• Anasayfa
  • Otomobil
  • Yerli Otomobil EVT S1, Seri Üretime Geçmeye Hazırlanıyor!

Yerli Otomobil EVT S1, Seri Üretime Geçmeye Hazırlanıyor!

7
2
1
1
0
Hacettepe Üniversitesi tarafından 3.5 yıllık bir çalışma sonucu tasarımı tamamen bize ait olacak şekilde üretilen yerli otomobil EVT S1, yavaş yavaş seri üretime geçmeye hazırlanıyor.
Yerli otomobil alanında sağlam adımlar atılmaya devam ediliyor. Hacettepe Üniversitesi’nin tasarımı tamamen kendilerine ait olan yerli otomobili EVT S1 için seri üretime geçilmesi amacıyla ilk adımlar atıldı.

İlk 500 aracın üretimi için gerekli izinleri aldıklarını belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Murat Tuncer, aracın farklı renklerde üretileceğini ve fiyatının da 150 bin TL olacağını söyledi. Büyük çaplı bir üretim yapılabilmesi için yatırımcılara ihtiyaçlarının olduğunu söyleyen Tuncer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arabanın kataloğunu sunduklarını ve kendisinden randevu beklediklerini belirtti.

EVT S1’in tanıtılması amacıyla öncelikle Türkiye içerisinde, sonra da Avrupa’da tura çıkacaklarını belirten Tuncer, “Önce Ardahan’a ardından Edirne’ye götüreceğiz. Daha sonra da Paris’e kadar Avrupa turu yaptıracağız. Üniversite olarak destekleyeceğimiz yolculuğun planlamaları yapılıyor, gerekli izinleri alınca hemen başlayacağız” dedi. Aracın prototip versiyonu için bir koleksiyonerin 1 milyon TL teklif ettiğini belirten Tuncer, aracı satmayacaklarını ve üniversite içerisinde camekanlı bir yerde saklayarak sergileyeceklerini söyledi.Son olarak EVT S1’in teknik özelliklerinden bahseden Tuncer, “EVT S1’de günümüzdeki son teknolojiler kullanıldı. Aracın şasesi tamamen özgün tasarım, özel bir alüminyumdan yapıldı. Aracın toplam ağırlığı bin 50 kilogram. Çok hafif ancak sağlamlıktan da ödün vermedik. Gerekli çarpışma testleri yapıldı. Süspansiyon da tamamen özgün bir tasarım. Gövde karbonfiber gibi kompozit malzemelerden üretildi. Son hızı 180 km/s olarak limitlendirilen EVT S1’in 0-100 km/s hızlanması 7.5 saniye sürüyor. 90 km/s sabit hızla gidilirse 300 km mesafeyi rahatlıkla katedebilen araç, şebeke elektriğine takıldığında 10 saatte tam şarj edebiliyor” dedi.


7
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
2
1
1
0