Tesla Model S P85D Sürüş Deneyimi ve İncelemesi

2
0
0
0
0
Henüz kendimize bir Tesla Model S alıp süremedik o nedenle sürüş deneyimi dediğimize bakmayın; ancak son derece güvendiğimiz ve sık sık başvurduğumuz yabancı bir kaynağın sürüş testini ve izlenimlerini sizlere aktardık. 
Tesla’nın elektrikli otomobilleri adeta herkesin ufkunu açtı bir anda, üstelik üretimin devamının da geliyor olması bizlere fosil yakıtlara alternatif verimli bir ürünün sonunda geliştirildiğini gösterdi. Mühendisler için de insanlık için de büyük bir adım…

Gelin sözü daha fazla uzatmadan ortalama Avrupa satış fiyatı 250 bin TL olan, dış basını alt üst eden; ancak bizde çok da fazla yer bulmayan Tesla’nın Model S P85D elektrikli otomobiline göz atalım. (“yahu, dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyoruz!”)


 

 Kısaca

P85D çok güçlü bir araç. Birkaç gün dayanabilen bataryaları ile son derece hızlı (ne kadar hızlı olduğuna birazdan geleceğim, kendi yazımda spoiler vermeyeyim) hızlı olmasının yanı sıra elektrik motorları sayesinde çok sessiz, çok konforlu ve günlük sürüş için çok uygun bir araç.

Ön paneldeki 17 inçlik ekran çok güzel; ne var ki bazı eksikleri var. (105 bin Dolar ödediğiniz bir araçta olmalı dediğiniz bazı eksiklikler)

(Orijinal yazıdaki şu cümleleri çok sevdim o yüzden birebir çevirerek alıyorum, müsadenizle arkadaşlar) “P85D bir şekilde zamanın ötesinden bugüne kazara düşmüş gibi duran bir araç. Onlarca yıl sonrasından değil belki; ama bizim biraz daha önümüzden… Er ya da geç var olacak olan; ama şu anda var olmaması gerektiği halde burada bulunan bir şey.”

 Elektrik motoruna o kadar beygir sığar mı?

Tesla Model S P85D’nin kaç beygirlik bir motora sahip olduğunu duyunca insanın “midillidir onlar” diyesi geliyor; ancak performansı adeta gerçek bir safkan olduğunu gösteriyor herkese.


Fazladan beygir gücü, çekişi, o da kalkış performansını falan etkiliyor olabilir ve kırmızı ışıktaki kalkışı hızlı olan bir araç hepinizin hayranlığını toplayabilir. Bir de bu işi son derece sessiz, hatta neredeyse hiç ses çıkartmadan yapan bir otomobil düşündüğünüzde bunun gerçekten gelecekten geldiğini düşünebilirsiniz.

Model S P85D’nin motoru tam 691 beygir gücünde ve 0’dan 100 kilometreye 3.2 saniyede çıkıyor ki bu da kendisini seri üretimdeki en hızlı dört kapılı otomobillerin arasına sokuyor.

Motor gürültüsünü, özellikle de klasik Amerikan otomobillerinin çıkardığı motor kükremesini seviyor olabilirsiniz; ancak P85D’nin sessizliği tüyler ürpertici derecede muhteşem.

Sonuç olarak P85D'nin motor performansı için bir yargıya varmak gerekirse bu araç, ya çok iyi bir süper araba gibi davranan bir aile arabası, ya da çok iyi bir aile arabası da olabilen bir süper araba.

 Yolcu deneyimi

P85D'nin sürücü koltuğu ve sürüş hissi kesinlikle muhteşem; ancak sürücü koltuğu 5 koltuktan sadece biri. Peki böyle bir aracın yoldu koltuğunda yer almak nasıl?

Hem ön, hem de arka yolcu koltukları son derece konforlu ve geniş. hatta, aracı dışarıdan gördüğünüzde beklemediğiniz kadar geniş. Elektrik motoru düşündüğünüzden daha az yer kaplıyor olsa gerek; kabinin içinde hem oturmanıza, hem de ayaklarınıza çokça yer kalmış.Yolcu koltuklarında eksik olan şey ise bir şeyler koymanız için kullanabileceğiniz bölmeler. Son derece geniş ve rahat olan kapı kolçaklarında bardak tutacakları dışında bir göz yok ya da ekranınızın altındaki sürücü ve yolcu koltuğu arasında duran bölmeden başka eşyalarınızı koyabileceğiniz yer ayrılmamış. (Biliyorum bunu eksiklik olarak görmek hoş değil; ama hepimiz öyle alışmadık mı?)

 Dev ekranda sürüş keyfi

Model S serisinin yeni üyesi P85D'nin en göze çarpan özelliklerinden birisi de ön konsolda bulunan 17 inçlik dev ekranı.
Büyük, çok güzel; ancak mükemmel değil.

