• Anasayfa
  • Otomobil
  • Tesla'nın Otomatik Pilotu Kazayı Önleyerek Hayat Kurtardı!

Tesla'nın Otomatik Pilotu Kazayı Önleyerek Hayat Kurtardı!

0
0
0
0
0
Tesla'nın geliştirilmeye devam eden ve birçok aracında uygulanan otomatik pilot sistemi bir kazayı önleyerek dikkat çekti.
Tesla'nın geçtiğimiz aylarda kullanıma soktuğu otomatik pilot sistemi hem eleştiri almış hem de birçok kişiye göre başarılı bir çalışma olarak gösterilmişti. Açıkcası benim de araştırmalarıma ve kullanıcı yorumlarına göre başarılı bulduğum teknolojinin en tedirgin edilen noktası bir kontrol mekanizmasının elektronik ve sensörlere dayalı olması sebebiyle yapabileceği hataların hayata malolabilmesi noktasıydı.

Şimdiye kadar Google'ın kendi kendine giden araçları ufak tefek kazalar yaptı. Tesla tarafında ise böyle bir durum yok elbet. Ancak bu seferki haberimiz Tesla'nın ne kadar sağlam bir iş ortaya koyduğunun net göstergesi.Bir Tesla Model S sahibi olan Joshua Brown, Amerika Birleşik Devletleri'nde seyir halindeyken soldan gelen bir çekici aracı farketmeyerek bir anda önüne kırıyor. Bu noktada refleks olarak tepki veremeyen Brown'un yardımına yetişen Tesla'nın otopilotu bir anda güvenli bir şekilde aracı sağa çekerek olası kazayı ve Joshua'nın canını kurtarmış oluyor. Aynı zamanda Brown'un bahsettiğine göre arkada da seyir halinde araçların olduğu ve otopilotun yeterli derecede frenleme yaparak arkadaki araçlar ile de kaza olmasını engellediğini söylüyor. Çünkü bir insan genellikle bu tarz bir durumda ya aniden sağa kırardı ya da ani frenle arkasındaki araçları kendisine çarpma tehlikesiyle bırakırdı diye düşünüyorum.

Gerçekten mükemmel bir manevra ve bir o kadar da iyi hız kesme ile olası kazayı önleyen Tesla'nın otomatik pilot sistemi, bu noktada takdiri hakediyor. Söz konusu videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0