• Anasayfa
  • Oyun
  • Alzheimer Hastalarının Hayatlarını Anlamamızı Sağlayan Video Oyunu

Alzheimer Hastalarının Hayatlarını Anlamamızı Sağlayan Video Oyunu

0
0
0
0
0
Alzheimer Hastalarının Hayatlarını Anlamamızı Sağlayan Video Oyunu
Alzheimer hastalarının hayatlarını anlamamızı sağlayan bu oyunu oynarken hissedilen duygu hiçbir korku oyununda yokmuş.
Alzheimer, dünya üzerinde kötü sonla biten ve bir türlü çaresi bulunamayan zorlu bir hastalık. Hastalığa yakalanan insanlar, belirli zaman aralıklarıyla yaşadıkları şeyleri ve öğrendikleri bilgileri unutmaya başlıyorlar. Zamanla ilerleyen hastalık, hasta hayatını kaybedinceye kadar devam ediyor. 

Alzheimer hastalığı bilim için hala gizemini koruyor diyebiliriz. En son yapılan çalışmalarla hastaların nasıl hissettiğine ve neler düşündüğüne dair yeni yeni bilgiler edinildi.

Bu bilgiler ışığında geliştirilen Forget-Me-Knot video oyunu sayesinde, Alzheimer hastalarının düşüncelerini ve hislerini anlayabiliyorsunuz. 

Alexander Tarvet tarafından geliştirilen oyun, Abertay Üniversitesi’nde Dundee, Scotland’da tasarlanmış. Oyun bunak olarak yaşayan Alzheimer hastalarının nasıl bir hayatı olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Oyunla ilgili düşüncelerini anlatan Alexander'ın açıklamaları ise şu şekilde:

"Oynu oynayan kişi Alzheimer hastasının bulunduğu konumu ve hastalığın hastanın hayatını nasıl etkilediğini tam olarak hissedebiliyor. Odanın içinde gezerek objeleri hatırlamaya ve ipuclarını birleştirmeye çalışarak yaşam mücadelesi vermeye çalışıyorsunuz."Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0