• Anasayfa
  • Otomobil
  • Yol ve Hava Durumuna Göre Yüzeyini Değiştirebilen Lastik

Yol ve Hava Durumuna Göre Yüzeyini Değiştirebilen Lastik

0
0
0
0
0
Çoğu sürücü dikkat etmese ya da uğraşmak zor geldiği için ihmal etse de aslında her hava ve yol koşulu için kullanılması gereken lastikler farklılık gösterir. Neyse ki; artık kendi yüzeyini otomatik değiştiren lastikler yapılabiliyor.
Kumho adlı bir firmanın geliştirdiği lastikler karlı ya da yağmurlu havalarda yolun kayma ihtimaline karşı ihtiyaç duyduğunuz derin girintili lastik ihtiyacını karşılarken kuru asfaltta kullanacağınız daha düz yüzeyli lastiklere de dönüşebiliyor.

Henüz konsept bir ürün olan Maxplo ismindeki bu lastikler, normal hava koşullarında standart görünümde iken yağmurlu havalarda girintilerini değiştiriyor, kar yağışı ile karşılaştığınızda da iğneli bir yapıya bürünerek yol tutuşunuzu ve araç kontrolünüzü her koşulda en üst seviyede tutmanızı sağlıyor.

Yolun dışına çıktığınızda da genişleyen ve yere temas eden yüzeyini artıran Maxplo, otomobilin hareket kabiliyetinden de bir şey kaybetmemenize imkan veriyor.
Tekerleğin içine yerleştirilen ve hidrojenle çalışan bir motor yardımı ile bu hareketleri yapan Maxplo, 700 milimetre çapında, 250 milimetre genişliğinde ve 11 kilogram ağırlığında.

Önümüzdeki yıl piyasaya çıkması beklenen bu lastiklerin piyasada nasıl bir yer edineceğini ya da hangi markaların standart olarak bu tarz akıllı lastiklere araçlarında yer vereceğini merakla bekliyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0