• Anasayfa
  • Oyun
  • Muhammad Khan, İsmi Hükümetin Yasaklılar Listesi'nde Olduğu Gerekçesiyle Oyundan Uzaklaştırıldı!

Muhammad Khan, İsmi Hükümetin Yasaklılar Listesi'nde Olduğu Gerekçesiyle Oyundan Uzaklaştırıldı!

0
0
0
0
0
Adı Muhammad Zaki Khan olan bir oyuncu, Epic Games’in Paragon isimli oyununu denemek için kayıt yaptırmak istediği sırada ismi nedeniyle oyundan engellendi.
Bu zamanda ismin Muhammed olunca (özellikle bu isme sahip kişi dini İslam olmayan ülkelerde yaşıyorsa) başına gelmedik kalmıyor. ABD’deki küçük Ahmed Mohamed’in başına gelenleri hatırlarsınız, ya da ismi Isis olan bir kadının ‘ben terörist değilim Facebook!’ şeklindeki eleştirisini. Bunlara benzer bir durum, ismi Muhammad Zaki Khan isimli bir oyuncunun başına geldi.

Epic Games’in Paragon isimli oyununa kayıt yaptırmak isterken adının ABD hükümeti tarafından hazırlanan ‘Özellikle Belirlenmiş Vatandaşlar’ listesinde olduğu için bu işlemi gerçekleştiremedi. Bu durumla ilgili ‘Benim adım Khan ve ben bir terörist değilim!’ şeklinde tweet atan Khan, Epic Games’in dikkatini çekmeyi başarmış.
 
Aslında Khan’ın sesinin duyulmasını sağlayan kişi, Phoenix’te yaşayan aktivist yazar Imraan Siddiqi. Oyun şirketinin kurucusu olan Tim Sweeney’e Twitter üzerinden ulaşan ve ‘Oyun şirketiniz, ismi Muhammad olduğu gerekçesiyle bir oyuncuyu servisten uzaklaştırmış?’ şeklinde tweet atan Siddiqi, daha sonra ‘Daha önce Blizzard, Steam, Origin gibi şirketlerde böyle bir problemle karşılaşmadım, sizin dışınızda’ diyerek iğneleyici sözlerine devam etmiş.
Federal yönetimin filtre sistemi oldukça kötü, kontrol ederseniz yayınlanan listede bu isim bulunuyor’ şeklinde karşılık veren Sweeney ise bu durumdan dolayı oldukça üzgün olduklarını sorunu düzeltmeye çalıştıklarını belirtmiş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0