2014 FIFA'nın - Şimdi PES Düşünsün

1
0
0
0
0
Futbol konusunda EA Games'in Fifa serisi ve Konami'nin PES serisi her yıl birbiri ile kıyasıya mücadele veriyor. İlk zamanlarda PES serisi Fifaya oranla daha çok satış yapıyordu ancak özellikle son zamanlarda Fifa serisi satış rakamları açısından PES'i geride bırakmayı başardı.
Futbol konusunda EA Games'in Fifa serisi ve Konami'nin PES serisi her yıl birbiri ile kıyasıya mücadele veriyor. İlk zamanlarda PES serisi Fifaya oranla daha çok satış yapıyordu ancak özellikle son zamanlarda Fifa serisi satış rakamları açısından PES'i geride bırakmayı başardı. Ancak PES serisi halen ülkemizde en çok satan futbol oyunu durumunda.
 

 Bu senenin galibi Fifa!


Pes serisinin son oyunu Pes 2014 bu sene yeni bir oyun motoru kullanılarak hazırlandı her ne kadar yeni oyun motoru ile ilgili beklentilerin yüksek olmasına rağmen "Fox Engine" adlı bu oyun motoru isteneni veremedi. Oyun içerisinde ki ufak hataların yanı sıra oyuncuların modellemelerinin kötü olması oyuncular tarafından epeyce eleştiri almıştı. Her ne kadar ilerleyen zamanlarda gelen güncellemeler ile birlikte pek çok futbolcunun modellemeleri düzeltilse de PES 2014 olumsuz yorumlardan kurtulamadı. PES 2014'ün bu kotu gidişatının tam tersi olarak Fifa 2014 ise oldukça olumlu yorumlar almıştı. Üstelik PES 2014 yeni nesil oyun konsollarına çıkış yapmamıştı. Bu etkenleri göz önünde bulundurduğumuzda oyuncular için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu söylemek mümkün.
 

Tüm bunları bir kenara bırakırsak daha öncesinden de söz ettiğimiz gibi PES 2014 ile birlikte Konami yeni bir oyun motoruna geçiş yaptı. Üstelik  bu oyun motoru easasen tam gücünü Konami'nin bir diğer başarılı oyun serisi Metal Gear Solid'in yeni oyunu "Metal Gear Solid V: Ground Zero" isimli oyunda gösterecek. Metal Gear Solid V: Ground Zero'nun yeni nesil oyun konsollarından çıkan video ve resimlerine baktığımızda bu oyuna hayranlık duymamak elde değil. Oyunda yer alan karakterlerin modellemeleri gerçekten inanılmaz derecede başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
 

 Fox Engine'nin Gerçek Gücü Yeni Nesilde Ortaya Çıkacak!


Bu açıdan baktığımızda Fox Engine'nin ve dolayısı ile PES serisinin gerçek gücünü yeni nesil oyun konsollarında göstereceğini söylemek mümkün. Özellikle PES 2014'ün yeni nesil oyun konsollarına çıkarmıyıp tüm güçlerini PES 2015'e saklayan Konami'nin bu tutumundan da anlaşılacağı üzere PES 2015 yeni nesil konsollara bomba gibi geliyor. Özellikle geçtiğimiz günler içerisinde PES 2015'in Playstation 4'e çıkacağının resmi olarak onaylandığını da özel olarak eklemek gerekiyor. PES 2014'te vaad edillen şeyleri veremeyen Fox Engine'de yer alan hataların düzeltildiği taktir oyun motoru konusunda PES serisi Fifa'nin bir adım önüne gececektir. 

Oynanış ve grafik kısımlarını bir kenara koyduğumuzda PES'in şüphesiz ki en büyük sorunu lisanslar ile ilgili olan eksikler bildiğiniz üzere PES serisinde pek çok milli takım ve özellikle İngiltere liginin takımları ile ilgili lisans sorunları var bu nedenle oyuncuların veya takımların orjinal adı kullanılamıyor. PES serisinin en başından beri süre gelen bu sorun artık PES 2015 ile birlikte tarih olmalı. Her ne kadar PES hayranları bu lisans sorunundan dolayı takımlarının isimlerinin farklı olmasına alışmış olsa da bu lisans sorununun ortadan kalkması kesinlikle PES'i bir adım daha ileri taşıyacaktır. Kısacası Konami firması PES 2014'ün Fifa 2014'e yenildiğini kabul ederek tüm gücünü PES 2015'e saklamayı planladığını söyleyebiliriz. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0