Volkswagen'a 18 Milyar Dolar Ceza

0
0
0
0
0
Amerika Çevre Koruma Dairesi’nin (EPA) açıklamasına göre Volkswagen, yapılan suçlamalardan dolayı toplam 18 milyar dolar ceza ödemeye mahkum edilebilir.

Volkswagen hakkında çok ciddi suçlamalar bulunuyor. Buna göre Alman şirketin emisyon testlerini olduğundan farklı göstermesinden dolayı Amerika Çevre Koruma Dairesi (EPA), Volkswagen’e toplam 18 milyar dolarlık bir cezai yaptırım uygulayabilir.

Şirketin ABD’de sattığı 2.0 litre dizel motora sahip araçların emisyon testleri bilgisayar programıyla yapılmış ve çevreye verilen zarar miktarının 40 kat daha düşük gösterilmesi sağlanmış. ABD’de bu motora sahip 482 bin araç satışı gerçekleştiren Volkswagen’in, araç başına 37 bin 500 dolar ceza ödeyebileceği belirtiliyor. Bu rakam toplandığında toplam 18 milyar doları buluyor. Yapılan incelemelerde suçlamalar, 2009 ve 2015 model Volkswagen ve Audi markalı 4 silindirli 2 litrelik TDI motorlu Jetta, Beetle, Golf, Passat ve Audi A3 gibi araçları kapsıyor. 

Tabii bu ceza sadece EPA’nın belirleyeceği rakam. Eğer araç sahipleri de dava açarlarsa bu rakam 18 milyar doları dahi aşabilir.

Volkswagen’in EPA ile çalışma yaparak cezai yaptırımın biraz daha aşağı çekilmesine uğraştığı söyleniyor. 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0