanıcının sıkıntılar çekip, şikayetlerini dile getirmelerinin üstüne Takata'da hata yaptığını kabul etmişti.

 

 Hatalı Hava Yastıkları


Yine Takata şirketinin başrolünde olduğu olayda, bu yıl üretimi gerçekleşen hava yastıklarının hatalı olduğu açıklandı. Üstelik hatalı üretilen hava yastıklarının sayısı öyle azımsanacak türden de değil. Tam 34 milyon hava yastığında sorun olduğunu açıklayan şirket, ürünlerini geri çağırdı. Bu sayı aynı zamanda otomotiv sektörünün en büyük geri çağırımı olarak kayıtlara geçti. Neyseki şirketler iyi bir çalışma ile hatayı düzelttiler.

 

 Dönmeyen Kontak Anahtarı


ABD'nin en büyük otomotiv şirketlerinden General Motors'a 900 milyon zarar ettiren olayda, araçların kontak girişlerinde yapılan küçük bir hata, anahtarları bir nevi işlevsiz kılıyor, araçların anahtarları ile kontağın çevrilmesine müsade etmiyordu. 28 milyon araç bu sebepten tamir edildi.

 

 Geri Vites Sıkıntısı


Kullanıcı sayısı olarak dünyanın önde gelen otomobil firmalarından olan Ford, 1986 yılında 21 milyon otomobilini geri çağırmak zorunda kalmıştı. Toplam 10 farklı modelin geri vites sisteminde yapılan hata, binlerce aracın kazalara karışmasına da sebep olmuştu.

 

 Fren Montajlarında Hata


Fransa'nın Maubeuge bölgesinde bulunan bir fabrikada üretilen 402.000 Clio, 64.000 Kangoo ve 6.597 adet Citan modeli araçlarda hata olduğu açıklandı. Fren sistemlerinin montajı sırasında gerçekleşen hatadan ötürü bütün otomobiller geri çağırılmıştı.

 

 Patlayan Hava Yastıkları


Japon devi Honda, bu sene içinde araçlarının hava yastık sisteminde yaptığı hatadan ötürü ciddi sorunlar yaşadı. Belirlenemeyen bir hata yüzünden patlayan hava yastıkları sadece bununla kalmıyor, patlama esnasında etrafa şarapnel parçaları da saçıyordu. Bu sorun sebebi ile Honda 4,5 milyon aracını geri çağırdı.

 

 Gaz Pedalı Sıkıntısı


Volkwagen'in emisyon değerlerinde yaptığı skandal, ilk olarak Amerika'da patlak vermişti. Bunun en büyük sebeplerinden biri de pazarın önemli firmalarından olan Toyota'nın hırsı olarak görülüyordu (yani işin peşini bırakmayıp ortaya çıkarak aslında Toyota'ydı. En azından öyle deniyor). Fakat Toyota'nın da hatasız olduğu söylenemez. Zamanında Japon devi şirket, gaz sistemlerinde meydana gelen bir hatadan ötürü 8 milyon aracı geri çağırmıştı.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0