• Anasayfa
  • Otomobil
  • Toyota'nın Benzin Tüketimini Neredeyse Ortadan Kaldıracak Planı!

Toyota'nın Benzin Tüketimini Neredeyse Ortadan Kaldıracak Planı!

0
0
0
0
0
Emisyon skandalının ardından sektörde eline ciddi bir koz geçen Toyota, benzinli araçları bitirme amacında.
Otomotiv sektöründe bomba etkisi yaratan emisyon skandalının ortaya çıkmasındaki başrol isim olarak görülen Toyota'nın emisyon ile olan savaşı hız kesmeden devam ediyor.

Elektrikli otomobiller konusunda ciddi adımlar atan Toyota, benzin tüketimini ve buna bağlı olarak karbon emisyonunu %90 gibi bir oranda azaltmayı amaçlamakta. Hedef olarak belirlenen yıl ise 2050.

The Wall Street Journal'ın haberine göre, ciddi bir planlama içine gire Toyota'nın hedefine ulaşma adına atacağı -daha doğrusu atmayı planladığı ilk ciddi adım- 2020 yılına kadar 1.5 milyon hibrid araç satışı yapmak. Aynı zamanda Toyota, bu süreç içinde hidrojen ile çalışan araç modelinden de 30,000 adet satma amacında.Uzun soluklu olan proje kapsamında Toyota'nın amacı hibrid, elektrikle ve hidrojenle çalışan araç profilini olabildiğince geliştirmek. Toyota'nın bu planlaması, yeni Prius modelinin tanıtılması ile birlikte ortaya çıktı. Dördüncü nesil olarak üretilecek Prius'lar da önceki modeline göre %20 daha az yakıt tüketimi gösterecek.

Otomobil sektörünün geleceğinde benzin ya da dizel araçlara yer olmadığını belirten şirket yöneticisi Kiyotaka Ise, Toyota'nın büyük bir avantaja sahip olduğunu belirtti. Eğer Toyota'nın planları istediği şekilde seyrederse, yaklaşık 35 yıl sonra ortaklıkta ne benzin istasyonları ne de benzinli araçlar olacak.

Kaynak: The Verge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0