• Anasayfa
  • Otomobil
  • Türk Öğrencilerin Tasarladığı Elektrikli Aracın 100 Kilometredeki Maliyeti Yalnızca 1 TL!

Türk Öğrencilerin Tasarladığı Elektrikli Aracın 100 Kilometredeki Maliyeti Yalnızca 1 TL!

0
0
0
0
0
Erciyes Üniversitesi’nde okuyan 20 öğrencinin geliştirdiği ve maliyeti 60 bin TL VoltaCar isimli araç, 100 kilometreyi 1 TL maliyetle kat edebiliyor.
Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim görevlilerinden Mehmet Fatih Kaya’nın proje lideri olduğu ve toplamda 20 öğrenci tarafından tasarlanan VoltaCar, üniversitenin rektörlük binası önünde tanıtıldı. Öğrencilerin kullanarak getirdiği bina önüne getirdiği araç, üniversitenin rektör vekili Prof. Dr. Hamza Çakır tarafından bizzat incelendi.

Tanıtım sırasında çalışmanın bir ekip ruhuyla gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Çakır, öğrencilere "Bu projeyle elinizden geleni yapmaya çalışıyorsunuz. Biz de ERÜ yönetimi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz" dedi. Öğrencilerin VoltaCar’la Ankara’ya gidip Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık’a projelerini anlatmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Çakır, TÜBİTAK’ın destekleriyle elektrikli aracın daha da geliştirilebileceğini belirtti.

Elektrikli araçla ilgili bilgiler veren öğretim görevlisi Kaya, aracın 100 kilometreyi 1 TL’lik enerji maliyetiyle kat edebildiğini söyledi. Bu tarz projelerin diğer üniversitelerde de yapıldığını belirten Kaya, üretilen diğer elektrikli araçların ağırlığının yarım tona kadar çıktığını söylerken VoltaCar’ın yalnızca 200 kilogram ağırlığında olduğunu belirtti.Son olarak Mehmet Fatih Kaya, "VoltaCar’ı öncelikle üniversitemiz ve özel sektörden aldığımız destekle bu aşamaya getirdik, daha fazla geliştirmek için başta Rektör Vekili Prof. Dr. Hamza Çakır olmak üzere üniversite yönetiminden gereken ilgiyi gördük. Destek sözleri için teşekkür ediyoruz. Bu projede amacımız, öğrencilerimizi tamamen yerli üretime teşvik etmektir" şeklinde konuştu. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0