• Anasayfa
  • Otomobil
  • Toryumla Arabalar 100 Yılda Yalnızca 1 Kez Yakıt Doldurularak Çalışabilir mi?

Toryumla Arabalar 100 Yılda Yalnızca 1 Kez Yakıt Doldurularak Çalışabilir mi?

0
0
0
0
0
Toryumla çalışan araçların sadece bir kez yakıt edilmesiyle 100 yıl boyunca çalışabilecekleri iddia ediliyor. Peki gerçekten bu mümkün mü?
Öncelikle bununla ilgili artık efsaneye varan bazı söylemler bulunuyor. Örneğin bunun aslında mümkün olduğu, fakat büyük petrol şirketlerinin bunun yakıt olarak keşfedilmesini istemedikleri belirtiliyor. Çünkü toryumla çalışan bir aracın 1 depoyla 100 yıl boyunca yol alabileceği söyleniyor. Yani bir kere yakıt alındığında artık başka bir yakıt alınmasına gerek kalmayacaktı. Sonuç olarak Laser Power Systems isimli firmanın toryumla çalışan bir konsept araba modeli ürettiği ve bu modeli kimsenin desteklemediği söyleniyor.

Peki bu ne kadar gerçek olabilir? Bilimsel araştırmalar yapıldığında bu söylentilerin doğruluk payıyla ilgili ne gibi bir sonuç çıkıyor?

Toryumun nükleer yakıtlara alternatif olabileceği belirtilse de günümüz teknolojisinin böyle bir aracın rahatlıkla çalışmasını sağlayacak yeterlilikte olmadığı belirtiliyor. Nükleer enerjinin döngüsü ve güvenliği, karmaşık bir sistem ve birçok prosedür gerektiren işlemler demek. Yani tüm bunları bir araca sığdırmak, ‘hadi kanat takalım da uçak gibi uçsun’ demek gibi bir şey. Sonuç olarak toryumla çalışan konsept bir araç mümkün olsa da şu anda piyasaya sürülme ihtimali çok zayıf bulunuyor. 

Toryum araçların dünya genelinde popüler olmasını sağlayan kişiler ise Amerika’daki ‘Genç Türkler’ programını sunan Cenk Uygur ve Ana Kasparian. Bu ikili, televizyon şovlarında toryum arabasının konseptini incelemiş ve büyük bir ilgi görmüştü. Programda toryum reaktörlerinin diğer radyoaktif reaktörlere göre çok daha küçük olarak üretilebileceği ve düşük basınç altında çalışabildiği için hem insanlara hem de çevreye daha az tehlike sağlayacak şekilde araçlara yerleştirilebileceği iddia ediliyor.Toryumla çalışan araçların üretilebileceğine dair ilk iddia, 2009 yılında Cadillac Dünya Toryum Yakıtı tarafından ileri sürülmüş. Loren Kulesus tarafından tasarlanan araçta hiçbir bilimsel detaya girilmemiş. Kulesus, konsepti tanıtırken, "100 yıl boyunca aynı yakıtla gidebilen bir araba ürettim. Bu, Cadillac markasının sürdürülebilirlik ve sosyal etki çalışmaları için yapılmış bir denemedir” cümlelerini kullanmış.

Toryumla çalışan araçlarla ilgili veriler bu yönde. Siz bu teknolojinin yakın bir zamanda tüm gerçekliğiyle açığa çıkabileceğine inanıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0