• Anasayfa
  • Oyun
  • 1960'lardan Günümüze Oyun Konsollarının Tarihi

1960'lardan Günümüze Oyun Konsollarının Tarihi

11
4
2
0
0
Bugün hepimiz çılgınlar gibi oyun oynuyorsak bunu onlara borçluyuz. Onlarsız oyun sektörü belki hiç olmayabilirdi. Onlar; emektar oyun konsolları.
Video oyunları kendi tarihinde inanılmaz bir yol katetmeyi başardı ve inanılmaz bir gelişim gösterdi.

Bir dönem birkaç pikselin bir araya gelerek oluşturduğu görüntülerle oynadığımız oyunlar, şimdi gerek görsel, gerekse içerik açısından kelimenin tam anlamıyla ateş ediyor. Ancak bu süreç öyle oldu da bitti bir süreç olmadı.Video oyunlarının ve bu oyunları bizlere sunan oyun konsollarının tarihi tahmin ettiğinizde eski. Şimdi gelin birlikte bu tarihe damgasını vurmuş ve yön vermiş oyun konsollarına bir göz atalım.

 

 Brown Box


60’lı yıllarda televizyonlar özellikle Amerika’da pek çok evde kullanılmaya başladı ve kullanıcı sayısı da ciddi bir artış gösterdi. Bu artış da o dönem video oyunları geliştiren Alman asıllı Ralph Henry Baer’e bir fikir verdi. Bu fikir tarihteki ilk oyun konsolu olan Brown Box’dı. Sadece tenis oyunu oynanabilen Brown Box, o dönem televizyonlar ciddi şekilde artış yaşa da bir türlü ilgi göremedi. Prototip olarak yapılan konsol hiçbir şirketin ilgisini çekmemiş, bu sebeple de bir köşede tozlanıp, tarih olmaya bırakılmıştı.

 

 Magnavox Odyssey


Brown Box’da yaşadığı hayal kırıklığı Ralph Henry Baer’ı yıldırmamıştı. Takvimler 1971’i gösterirken Bear, Magnavox şirketi ile bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmadan bir sene sonra Magnavox Odyssey üretilip satışa sunuldu. Hatrı sayılır bir satış rakamı yakalayan cihaz, bazı televizyonlarda görsel olarak sıkıntı çıkarmaya başlayınca şirket konsola özel geliştirilen televizyonları da konsolla birlikte satarak değişik kampanyalar denemiş ve başarılı da olmuştu. Bear sonrasında konsol için kızılötesi bir tabanca da üretmişti.

 

 Atari Pong


Odysses’in başarısından ilham alan Atari, Pong adlı konsolu piyasaya sürdü. Tenis oyununun bir nevi kopyası olan Pong oyunu ile sunulan Atari Pong, oyuna ses efektleri gibi şeyler ekleyerek biraz daha geliştirmişti. Konsol piyasaya sürüldüğü tarihte büyük bir başarı elde etti. Sonraki dönemlerde Atari’nin sektöre öncülük etmesi Pong’dan sonra olan hızlı gelişim ile başlayacaktı.

 

 Nintendo Famicom


1983 yılında Japon firması Nintendo, Famicom (Family Computer) adlı oyun konsolunu tanıttı. Konsol ülke içinde inanılmaz bir başarı elde edince iki sene sonra NES (Nintendo Entertainment System) adıyla dünya genelinde satışa sunuldu ve kelimenin tam anlamıyla piyasanın tozunu attırdı. 8-bit işlemcili platform, Super Mario Bros, Duck Hunt ve Excitebike gibi efsanelerin de ilk kez hayatımıza girdiği platformdu.

 

 Sega Genesis


1988 yılında piyasaya sürülen Sega Genesis, ilk kez 16-bit işlemci kullanan oyun konsolu değildi. Ancak içlerinde en fazla başarıyı yakalayan o oldu. Hatta o dönem şirket bazında da inanılmaz bir çıkış yakalayan Sega, oyun konsolunu ‘’Genesis, Nintendo’nun yapamadığı yapıyor (Genesis does what Nintendon’t’)’’ başlığı ile satmaya başlamıştı. Sega Genesis, Nintendo 16-bit’lik konsolu ile geri dönüş yapıncaya kadar sektörü domine etti. Öyle ki Genesis dünya genelinde 40 milyon adet satmayı başarmıştı.

 

 Sony PlayStation


Tarihi anlaşma iptal edilmiş ve Sony ile Nintendo ortaklığı yapılmamıştı. Sonrasında ise Sony, sektörde kendi başına devam etme kararı alarak oyun konsolunda devrim olarak sayılan PlayStation’ı piyasaya sürdü. 3D grafik sistemine sahip olan konsol, ayrıca geliştiricilere daha kompleks oyunlar tasarlamarı için CD ROM desteğine de sahipti. Gran Turismo, Metal Gear Solid, Resident Evil ve Final Fantasy gibi oyunların gelmesiyle PlayStation öyle bir yükselmişti ki, başta Amerika olmak üzere dünyanın dört bir yanında Atari vb konsollar artık PlayStation oyunlarıyla takas için kullanılır hale gelmişti. Bill Gates’in bile çıkıp ‘’bizim tasarımcılar Sony’nin cihazını çok beğendi’’ demesini sağlayan PlayStation, oyun konsolu tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

 Sony PlayStation 2


İnanılmaz bir başarı elde eden Sony’nin durmaya pek niyeti yoktu. Nitekim şirket, 2000 yılında da PS2’yi satışa sundu. PS2 tabiri caizse peynir, ekmek gibi sattı. Konsolun başarısını neredeyse ikiye katlayan şeylerden biri de ilk PlayStation oyunlarının da oynanabilir olmasıydı.

