• Anasayfa
  • Oyun
  • Bilgisayar Oyunlarının Alzheimer Olma Riskini Arttırabileceği Açıklandı

Bilgisayar Oyunlarının Alzheimer Olma Riskini Arttırabileceği Açıklandı

0
0
0
0
0
Bilim insanlarının araştırmalarına göre uzun süre bilgisayar oyunları oynayan kişilerin ekrana odaklanırken beyinde bulunan ‘caudate nucleus’ alanını fazla kullandığı ortaya çıktı.
Kanada Montreal Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda, uzun süre bilgisayar oyunu oynayan kişilerin ekrana odaklandıkları sırada beyindeki hipokamus bölgesinde gri maddenin azalmasında rol oynayan ‘caudate nucleus’ alanını fazla kullandığı belirtildi. Bilim insanları, beynin bu bölümündeki gri maddenin azalması ve küçülmesinin, başta Alzheimer olmak üzere birçok nörolojik ve psikolojik hastalıklarının oluşmasına yol açtığını açıkladılar.

Ağaçların ve dağların bulunduğu ekranda bazı nesnelerin bulunmasına yönelik oyun oynayan kişilerin beyin görüntüleri incelendi. Buna göre oyun oynayan kişilerin nesneleri aradıkları sırada ‘caudate nucleus’ alanını, daha önce bilgisayar oyunu oynayanlara göre 2 kat daha fazla kullandıkları görüldü.Bilim insanları, beyindeki ödül sistemi olan caudate nucleus’un ayrıca uyuşturucu ve alkol bağımlılıyla da ilişkili olduğuna dikkat çekerek, bu alan ne kadar kullanılırsa Alzherime gibi nörolojik hastalıklara yakalanma riskinin o kadar arttığını belirtti.

Daha önceki araştırmalarda bilgisayar oyunlarının problem çözme konusunda insanları olumlu yönde etkilediği açıklansa da son araştırmalara göre bilim insanları, oyunların beyindeki aktiviteleri olumsuz yönde değiştirdiğini belirtiyorlar.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0