Tesla Otopilotun Beta Testlerine Başlıyor

1
0
0
0
0
Tesla Otopilotun Beta Testlerine Başlıyor
Elektrikli otomobil dendiğinde akla ilk gelen, sektörün öncüsü diyebileceğimiz Tesla Motors, semi-otonom (yarı otomatik) sistemi için beta testlerine başlıyor.
Tesla’nın sıfır emisyonlu ve akaryakıt kullanmayan araçları bir süredir yollardaki yerini almıştı. Kısa bir süre önce de şirketin CEO’su Elon Musk, araçlarının 5 ya da 6 yıl içinde tamamen otomatik olacağını ve sürücüsüz geleceğe bir adım daha ilerleyeceklerini belirtti.

Otomobil dünyasının haber kaynaklarından Autoblog’da yer alan bir yazıya göre Tesla’nın otopilot sisteminin 7.0 versiyonu beta süreci için belirli sayıda Model S kullanıcısı tarafından denenecek.

Versiyon 7.0’ın bu versiyonu temelde trafik odaklı Cruise Control sisteminin yanı sıra şerit takibi yapan ve sizi kendi şeridinizde tutan bir sistem ile otomatik paralel park sisteminden oluşuyor.

Otopilot sisteminin bu yeni versiyonu aracınızı tamamen otomatik yapmıyor ve pek çok işlev için bir sürücüye ihtiyaç duyuyor ve sadece iyi işaretlenmiş otoyollarda düzgün şekilde çalışıyor. “Aracın yaptıklarının dikkatinizi çekecek şeyler olması konusunda beklentilerinizi yüksek tutmanızı istemiyoruz” diyen Musk, sistemin önünde bir araç varken en iyi şekilde çalıştığını; ancak sadece yol çizgileri ile de sorun yaşamadığını belirtti.

Model S’e dahil olan otopilot sistemi, önde bir kamera, radar sensörleri, gerçek zamanlı trafik güncellemeleri ve 360 derece sonar sensörlerden oluşuyor ve bu aparatlar sayesinde kendisini yolda tutmayı başarıyor. Gerekli olan bu donanım şu an lüks sedan versiyonunda buounutken yazılım güncellemeleri ile aracın otomatik sürüş sistemi gelişmeyi sürdürecek ve bir gün Tesla Model S sahipleri araçlarını bir tuşa basarak çağırabilecekler.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0