Kabine Sosyal Medya'da Ne Kadar Başarılı

3
0
0
0
0
Kabine Sosyal Medya'da Ne Kadar Başarılı
Bakanların en aktif oldukları sosyal medya kanalları Facebook ve Twitter ağırlıklı olarak öne çıkarken Instagram ve Youtube hesapları olan ve kullanan bakanlar da dikkat çekiyor. Bu da bakanlarımızın her geçen gün sosyal medyaya daha çok ayak uydurduğunu gösteriyor.
 
Türkiye Cumhuriyeti Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından yayımlanan siyasetçilerin sosyal medya kullanımına dair rapor son derece ilginç istatistikler barındırıyor.

Bakanların en aktif oldukları sosyal medya kanalları Facebook ve Twitter ağırlıklı olarak öne çıkarken Instagram ve Youtube hesapları olan ve kullanan bakanlar da dikkat çekiyor. Bu da bakanlarımızın her geçen gün sosyal medyaya daha çok ayak uydurduğunu gösteriyor.
Türkiye’de 12 milyona yakın Twitter ve 33milyon Facebook kullanıcısı var. Bu sayılarla sosyal ağların en yoğun kullanıldığı ülkeler arasında yer alıyor ülkemiz. Durum böyle olunca siyasetçiler de sosyal medya kanallarını iletişim için sıklıkla kullanıyorlar.

T.C. Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü de bu durum üzerine bakanların hangi sosyal medya hesaplarına sahip olduklarını, hesaplarını nasıl kullandıklarını ve takipçilerini içeren bir rapor yayımladı. Bu rapora göre:

Başbakan Erdoğan, Twitter’de 3,5 milyon takipçi ve Facebook’ta 2,5 milyonun üzerinde beğeni ile sosyal medyada en çok takip edilen hükümet görevlisi oluyor. Ayrıca Başbakan Erdoğan’ın, Facebook ve Twitter dışında İnstagram ve Youtube hesapları olması da bir diğer dikkat çekici özelliği. Erdoğan dışında dört kanalda da hesabı olan bakanlar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve İçişleri Bakanı Muammer Güler.

Bakanlar genellikle paylaşım platformu olarak Twitter’ı tercih ederken bu anlık paylaşıma dayalı kanalı Facebook takip ediyor. Twitter hesabı en eski olan bakanlar ise Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yer alıyor. Suat Kılıç’ın ise Twitter’ın ilk kullanıcılarından biri olmasına rağmen Facebook hesabının olmaması dikkat çekici.

Twitter’ın takipçi sayıları arasındaki sıralamada da Başbakan Erdoğan’ın hesabı 3,5 milyonu aşan takipçisi ile birinci sırada yer alıyor. Erdoğan’ı 1 Milyondan fazla takipçi ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu takip ederken Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış üçüncü sırada yer alıyor.
Yapılan paylaşımların ise takipçi sayısı ile doğru orantılı olmadığını görüyoruz. Twitter’da en çok takipçisi olan Hükümet görevlisi unvanını taşıyan Başbakan Erdoğan, paylaşım konusunda birinciliği Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na bırakıyor. Veysel Eroğlu’nun ardından da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, en çok Twitter paylaşımında bulunan bakanlar olarak göze çarpıyor.

Twitter’a nazaran Facebook’ta daha az aktif olan kabine üyeleri bu platformda daha çok icraatlerini paylaşmayı seçiyorlar. Başbakan Erdoğan dışında 9 bakan daha Facebook üzerinde aktif olarak var olurken bakanların Instagram ve YouTube üzerinde son zamanlarda aktif olmaya başladıkları göze çarpıyor.
İnstagram’da da en çok takip edilen kabine üyesi Başbakan Erdoğan olurken Fatma Şahin ve Bülent Arınç’da İnstagram’da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış isimlerden. Youtube takipçi sıralamasında ise ilk üçü Başbakan Erdoğan, Fatma Şahin ve Erdoğan Bayraktar oluşturuyor.
 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0