• Anasayfa
  • Otomobil
  • Sürücüsüz Arabaların Testi İçin İnsansız Şehir Açıldı

Sürücüsüz Arabaların Testi İçin İnsansız Şehir Açıldı

0
0
0
0
0
İnsanların hiçbir zaman geçmediği yaya geçitleri, trafik lambaları, binaları, trafik levhaları, sürücüleri olmayan kamyon ve arabaları … Araştırmacıların, geleceğimizin bir parçası olacak olan sürücüsüz otomobillerini test etmesi için tasarlanmış Mcity kasabasına hoş geldiniz.
20 Temmuz’da kullanıma sunulan bu kontrollü deney alanı Michigan Üniversitesi’nde 24 futbol sahası büyüklüğünde bir alanda kurulmuş ve bir şehirdeki neredeyse tüm unsurlar sağlanmaya çalışımış. Kontrol şehrinde kaldırımları ile birlikte tamamlanmış bir yol şebekesi, sokak lambaları, trafik levhaları ve ışıkları ve hatta içinde restoranları olan bir şehir merkezi var.

Mcity adındaki bu yapay şehir ile ilgili açıklamada bulunan Mobility Transformation Merkezi (Mobilite Dönüşüm Merkezi) yöneticisi Peter Sweatman, “Mcity, insansız araçların ne kadar büyük bir potansiyele saship olduğunu hızlı, etkili ve güvenli bir şekilde ortaya çıkarabileceğimiz güvenli ve gerçekçi bir ortam sunuyor.” diyerek bu şehrin kullanımını ve güvenilirliğini açıklıyor.

MTC yetkililerinin söylediğine göre Mcity’nin yolları tutarlı ve yinelenebilir sonuçlar elde etmek için inşa edilmiş. Mcity’de sürücüsüz araçlar insansız yollarda kendilerini test ederken şehirde bulunan Sebastian adından bir adet iki ayaklı robot, araçların zamanında fren yapıp yapmadıklarını görmek için zaman zaman yola çıkıyor.
Simule edilmiş şehir ayrıca kavşak, dört yol ağızları, köprü, tünel, kimi yerlerde asfalt atılmamış yollar, hatta giriş ve çıkış rampaları ile bir otoban bulunduruyor.

Diğer yandan bu kadar eksiksiz gibi hazırlanmış olan şehir gerçek hayat koşulları da düşünülerek kusurlandırılmış; örneğin yol çzigilerinin üzerine yer yer grafitiler yapılmış ve yol çizgilerinin kimisi silinmiş.

Mcity projesi MTC ve ortak kurumlarının girişimlerinden sadece bir tanesi, topluluk 2021 yılında, Michigan Üniversitesi’nin de bulunduğu Ann Arbor şehrinde sürücüsüz ve birbiri ile bağlantı kuran araçları göreceğimizi söylerken üniversite 20.000 adet sürücüsüz aracın yakın gelecekte gerçek sokaklara çıkacağını duyurdu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0