• Anasayfa
  • Otomobil
  • Sonu Ölümle Biten Kazanın Ardından Tesla’ya Soruşturma!

Sonu Ölümle Biten Kazanın Ardından Tesla’ya Soruşturma!

0
0
0
0
0
Sonu Ölümle Biten Kazanın Ardından Tesla’ya Soruşturma!
Sürücüsüz araçla gerçekleşen ilk ölümcül kazanın ardından Tesla için soruşturma başlatıldı.
Bugün paylaştığımız haberimizde Tesla’nın Model S aracı, otomatik pilot halinde seyir halindeyken yaptığı bir hata sonucu önündeki traktöre çarparak test sürücüsü Joshua Brown’un hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Bu olayın ardından ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Tesla’ya soruşturma açtı.

Daha önce Tesla Model S’in olası bir kazayı önlediği videoyu YouTube hesabından paylaşan Brown, bizlere otomatik pilotun oldukça hızlı bir refleksle manevra yapabildiğini göstermişti. Ardından aynı sürücünün sonu ölümle biten bir kaza yaşaması, NHTSA’nın otomatik pilot sisteminin standartlara uygun bir şekilde çalışıp çalışmadığına yönelik önlem almak için soruşturma başlatmasına sebep oldu.
 


Tesla’nın kurucusu Elon Musk, araç otomatik pilotta çalışır durumda olsa dahi şoförlerin ellerinin mutlaka direksiyonda olması gerektiğini defalarca kez söylemişti. Muhtemelen bu kaza esnasında Brown, aracın kontrolünü tamamen otomatik pilota bırakmıştı -’kesin böyledir’ diyemem, sadece öyle olduğunu düşünüyorum- Dolayısıyla açılan soruşturmanın seyrini hem Tesla Model S’in önündeki traktörü fark etmeyip kazaya sebebiyet vermesi hem de şoförün kaza esnasındaki pozisyonu belirleyecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0