• Anasayfa
  • Otomobil
  • Tesla’nın Başkanı: İleride Sürücülü Arabalar Yasaklanabilir

Tesla’nın Başkanı: İleride Sürücülü Arabalar Yasaklanabilir

1
0
0
0
0
Tesla’nın İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, ilerleyen yıllarda sürücüsüz araçların yaygınlaşmasıyla birlikte sürücülü taşıtların yasaklanabileceğini söyledi.
Tesla’nın İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, ilerleyen yıllarda sürücüsüz araçların yaygınlaşmasıyla birlikte sürücülü taşıtların yasaklanabileceğini söyledi.

Musk’ın Verge’e verdiği röportajda Tesla’nın sürücüsüz otomobil piyasasına gireceğini söyleyerek, “Bence insanların 2 tonluk bir ‘ölüm’ aracını sürmemesi gerekiyor” dedi.

Sürücülü araçlardan sürücüsüz araçlara geçişin 20 yıl alacağını söyleyen Musk, geçiş esnasında tüm otomobillerin değiştirilmesinin çok kapsamlı bir iş olduğundan bahsederek 2 milyar aracın bu şekilde bir değişime girmesinin ilk etapta çok zor olacağını belirtti.

Tesla, S modelindeki otomobillerine oto-pilot uygulamasını yerleştirmiş, otomobiller bu özellik sayesinde şeritleri otomatik olarak değiştirip kendi başlarına park edebiliyorlardı.Musk’ın ayrıca VentureBeat’a yaptığı açıklamada Tesla’nın elektrikli otomobillerde öncü olduğunu ve bu sektörde çalışmak isteyen kim varsa ekibine katılabileceğini söyledi. Sürücüsüz araçların, insanların kullandığı araçlara göre daha güvenli olduğunu söyleyen Musk, bunun için hükümetleri ve bu alandaki ilgili denetçi kurumları ikna etmek gerektiğini belirtti.

Musk, sürücüsüz taşıtların en büyük sınavının yüksek hıza ulaşmaları değil kent sokaklarında saatte 24’le 80 km arasında güvenli bir şekilde yol alabilmek olduğunu söyledi.

Yapay zeka hakkında da görüşlerini bildiren Musk, gelecekte yapay zekanın farklı alanlarda yaratacağı etkiler hakkında kaygılarının olduğunu ve bir denetim mekanizmasının oluşturulmaması halinde insanlığın sonunu getirebileceğini söyledi.Sürücüsüz araçların da yapay zeka teknolojisi sayesinde çalışmasının kendisini pek kaygılandırmadığını söyleyen Musk, “Yapay zekanın otomobiller için çok fazla kaygı uyandıracak bir durumu yok. Bunu bir asansör gibi düşünün. Eskiden asansörü çalıştırmak için birileri olurdu, şimdi basit bir sistemle bulunduğunuz kata geliyor. Otomobil de bu mantıkta olacak” dedi.

Tesla’yı en fazla endişelendiren durum, sürücüsüz otomobillerin bilgisayar korsanlarının hedefi olması. Şirketin, gelecekte bu konuda sorunlar yaşamamak için güvenlik teknolojilerine yatırım yaptığı belirtiliyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0