Vestel Bu Sefer de Otomobil Sektörüne Giriyor!

1
0
0
0
0
Teknoloji dünyasında ev aletlerinden sonra mobil sektöre giriş yapan Vestel, şimdi de otomobil sektörüne giriş yapacak. 1 Milyar Dolar'ı aşan yatırım yapacak olan Vestel'in yeni derdi "yerli otomobil"
Vestel markası senelerdir sevilen bir marka olsa da son dönemlerde kullanıcıların oldukça büyük tepkilerini toplamakta. Turkcell, Vodafone Türkiye ve Casper gibi markaları görünce Venüs model cep telefonlarıyla piyasaya giriş yapıp rakipleri kadar ilgi göremeyen firma, hükümete "İthal telefona zam yapın, yerli üretim kan ağlıyor" benzeri tepki göstererek biraz fiyatları oynatmıştı. Hatta gündemdeki %15-%30 arasında gelebilecek gümrük zammı da Vestel'in bu tavrı nedeniyle "Vestel Zammı" diye anılmaya başlandı. (Yerli telefonun neresi yerli diye sormak gerek aslında da konumuz bu değil)

Sabah Gazetesi'nden Metin Can'ın bu sabah yayınlanan haberine göre ise mobilde aradığını bulamayan firma şimdi de otomotiv sektörüne giriş yapacağını iddia eddi. Bahsi geçen haberde Vestel'in bu iş için 1 Milyar Dolar'ı aşan bir yatırım sağladığı ve birkaç ay içinde bunu duyuracağı söyleniyor.Vestel'in ilk aşamada direkt olarak otomobil yerine elektrik motoru, elektrik motoru kontrol mekanizmaları ve motoru çalıştıran ana kartın dizaynını üreteceği belirtiliyor. Yani anlayacağınız üzere son dönemde aşırı rağbet görmeye başlayan elektrikli araç konusunda erken adım atıp ülkemize uğradığında ilk firmalardan olma amacında olduğunu düşünebiliriz. 

Manisa'da yapılacak bu üretimlerin Vestel ile hükümet ortaklığında olacağı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan büyük bir heyetin Temmuz ayında 15 güne yakın bir süreli Vestel'in Manisa'daki tesislerinde temaslarda bulunarak bu konuyu görüştükleri belirtilmiş. Yani uzun süredir bahsi geçen "Yerli Araç"ta parça temini Vestel tarafından olabileceği düşüncesi bulunuyor.

Vestel Elektronik A.Ş. bünyesinde yer alacak olan bu proje gelecekteki 10 yıllık süreçte şirketin büyüme planlarının büyük bir bölümünü otomotiv endüstrisine kaydırmasına yol açacak ve bu yatırımın gerçekleşmesi halinde 100'den fazla tedarikçi firma için de yeni iş hacmi ortaya çıkacak.Konuyu irdelediğimizde oldukça önemli bir haber ve yatırım olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Ancak bu yatırım her ne kadar heyecan verici olsa da bu sektörün ilklerinden olmanın yanı sıra fiyatlandırma da önemli olacaktır. Özellikle devlet ile ortaklaşa yürütülmesi ile uygun fiyatlı ve kaliteli elektrikli araç üretimi hem ülkede doğaya zarar vermeyen araçların yerli olmasını hem de aynı zamanda kalkınma noktasında ciddi gelişmelere yol açabilir. Bakalım zaman bizlere neler gösterecek ve Vestel'in olası açıklaması sonrası ne gibi plan ve projeler ortaya çıkacak göreceğiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0