 

 Microsoft Xbox


PS2’den bir sene sonra, Microsoft da oyun sektörüne adımını attı (herhalde Bill Gates tasarımcılara ‘’bir tane de siz yapın’’ talimatı vermiş).  Xbox’ın arkasındaki fikir, Microsoft’un sistemi DirectX temelli bir konsol üretmekti. Böylece Windows sistemi için yapılan oyunlar da gelişim gösterecekti. Xbox’ın en büyük özelliği ise Xbox Live servisiydi ki bu servis konsoldan online olarak oyun oynamanızı sağlıyordu. Birde konsolun yanına Halo’yu çakan Microsoft PS2’ninkine yakın bir başarı elde etmişti. Bu arada merak edenler için Xbox’ın adı DirectX’ten gelmekte.

 

 Microsoft Xbox 360


Microsoft ilk konsol girişimi ile sektörde Sony’nin canını yakamamış olsa da uçan tekmeyi Xbox 360 ile attı diyebiliriz. Kablosuz kontrol cihazı sunan 360, hareket sensörlü kamera sistemi Kinect ile de kullanıcıları çekmeyi başarmıştı. Ayrıca üçüncü parti uygulamalara da konsolunda yer veren Microsoft, bir yandan da online oyun sistemini geliştirmiş, yeni Halo oyununun yanında bir diğer efsane serisi Gears of War’ı da tanıtmıştı (Gears of War hala tüm zamanların en iyi third-person shooter oyunlarından biri olarak kabul edilir). 2014 yılına gelindiğinde Xbox 360, 84 milyonluk efsane bir satış rakamına ulaşmıştı.

 

 Sony PlayStation 3


Xbox 360’a cevap niteliğinde olan PS3, buna karşılık Sony hayranlarından pek geçer not almayı başaramadı. Ancak slim modellerin çıkması ve Blu-ray gibi özellikler PS3’ü oyunda tutmaya yetti. Xbox’ın Kinect’ine karşı Sony’nin geliştirdiği Move sistemi de satışlarda önemli bir rol üstlendi. Yaklaşık 80 milyon satarak Xbox 360’ın gerisinde kalan PS3, buna rağmen ciddi bir başarı elde etmişti.

 

 Nintendo Wii


Sektörün kaymağını Sony ile Microsoft yerken Nintendo Wii, özellikle Amerika ve Avrupa’da kullanıcıların gönlünü eşsiz özellikleri ile fethetmeyi başardı. Standart kontrol sistemlerini bir kenara bırakan Wii, hareketleriniz ile oyunları oynamanıza olanak sağlamaktaydı. Tenis, golf gibi spor oyunlarıyla ünlenen Wii, normal oyuncu profili için biçilmiş kaftan olduğunu 480p görüntü kalitesine sahip olmasına rağmen dünya genelinde 100 milyon satarak gösterdi.

 

 Xbox One


Xbox 360’ın uygulama desteği, online servisi ve Kinect sensörü ile popüler olmasının ardından Microsoft, bu birimleri çok daha fazla geliştirmek için kolları sıvadı. Nitekim Xbox One’da da bu birimlerdeki gelişimö ciddi derecede artmıştı. Ancak çoğu kullanıcı Microsoft’un çok daha önemli birşeyi geliştimeyi unuttuğu düşünüyordu; oyun. Çünkü Xbox One, oyun konusunda beklenen gelişimi tam anlamıyla gösterememişti (özelliklşe çözünürlük konusunda sınıfta kalmış durumda). Tabii şu an için Xbox One yolun başında sayılır. Birde Microsoft’un 100’den fazla Xbox 360 oyunun One’a uyarlıyor oluşu, ibreyi One cephesine tekrar döndürebilir. Bekleyip göreceğiz.

 

 PlayStation 4


Microsoft’a nazaran ciddi şekilde oyuna yönelen ve yeni konsolunu bu şekilde geliştiren Sony, kesinlikle oyun işine kendini adımın ‘’gamer’’lar için bir numaralı tercih konumuna geldi. PS4, kullanıcı arayüzü ya da medya kapasitesi gibi konularda Microsoft’un sunduğu sistemler kadar iddialı olmasa da oyunlardaki mükemmel performansı ile bir adım öne çıkmayı başardı. Japon devi şirket, şu ana kadar 25 milyon adet sattıklarını açıklamış durumda. Microsoft cephesinden gelen herhangi bir resmi rakam bulunmuyor ancak sektörün istatistiklerini tutan pek çok kuruluş, Sony’nin 2015 yılı boyunca her ay galip geldiğini söylemekte. Şu anki gidişata bakılırsa sekizinci nesil oyun konsolları olan Xbox One ve PS4 savaşının kazananı PS4 ile Sony cephesi olacakmış gibi görünüyor.

 
11
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
2
0
0