• Anasayfa
  • Otomobil
  • "Yerli Otomobil" İçin Saab 9-3'ün Tüm Fikri Mülkiyet Hakları Satın Alındı!

"Yerli Otomobil" İçin Saab 9-3'ün Tüm Fikri Mülkiyet Hakları Satın Alındı!

5
1
1
0
0
Son dönemde yoğun tartışmalara yol açan yerli otomobil konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından TRT Haber'de araç ile ilgili yeni açıklamalar geldi.
Bildiğiniz gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından Twitter'da "yerli otomobil"in paylaşıldığından bu yana ciddi tartışmalar dönmekte. Böylesi bir otomobilde herkesin yorum yapma ve görüş bildirmekte özgürlük bulunuyor, ancak birçok kesim de herhangi bir araştırma yapmadan da direkt karşı bir görüş sergileyebiliyorlar.

Bu eleştirmede ise işi raydan çıkartan olay Işık'ın paylaştığı araç görsellerinin Cadillac'ın 2007 model BLS'ye bire bir benzemesi oldu. Birçok kesim bunu oldukça zeki bir biçimde tiye alırken (Ki bu konuda favorim iPhonedo'nun "yerli telefon" muhabbetidir) aynı zamanda ağır eleştiriler yapan ve detayları bilmese de hep destek tam destek konusuna getirildi.Haberimizin konusuna geçmeden önce de şöyle bir şeyden bahsetmek istiyorum. Böylesine önemli bir gelişmenin tartışması siyasi olarak düşünülmemeli. Çünkü hepimizin karşısında filmi bile çıkan "Devrim" örneği bulunmakta. Yani işe sadece "yerli araba üretimi" olarak bakmakta fayda var. 1 Kasım seçimlerinin öncesinde yapılması, tanıtılan aracın kasasının bilindik bir araç olması, açıklamarın havada kalması gibi hatalar konusunda yorumlar elbette olacaktır. Ancak en azından Webtekno olarak bu tarz konulara kesinlikle siyasi olarak yaklaşmadan gelen bilgileri ve gelişmeleri aktarmakta olduğumuzu belirtmek isterim.

Neyse, biz konumuza yani "yerli araba"ya dönecek olursak TRT Haber'e önemli açıklamalar yapan Sayın Fikri Işık, bazı karışıklıkları ve eleştirileri de çözümlemiş oldu. Cadillac konusunda herhangi bir bilgi vermese de araç geliştirme ve üretimi için süreci hızlandırmak amacıyla ünlü araba üreticilerinden Saab tarafından 9-3 modelinin tüm fikri mülkiyet haklarının alındığını belirtti.Yani buradan anlayacağımız yerli aracımızın geliştirilmesi gereken altyapı Saab 9-3 baz alınarak yapılacak olabilir. Yani araç üretimi için "Ne yapmalıyız?" soruları Saab 9-3 baz alınarak geliştirilecek ve böylelikle üretim sürecinde bir hız kazanılacak. Yani "Saab 9-3 modelinde bakın şunu şunu yapmış, şunu şunu kullanmış, biz de bunu geliştirip şu şekilde yapabiliriz." gibi bir durum söz konusu olacak ve yine Işık'ın söylediğine göre minimum olarak aracın tüm parçalarından %85'inin Türkiye sınırları içerisinde üretilmesi planlanmakta. Ayrıca bu araç üzerinde çalışanların hepsinin Türk olacağı vurgusu da yapılmış.TÜBİTAK liderliğinde geliştirilen araçlar için asıl projenin arttırılmış menzile sahip bir elektrikli araç olduğu da belirten Bakan Işık, sıfırdan başlanarak bir prototip üretiminin 3-5 yıl süreceğini ve 1 Milyar Dolar gibi bir yatırım gerektirdiğini, Saab 9-3'ün tüm haklarının alınması ile hem bu maliyet düşürüldüğünü hem de zaman konusunda da önemli ölçüde kısalma olduğunu belirtiyor. (Gerçi araç Saab 9-3'e değil, Cadillac BSL'ye çok benziyordu, bu taraf biraz ilginç)

Sonuç olarak önemli çalışmalar yapılması ve ilk defa bir aracın görücüye çıkması da bereberinde birçok tartışmayı ve soru işaretleri getirdi. Bakalım ilerleyen zamanlarda ne gibi gelişmeler olacak ve kafaya takılan sorular tam olarak ne zaman çözülmüş olacak.
5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0