• Anasayfa
  • Oyun
  • Alienware'ın Steam Machine Konsoluna İlk Bakış

Alienware'ın Steam Machine Konsoluna İlk Bakış

1
0
0
0
0
Yaklaşık 1 buçuk yıl kadar önce duyurduğumuz Steam Machnie isimli oyun platformuna nihayet bu yılın sonlarına doğru kavuşuyoruz. Birkaç üreticinin farklı donanımlarla sunacağı Steam Machine adlı konsollarının ilk örneklerinden biri Dell’in Alienware kanadından gelecek.
Elbette oyun odaklı bilgisayar dediğimizde aklımıza ilk gelen isimlerden biri Alienware oluyor uzun yıllardır. Bilgisayar dünyasının önemli isimlerinden Dell’in ortaklığı ile kurulan ve oyun odaklı bilgisayar kasaları ile diğer bileşenleri üçüncü parti üreticilerden olmak üzere oyun bilgisayarı üreten firma, Steam’in kendi oyun konsolu Steam Machine’in de önemli örneklerinden birini sunacak.

Steam’in kendi işletim sistemi olan Steam OS’i kullanacak olan ve oyun konsollarının joypadlerine benzeyen kontrolörlere sahip bu platformun arkasındaki en büyük isimlerden birisi de Alienware olacak ve bu yılın Kasım ayında firma ilk Steam Machine örneğini piyasaya sürecek. (10 Kasım diyorlar ama güvenemiyor insan bu kesin tarihlere)

Alienware’in Steam Machine’ini daha önce CES 2014’te görmüştük; ancak çeşitli ertelemeler, Steam OS’in yetişmemesi derken hala televizyonumuzun altına yerleştirip dilediğimizce oynayabileceğimiz bir Steam makinemiz yok.

Steam Machine adı altında üretilecek olan konsolların her biri farklı şekil ve donanımlara sahip olacak olsa da AlienWare’dan gelen ve E3 2015’te karşımıza çıkan ilk gerçek Steam Machine diyebileceğimiz cihaz, daha önceki E3’te tanıtılandan çok farklı değil.

 Donanım Özellikleri


Bu yeniden diriltilen Alienware Steam Machine, Intel’in Core i3 işlemcilerinden birini kullanıyor ve 500 GB depolama alanına sahip. Ekran kartı olarak Nvidia GeForce 860M’in Steam Machine için optimize edilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Hard diskin de Steam Machine için 7200 rpm’e çıkartıldığı düşünülürse son derece stabil çalışan bir cihaz ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Amerika’da satış fiyatı 449 Dolar olacak olan bu cihazın birkaç da yükseltme seçeneği mevcut ki 649 Dolar karşılığında 4 GB olan RAM’i 8 GB’a depolama alanını 1 TB’a, işlemciyi de i5 ya da i7’ye yükseltme imkanınız var.

İstediğiniz konfigürasyonu satın alarak bir de bu konsolun yanında Steam Controller ismindeki joypadden de bir adet almış oluyorsunuz ve ikincisi için elbette ayrı bir ödeme yapmanız gerekiyor. Neden? Çünkü bu firmalar sürekli nasıl kullanıcılardan daha fazla para sökeriz diye düşünüyorlar da ondan!

Yaklaşık 1 yıl önce Steam Machine platformu devrim niteliğinde bir konsol olarak görülüyordu; ancak konsolları çeşitlenmesi ve Windows platformuna sahip oyun bilgisayarlarının çok güçlü donanımlara eskisine nazaran daha uygun fiyatlarla sahip olunabilir hale gelmesi ile Steam Machine’e duyulan ilgi ve potansiyel müşterileri azaldı diyebiliriz. Ancak yine de i7’ye sahip olabilen bu Alienware Alpha adlı cihaz, televizyonunuza bağlayacağınız Playstation 4’ten de XBOX One’dan da daha güçlü olacak gibi duruyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0