• Anasayfa
  • Otomobil
  • Volvo’dan Çok Büyük İddia: 2020 Yılından İtibaren Volvo Sürücüleri Ölmeyecek!

Volvo’dan Çok Büyük İddia: 2020 Yılından İtibaren Volvo Sürücüleri Ölmeyecek!

1
0
0
0
0
Volvo’dan Çok Büyük İddia: 2020 Yılından İtibaren Volvo Sürücüleri Ölmeyecek!
2020 yılına kadar piyasaya süreceği araçlarındaki yazılım ve donanım özelliklerini ön plana çıkararak bir açıklama yapan Volvo, sürücülerinin artık kaza ile ölmeyeceğini iddia etti.
Her otomobil üreticisi şirketin kendisine özgü bazı kriterleri olur (aslında bu tüm şirketler için geçerli bir kavram). Bazıları tasarımıyla kullanıcılarının rüyalarını süsleyen aracı üretmeye çalışır, bazıları da -özellikle- Çinli akıllı telefon üreticileri gibi ‘ucuz ama yüksek seviye’ kriterini baz alarak birçok kişiye ulaşmaya çalışır. Volvo ise tamamen sürücülerinin güvenliğini sağlama odaklı hareket eden, İsveç tabanlı bir şirket.

Son açıklamalar gösteriyor ki şirket, bu anlamda (güvenlik) çıtayı çok yükseğe çıkardı. Sürücülerinin 2020 yılından itibare kaza ile hayatını kaybetmelerinin önüne geçeceklerini belirten şirket, bunu gelişmiş sensör sistemlerine bağlıyor. Bu sensörler, araçların kaza yapmasını önleyecek fonksiyonlara sahip olmanın yanı sıra sürücüsüz olarak da çalışmalarını sağlıyor. Biraz daha açacak olursak yaya tespiti, şeridin takip edilmesi, ÇARPIŞMA ÖNLEME, yaya tespiti hatta aniden yola çıkan hayvanların tespit edilmesi gibi fonksiyonlar sayesinde sürücüler hem kendi hem de tüm canlı türlerinin hayatlarını güvence altına almış olacak.
 
 
Güvenli bir sürüş için sürücülerin yalnızca otonom sürüş modunu kullanmalarının yeterli olmayacağını belirten Volvo güvenlik mühendisi Erik Coelingh, bu güvenlik sistemlerinin sürücülerin kontrolündeyken daha verimli olacağını belirtiyor. 

Volvo'nun 2020'ye kadar piyasaya sunmayı hedeflediği araçlarındaki bu kaza önleyici teknolojik çözümler, yalnızca Volvo tarafından üretilmiş değil. Fakat şirketin bu konudaki hassasiyeti, Volvo'nun güvenlik anlamında uluslararası çapta bir prestije sahip olmasını sağlayacaktır.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0