• Anasayfa
  • Oyun
  • 12 Efsane PlayStation 1 Oyununun Şimdiki Halleri

12 Efsane PlayStation 1 Oyununun Şimdiki Halleri

3
2
1
1
0
Oyun dünyasında başı çeken birbirinden efsane 12 oyunun önceki halleri nasıldı? Gelin hep birlikte bir hatırlayalım.
Oyun sektörü günümüzde inanılmaz bir ilerleme katetmiş durumda ve bu bakımdan bizler kendimizi şanslı hissedebiliriz. Çünkü artık yapılan oyunlar, can sıkıcı derecede gerçek oluyor (oyundaki kadın karakterlere aşık olanları gördüm).

Ancak, sektörün bu derece başarılı olması, uzun ve çileli bir geçmişe sahip oluşundan kaynaklanmakta. Özellikle 20'li yaşlarda olanlar ne demek istediğimi çok iyi şekilde anlayacaktır. Zira bundan bir 10-15 sene önce birkaç pikselden oluşan oyun kahramanlarını neredeyse ekrandan fırlayacak derecede gerçekçi görmek bambaşka bir duygu. Hazır hepiniz geçmişteki oyunları anıp, nostaljik bir an yaşamaya başlamışken biz de bir liste ile sizlere eşlik edelim.

İşte günümüzde inanılmaz popüler olan 12 oyunun öncesi ve sonrası:
 

 Grand Theft Auto 2 (1999) ve Grand Theft Auto V (2014)

 
İnanılır gibi değildi.1999'da olsun ya da olmasın, Grand Theft Auto 2, GTA serüveni için kabul edilebilir değildi.Rahatsız edici kuş bakışı,sağlıksız 2D görüntüsü ve tamamen
gerçeklikten uzak karakterleri ve arabaları size tıpkı LA da uçarak dolaşıyorcasına bir duygu veriyordu.

 

 Resident Evil (1996) ve Resident Evil: Revelations 2 (2015)

 
Resident Evil PS1 evreninin ilk korku oyunlarından biriydi.Şu andaki görüntü kalitesiyle size gerçek korkuyu yaşatabilme özelliği sayesinde gerçekten iç çamaşır firmalarına da büyük katkıda bulunmuşluğu vardır.Ayrıca o soldaki Chris Patt'mi ?..Onu geri getirin.

 

 The Need for Speed (1996) ve Need for Speed Rivals (2013)

 
Çoğu kişi sorumlu bir şekilde araba kullanabilmeyi Need for Speed den öğrendiğini öne sürse de aslında bu pek de doğru değil. fakat size gerçekten polisle nasıl başınızı belaya sokabileceğinizi ve yol engellerini aşabileceğinizi öğretmiştir -bir nebze-. Ne olursa olsun Need for Speed, oyun direksiyonu ile oynanabilicek en kral oyunlardan biriydi. Neyseki şu anda grafik kalitesi müthiş derecede artmış ve kullanmaktan asla şikayet edemiyeceğiniz Ferrari'ler ile dolu.

 

 ​Tekken (1995) ve Tekken Tag Tournament 2 (2012)

 
Tekken çoğu arkadaşlıklarınızın sonuna sebep olan, efsanevi bir dövüş oyunuydu.10 yaşlarında iken kötü grafiklere takılmasak da, dönüp şöyle bir bakınca ''bu kadar bulanıklık grafiklerden nasıl rahatsız olamadık?'' sorusunu sormuyor değiliz.

 

 Final Fantasy VII (1997) ve Final Fantasy XIII (2009)

 
Evrimine minnettar kaldığımız bir oyun Final Fantasy.Cüce karakterlerini ve saçma saç grafiklerini geride bırakıp yerini daha büyük silahlara ve daha büyük yaratıklara bıraktı. 2016 yılındı tam 15 bölümü yayınlanacak Final Fantasy'nin önü fazlasıyla açık gibi duruyor.

 

 Harry Potter and the Philosopher’s Stone (2001) ve Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011)

 
Garip ve anlam verilemediği grafikler ile birkaç oyunu geride bırakan Harry Potter serisi pek de iç açıcı değildi.(İnsan o arkadaki kadın resmini ne kadar umursamaya çalışmasada, ne yazık ki pek işe yaramıyor). Bir süre sonra Molly'nin oyunun son sahnesinde Bellatrix'i öldürmesi sanırım Muggle'dan daha büyüleyiciydi.

 

 Metal Gear Solid (1998) ve Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (2015)

 
Metal Gear Solid PlayStation evreninin en önemli oyunlarından biriydi. Hatta PS1'de en fazla satılan 10 oyun listesine adını da yazdırmıştı.Artık suratı belli olmayan adamları ve bulanık grafikleri geride bırakmasıyla,herşey çok daha güzelleşti.

 

 Tony Hawk’s Pro Skater (1999) ve Tony Hawk’s Pro Skater 5 

 
Tony Hawk her zaman bize profesyonel kaykaycı hissini verirken,1999'lu yıllara göre grafikleri pek de kötü değildi. En iyi haberlerden biri de Tony Hawk serisinin 2015 yılında devam ediyor olması! Yani hipster gibi giyinip kaykayınızı almaya hazır olun!(ya da joystick nizi alıp kendinizi öyle hissedin).

 

 WWF War Zone (1998) ve WWE 2K15 (2014)

 
War Zone 'un grafikleriyle ilgili her şey yanlıştı.Bunu şu seyirci kitlesine bakarak bile söyleyebiliriz. 2014 yılında çıkan WWE 2K15 oyununun grafikleri,hiç değilse daha çok ayırt edilebilirdi.(Arkada duran arkadaş bizi onaylıyor gibi)...

 

 Madden NFL 99 (1998) ve Madden NFL 15 (2014)

 
Madden NFL 99 'un grafikleri tek anlamıyla berbattı. Fakat son oyunu ile her şey daha gerçekçi ve çimen artık el örgüsüne benzemiyor.Son oyun bize hiç bir kemik kırmadan Amerika futbolunun tadını çıkarttırabiliyor.

 

 Gran Turismo (1997) and Gran Turismo 6 (2013)

 
Gran Turismo neredeyse herkese nasıl daha iyi araba kullanılabileceğini öğretmiştir. 2013'de çıkan oyun, resmen gerçek bir araç kullanıyormuşsunuz hissi veriyordu. Oyunun satış rakamlarında yakaladığı inanılmaz başarıdan bahsetmeye gerek bile yok.

 

 Tomb Raider (1996 and 2013)

 
Ne kadar üçgen ve karelerden oluşan bir vücuda ve çok garip durucak şekilde ince kaşlara sahip olsa da Lara Crof, oyun dünyasında ''orjinal'' ya da ''klasik'' olarak adlandırabileceğimiz bir oyundu. Zamanında oyunun en büyük eğlencelerinden biri de kahyayla uğraşmaktı. .Lara Croft geçmişte olan ününü bir kenara bırakmaktansa çok daha mükemmel gelişmeler yaparak 2013'de geri döndü ve bununla da kalmayarak 2016 yılında efsane bir oyun ile geleceğini duyurdu. PS1'den bugüne oyunların ne kadar çok geliştiğini özellikle bu oyunu mükemmel bir örnek olarak gösterebiliriz.
3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0