Polis Araçlarında Akıllı Tepe Lambası Dönemi

1
0
0
0
0
Polis otomobillerinin tepe lambaları, akıllanıyor.
Çağımız teknoloji çağı olduğundan artık bütün meslek gruplarının bu çağa bir şekilde ayak uydurması ve teknolojinin sunduğu yeniliklerle hareket etmesi daha mantıklı.

Bu bağlamda zaten her gün farklı örnekler karşımıza çıkmakta. Bu haberimizde ele alacağımız şey ise akıllı polis lambası. Polis araçlarındaki tepe lambaların yerini almaya hazırlanan bu akıllı lambalar, birbirinden farklı pek çok özellik barındırmak. Yani bu lambalar sadece kırmızı-mavi yanması için tasarlanmış değil.Zaten lambaların adlarındaki ''akıllı'' sıfatı da bu sebepten gelmiş durumda. Bu lambalar, özellikle trafik polislerinin eli ayağı olma konusunda oldukça iddialı dersek yanlış olmaz. Özel bir sistem hazırlanarak geliştirilmiş bu lambalar, sisteminde bulunan radar sayesinde polis aracının etrafındaki araçların anlık hızlarını ölçebilecek. Aynı şekilde lambalar, araç plakaları hakkında bilgi de toplayabilecek.

Tabii lambaların yapabildikleri bunlarla sınırlı değil. Emniyet teşkilatının ihtiyaçlarına yönelik teknolojik cihazlar üreten şirketin yönetim kurulu başkanı Akif Ekin'in yaptığı açıklamaya göre lambalara silah sesinin geldiği yönü bulan bir sistem de entegre edilmeye çalışılıyor. Uzun soluklu bir proje kapsamında ise bu lambaların çevredeki insanların yüzlerini tanıyabilecek şekilde programlanması söz konusu.Akıllı lambalar, gün içinde elde ettikleri verileri sisteme de kaydediyor. Şu an için sistem hafızası 60 günden fazla. Türkiye'ye giriş yapmış olan akıllı polis lambaları, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde 4 şehirde kullanılmaya başlanmış durumda. Yakın bir süre içinde ise İstanbul ve Ankara da bu lambaları kullanan şehirler arasına eklenecek.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0