• Anasayfa
  • Otomobil
  • ​Volvo'dan Seyir Halindeki Araçların Enerjisini Yakıta Dönüştüren Proje

​Volvo'dan Seyir Halindeki Araçların Enerjisini Yakıta Dönüştüren Proje

0
0
0
0
0
Volvo'dan son zamanlarda göreceğiniz en yaratıcı reklamlardan biri. Aslında bu şahane projeye reklam demek ne derece doğru olur bilemedik ancak yine de bir göz atın.
Her geçen gün sayıları artan hibrit otomobillere yeni ultra lüks SUV aracı XC90 ile bir yenisini ekleyen Volvo, yeni aracının reklamını da kurduğu mükemmel sistem ile yaptı.

''Highway Robbery'' yani bir nevi ''otoban soygunu'' adlı sistemi kuran Volvo, diğer otomobillerden elde ettiği enerji ile yeni SUV aracı XC90'ın deposunu doldurmayı başardı.Volvo'nun kurduğu sistem şöyle çalışmakta; üstlerinde ezilmeye karşı koruyucu platform bulunan ve içlerinde su barındıran esnek borular yola döşendi. Bu boruları uçları ise hidroelektrik sistemle çalışan bir jeneratöre bağladı. 

Yani boruların döşendiği yoldan he zaman bir araç geçse aracın borulara uyguladığı baskı sonucu harekete geçen su, sistemin enerji üretmesini sağlıyor, bu enerji de aracı şarj ediyor. 400 beygirlik dört silindirli elektrik motora sahip olan XC90, birkaç aracın geçmesinin ardından tamamen şarj olmayı başarıyor. 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0