• Anasayfa
  • Otomobil
  • Türkiye'nin İlk Yerli Otopilot Teknolojisi Geliştiriliyor!

Türkiye'nin İlk Yerli Otopilot Teknolojisi Geliştiriliyor!

0
0
0
0
0
TÜBİTAK, Okan Üniversitesi ve Tofaş tarafından işbirliği ile yürütülen "Let Me Drive" adlı otopilot teknolojisi Fiat Doblo aracında başarıyla test edildi.
Ülkemizde bir süre önce gündemi fazlasıyla meşgul eden "Yerli Otomobil" konusunda şu anlık bir sakinlik mevcutken bu sefer de yerli sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştirildi. Yerli otopilot olarak geçecek olan "Let Me Drive" teknolojisi TÜBİTAK, Okan Üniversitesi ve Tofaş işbirliği tarafından gerçekleştiriliyor.

GPS ve lazer hareket algılayıcıları tarafından desteklenen bu yerli otopilot teknolojisinde test için kullanılan araç ise yine ülkemizdeki fabrikalarda üretilen Fiat Doblo oldu. Kamera ve şerit takip sisteminin entegre edildiği belirtilmiş.Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu tarafından bahsedilen teknolojinin daha geliştirilme aşamasında olduğu ve TÜBİTAK ile Okan Üniversitesi tarafından sanal ortamda testlerinin devam ettirildiği belirtiliyor. Teknolojinin hazır haline getirildiğinde ise Fiat markalı araçlarda kullanılabileceğini dile getiren Eroldu, "10 yıldır cironun yüzde 3'ünü Ar-Ge'ye aktardık. Bugüne kadar başvurduğumuz patent sayısı 350'yi buldu. Sadece 2015'te 145 başvuru yaptık. Bir önceki yıl 75 başvuruyla Türkiye'de 6'ncı sırada yer aldık" dedi.

Görünüşe göre her ne kadar artık İtalyan Fiat markasına bağlı olsa da ülkemizden çıkan eski bir marka olan Tofaş'ın ne kadar büyüdüğünü görmek de sevindirici bir durum. Bakalım yerli otomobilimizin ardından yerli otopilot teknolojimiz de neler yapabilecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0