• Anasayfa
  • Oyun
  • Bir Nesilin Günlerini Öldüren 10 Arcade Oyunu!

Bir Nesilin Günlerini Öldüren 10 Arcade Oyunu!

0
0
0
0
0
Bir Nesilin Günlerini Öldüren 10 Arcade Oyunu!
90'larda son derece popüler olan ve oynayanların saatlerini çalan 10 arcade oyunu.
Günümüzde teknolojinin bizlere sunduğu imkanlardan birisi olan bilgisayarlar, neredeyse her eve giriş yapmış durumdalar. Günden güne yayılan ve gelişen bu cihazlar, ilk kullanıma başlandığı zamanlarda sadece araştırma ve bilimsel verileri kaydetme amacıyla üretilmişti ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu cihazların yapabileceği şeylerin çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Artık neredeyse her çocuğun bilgisayarı var ve gereksinimleri olan oyun ihtiyaçlarını bilgisayar oyunları oynayarak gideriyorlar. Bu durum şu an böyle ancak bundan birkaç sene önce bazı okuyucularımız hatırlayabildiği gibi atari salonları vardı. 80'lerde veya 90'larda doğmuş her çocuğun en az bir kere gitmiş olduğu bu atari salonlarında bulunan oyunlar, gelişmiş grafiklere, çeşitli kontrollere sahip olmasa da bizleri eğlendirmeye yetiyorlardı. İşte atari salonlarının hepsinde bulunan ve oynayanları tam anlamıyla kendilerine kilitleyen 10 oyun;
 

 1- Street Hoop


Basketbol oyunlarının ilk örneklerinden olan Street Hoop, şu an piyasada bulunan tüm basketbol oyunlarındaki "overall" sisteminin ilk geliştiricilerinden birisi. Oyunda bulunan oyuncular iyi zıplayan, iyi üçlük atan ve iyi defans yapan şeklinde birbirinden ayrılıyordu.
 

 2- Street Fighter

"Takla atan yeşil canavarın oyunu" olarak adlandırabileceğimiz Street Fighter, bir neslin şiddete meyilli olmasının nedeni.
 

 3- Mortal Kombat 2 

Şiddetin üst düzeylere ulaştığı Mortal Kombat 2, atari salonlarında terbiyeli çocukların bile şaşkınlıktan bağırarak küfür etmesini sağlamış bir oyundu. Sokaklarda hayali şekillerde dövüşerek "finiş him!" şeklinde bağıran şimdinin gençlerine de ilham vermişti.
 

 4- Metal Slug 

Rambo serisiyle birlikte ortaya çıktığına inanılan Metal Slug, Rambo ile kombinlenerek o günün çocuklarına tek kişinin koca bir orduyu yok edebileceğine inandırdı.
 

 5- Tekken 3

King karakterini oynayabilen arkadaşların herkesi yenebildiği Tekken 3, o dönemde akıcı grafiklere ve net dövüş sahnelerine sahip olan tek oyundu. Bu nedenlerden ötürü döneminde çok büyük ilgi görmüştü ve bu ilgi, serinin bugünlere kadar devam etmesini sağladı.
 

 6- King Of Fighter 98

Bizlere Japonların havalı ve yakışıklı olduğu gibi tamamen yanlış bir düşünce aşılayan King Of Fighter 98, oldukça psikopat bir de hikayeye sahiptir. Oyunun en güçlü karakterlerinden birisi olan Rugal, bir mafya üyesidir. Her yendiği dövüşçüyü taşa çevirip kendisine müze yapan Rugal, bu olayı büyütmek amacıyla bir turnuva düzenler ve bu turnuvaya tüm ülkelerden katılım gerçekleşir. Ancak ne ilginçtir ki katılanların %60-%70'i Japondur.
 

 7- Sunset Riders

Tek kelimeyle mükemmel bir oyun içeriğine ve yapısına sahip olan Sunset Riders, günümüzde hala devam eden Pazar sabahı kovboy filmi izleme alışkanlığını bugün 20'li yaşlarda olan gençlere de aşılamıştır.
 

 8- Crazy Taxi

Sizin aracınız hariç diğer tüm araçların taklalar attığı ve müşterilerin ölüm korkusu olmadığı bu oyun, listemizde bulunan diğer oyunlardan farklı olarak bugünün trafik magandalarını yetiştirmiştir.
 

 9- Snow Bross

Muhtemelen onları kartopuna dönüştürmenizi istemeyen iyi yaratıkları faşist bir şekilde yuvarladığınız bu oyun, yapısından ötürü tam bir atari oyunu.
 

 10- Pac-man

Arcade oyunlar denince akla ilk gelen isim olan Pac-man, bu sektörün en yaşlılarından birisidir. 1980 senesinde piyasaya sürülen Pac-man, dönemin çocuklarına "keser döner sap döner gün gelir hesap döner" sözünün anlamını öğretmeyi başardı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0