Bu ekranda XM, AM/FM ve bazı 3G destekli radyoları dinleyebiliyorsunuz. (Slacker ve TuneIn gibi) Müzik dinlemenin en güzel yanı ise radyonuzu sesli komut ile kontrol eebilmeniz; istediğiniz şarkıyı oynat (play) komutu ile birlikte söylediğinizde ekranınız size Slacker'dan şarkıyı bulup çalmaya başlıyor.Ayrıca çok kullanışlı olan dahili bir de navigasyon uygulaması var bu ekranın. Her ne kadar varış süresini hesaplamada bazı sıkıntıları olsa da en sevdiğiniz yerleri işaretleyebildiğiniz ve trafik durumunu da hesaba katabilen bu sistem, size en yakın şarj istasyonunu da gösteriyor.

Her inçinde ayrı marifet diyebileceğimiz bu ekranımızın bir de dahili bir tarayıcısı var ki bu tarayıcı da tabletiniz ya da telefonunuzun tarayıcısı gibi Safari ya da Chrome gibi olmasa da son derece kullanışlı.
Aracın arkasında bulunan park kamerası ile de sürekli bağlantı halinde olan ekranınızdan park etmiyor olsanız bile sürekli arkanızda neler olup bittiğini görebiliyorsunuz. Park ederken ise ekranınızda beliren kılavuz çizgiler, sizin nasıl yanaştığınızı ve geri geri giderken izlediğiniz doğrultuyu göstererek park etmenizi kolaylaştırıyor.

Telefonunuzu da bluetooth üzerinden bağlayabildiğiniz ekran bir de dahili mikrofon ve hoparlör içeriyor ve size araç telefonu da sağlıyor ki ses kalitesi de son derece iyi.
En havalı özelliği ise hiç şüphesiz bu ekrandan aracınızın yüksekliğini ayarlayabiliyor olmanız. (evet aracınızın yüksekliğini bu ekrandan değiştirebiliyorsunuz) Şehir içinde çok fazla tümseki çukur ya da engel mi var? Yükseltin aracınızı. Otoyola çıktınız ve önünüzde uzanan dümdüz bir yol mu var? Neden aracınızı alçaltıp ona bir spor araba görünümü kazandırmıyorsunuz? (otoban gişelerinde karizma yaparsınız)
Peki bu ekran neler yapamıyor?
Slacker ve TuneIn güzel ve kimisine göre yeterli; ama Spotify erişimim ya da en azından Google Play Music erişimim olsa daha güzel olmaz mıydı? (Slacker ne ya?)

Evet araç kullanırken dikkat dağılmaması için video falan oynatmıyor olması güzel; ama ya aracımı şarj etmek için mola vermişsem ve birkaç saatlik bir film izleyecek kadar vaktim varsa? Malesef ekranımızın video oynatıcısı mevcut değil.

Bir de ekran arayüzünün kimi zaman kasılması var ki; 1000 liralık tablete sinirlenen adamlarız 105 bin dolarlık arabada ekran kasarsa kaza yaparız sinirden. (Tesla ekran ile ilgili yazılım güncellemesi falan yapacağını duyurmuş)

 Tesla şarjı olan var mı?

P85D için gelecekten, zamanımızın ötesinden geldi dedik; ama malesef gelirken şarj istasyonları da onunla birlikte bitmedi ve şarj istasyonu bulmak sıkıntı olabilir; ancak şöyle düşünün, LPG bu kadar yaygınlaşmadan önce de sizce her istasyonda LPG pompası var mıydı? (ben o günleri hatırlıyorum yoktu) (kendime not: gerçekten yaşlanıyorum galiba)Evinizin elektriği ile şarj etmeye kalktığınızda Model S P85D, 3 kilometre kadar yol yapabiliyor ki bu da aracınız kapıda durduğu süre boyunca şarja takılı olacak demek. Ancak eğer yolunuzda bir Tesla Supercharger şarj istasyonu varsa 30 dakikalık şarj ile 275 kilometre yol yapabiliyorsunuz. Bataryanız tam dolu olarak yola çıktığınızda ise 435 kilometre yolu kat edebiliyorsunuz.

Yazıyı bitirmeden söylemekte fayda var ki; Tesla’nın supercharge istasyonlarında aracınızı şarj etmek ücretsiz. (Çok iyi pazarlama yöntemi değil mi?)

Bir gün fosil yakıtların tamamının kullanımından vaz geçsek de yolda, sağda solda hep Teslalar görsek. (çok güzel otomobil yapmış adamlar)

Okuyucuya Not: Yazı boyunca yapmamak için kendimi zor tuttuğum elektrik kesintisi ile ilgili şakaları size bırakıyorum, yardırın canlarım...

 

 
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0