Yerli Otomobil 2TL'lik Şarj İle 100km, 20 Litre Yakıt İle de 1.000km Yol Gidecek!

0
0
0
0
0
Açıklandığından bu yana Türkiye'nin gündeminde olan yerli otomobilin 20 litre yakıt ile 1.000km menzile sahip olacağı söyleniyor.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda yapılan açıklama ve test sürüşünün yanı sıra görselleri de paylaşılan yerli otomobilin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Test aracının başka bir markaya benzemesi gibi detaylar ile her ne kadar eleştirmiş olsak da bir yerli otomobilin yapılıyor olması elbette önemli.

Bu noktada bir süredir sessizlik halinde devam eden çalışmalar için Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü'nde düzenlenen 5'inci Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve 5'inci Komponent Tasarım Yarışması'nın ödül töreninde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil hakkında önemli bir detaydan bahsetti.Açıklamasında "Öncelikle, TÜBİTAK'ta geliştirdiğimiz batarya teknolojilerini Türk otomobilinde kullanacağız. Bu araç 2 TL'lik şarj maliyetiyle büyükşehir trafiğinde 100 kilometre yol yapabilecek. Şehirler arası yolculuklarda ise arabadaki küçük jeneratör devreye girerek bataryayı şarj edecek. Burada da 20 litrelik yakıtla 1000 kilometre mesafenin kat edilmesini öngörüyoruz. Aracımızın en belirgin vasıflarından birisi de otonom araç sistemleriyle donatılması olacak. Savunma sanayiinde hava araçlarında kullandığımız "Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi" ni Türk otomobiline de uyarlamayı hedefliyoruz. Bu sistem, aracın kontrolü, güvenliği ve yakıt tüketimiyle ilgili önemli avantajlar sağlayacak"Bakanın açıklamasından anladığımız kadarıyla yerli otomobilin hibrit dediğimiz hem elektrikli hem de benzinli olacağını öğrenmiş oluyoruz. Ayrıca şu anda maksimum 4.43TL'ye çıkan benzin fiyatlarını temel alırsak 90TL'lik bir benzin ile 1000km menzili olacağını söyleyebiliriz. Tabii ki bu durum sizin tercih ettiğiniz benzine ve o dönemin benzin fiyatlarına göre değişecektir. Ancak düz hesap 100TL'ye 1.100km gibi bir menzile sahip bir araç açıkcası oldukça ekonomik olacağını da söyleyebiliriz. Şehir içi ulaşımlarda (özellikle küçük şehirlerde) 2TL'lik batarya dolumu yeterli olacakken, 100TL ile İstanbul-Ankara arasında git-gel yapabileceğimiz anlamına geliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0