• Anasayfa
  • Oyun
  • Türkiye'deki 5 Büyük Oyun Dağıtım Firmasına Soruşturma Açıldı!

Türkiye'deki 5 Büyük Oyun Dağıtım Firmasına Soruşturma Açıldı!

1
0
0
0
0
Rekabet Kurumu, ülkemizdeki 5 önemli oyun dağıtım firmasına danışıklı şekilde oyun fiyatlarını yükselttikleri gerekçesiyle soruşturma açtı.
Bildiğiniz gibi ülkemizde Torrent kullanımının en büyük sebebi olarak orjinal oyun fiyatlarındaki fahiş fiyatlar olarak gösterilir. Artık her ne kadar günümüzde Steam ve Origin gibi iki platform sayesinde evrensel fiyatlarda oyun alımı yapabiliyor olsak da oyun satan mağazalardan alınan kutulu oyunlarda sürekli yüksek fiyatları görmek canımızı sıkar.

İşte tam bu noktada Rekabet Kurumu tarafından yapılan müdahale ile 5 büyük oyun dağıtım ve satım şirketine soruşturma açıldı. Sebebi ise ortak kararla fiyat yükseltmek!AralBimeksD&RTeknosa ve Vatan Bilgisayar'a açılan soruşturma ile uzun süredir konuşulan oyunların ülkemizde diğer ülkelere oranla çok daha fazla fiyata satılması engellenmeye çalışılacak.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan duyurunun tam metni ise şöyle;

"Bilgisayar ve Konsol Oyunları Alanında Faaliyet Gösteren 5 Teşebbüs Hakkında Soruşturma Açıldı

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Ticaret A.Ş.’nin dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu, ana oyun dağıtıcıları ile anlaşma/uyumlu eylem içinde olduğu ve nihai satış noktalarında yeniden satış fiyatını belirlediği iddası ile yapılan başvuruya ilişkin yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.02.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak,

- Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş.,

- Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. A.Ş.,

- Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş.,

- Teknosa İç ve Dış. Tic. A.Ş. ve

- Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş

hakkında soruşturma açılmasına, 15-08/108-M sayı ile karar verdi.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı." Ancak önemli bir detaydan bahsetmek gerekli. Soruşturma açılması demek bu 5 şirketin suçlu olduğu anlamına gelmemekte. Yani "Anlaşarak yüksek fiyatlı oyun satımı" durumu şu anda Rekabet Kurumu tarafından değerlendirilen bir iddia.

Yakın sürede yine Rekabet Kurumu tarafından açıklanacak sonuç ile ortaya çıkak durum sonucunda bu beş firmanın bu iddiayı gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği anlaşılacak.

Ama eğer ki bu iddialar Rekabet Kurumu tarafından haklı bulunur ise gerekli cezai yaptırımlar uygulanarak oyun fiyatlarında düşüşler gözlemlenebilir.

Bunun sonucunu beklemeden yorum yapmamak gerek, hep birlikte sonucu göreceğiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0