Captain Tsubasa 2 İncelemesi

6
1
0
0
0
Captain Tsubasa 2 İncelemesi
Pek çok kişi için oynadığı ilk oyun çok önemlidir ve oynanan ilk oyunu yeri hep ayrı olmuştur. Aynı şey benim için de geçerli atari de oynadığım ilk oyun Tank 1990'dı iki kişilik olarak kuzenim ile beraber oynadığım oyuna hayran kalmıştım.
Pek çok kişi için oynadığı ilk oyun çok önemlidir ve oynanan ilk oyunu yeri hep ayrı olmuştur. Aynı şey benim için de geçerli atari de oynadığım ilk oyun Tank 1990'dı iki kişilik olarak kuzenim ile beraber oynadığım oyuna hayran kalmıştım. Bundan bir süre sonra bir atari sahibi olmuştum ve "Duck Hunter" adlı oyunu sabah akşam oynuyordum. Okuldan çıkmam ile birlikte direkt olarak atarinin başına geçiyor ve 565468797 in 1(yersen) kaseti içerisinde yer alan oyunları oynuyordum. Daha sonrasında Captain Tsubasa 2 ile tanışmam ile herşey değişmişti sabahın erken saatlerinde yayınlanan ve çok sevdiğim Tsubasa animesinin oyunu ile tanışmıştım.

Bırakın Captain Tsubasa 2 oyununu oyunun kasetine dahi hayran olmuştum ben düşünün artık bende ki Tsubasa aşkını. Atariden oyunu ilk oynadığımda oyunu çözmek biraz zamanımı almıştı. En neticesinde oyun Japoncaydı ve bu nedenle tüm herşeyi ezberlemek gerekiyordu. Bunu başardıktan sonra artık oyuna tamamen adapte olabiliyordunuz. Genel olarak Captain Tsubasa 2'nin hikayesi kahramanımız Tsubasa'nın Roberto'nun yanına gidip Sao Paulo'ya transfer olması ile başlar. Tsubasa'nın Sao Paulo forması ile karşılaşacağı ilk rakip Flmuniense'dir. Bu maçı kazanmak kolay olsa da Tsubasa'nın Brezilya liginde en önemli rakibi olacak olan Flamengo'nnn yıldızı Santana'da bu maçı izleyenler arasındadır. Ayrıca şunuda eklemekte fayda var ki bu maçın bitiminde Santana ile konuşan gizemli bir futbolcu Super Striker'dan bahseder. Flmuniense'yi yendikten sonra karşıza çıkacak olan takımı da yenmeniz kolay olacaktır ancak rakip takımın forvetleri arasında özel şut kullanabilen bir oyuncu yer almaktadır bu oyuncu kimi zaman sizi zor duruma sokacak olsa da Tsubasa'ın Driver Shoot'u sayesinde rahatlıkla maçı kazanabilirsiniz. Ancak oyun üçüncü maçtan sonra zorlaşmaya başlıyor. Gremio ile olan maç öncesinde tek başına antreman yapanan Tsubasa'nın yanına gizemli bir oyuncu yanaşır. Bu gizemli oyuncu Gremio'nun kalecisidir ve Tsubasa'ya en güçlü şutunu çekmesini ve bu şutu kesinlikle kurtaracağını söyler. Nitekim öylede olur ve Gremio'nun kalecisi Tsubasa'nın Driver Shoot'unu kurtarır. Gremio maçında deneyeceğiniz Drive Shoot'ları rakip kaleci rahatlıkla kurtaracaktır üst üste çekeceğiniz şutlardan sonra Tsubasa rakibini nasıl halt edebileceğini düşünürken yeni bir şut bulur. 
 

 Brezilya Liginde Rakibimiz Santana


Gremio kalecisini halt etmenin tek yolunun röveşata ile vurulan bir şut olduğunu bulur ve bununla birlikte yeni bir şut olan "Drive Bicycle Shoot" adlı şutu kullanarak Gremio kalecisini alt etmeyi başarır. Bu maçın ardından karşınıza çıkacak kaleciler çok uzaktan gelecek olan Drive Shoot'ları rahatlıkla kurtarbilecek düzeydedir. Hal böyle olunca oyunun zorluk seviyesi de artmakta. Brezilya liginin son maçında Flamengo ile karşılaşıyoruz. Flamengo'nun kadrosunda Brezilya'nın en iyi oyuncularından biri Santana bulunuyor. En az Tsubasa kadar yetenekli olan Santana'ya karşı maç kazanmak gerçekten çok zor. Daha öncesinden de bahsettiğimiz gibi üçüncü maçtan itibaren artık kaleciler Drive Shoot'u kurtarabiliyor hali ile Flamengo'nun kalecisi de Drive Shoot'u en azından uzaktan gelen bir Drive Shoot'u kolaylıkla kurtarıyor. Ancak bizim kalecimiz ise ne yazık ki Santana'nın özel şutu olan Mirage Shoot'u kurtarabilecek düzeyde değil.

Bu maçı da kazanmamızın ardından Japonya Milli Takımının manejeri Tsubasa'ya yaklaşan Dünya Kupasından bahseder ve bunun ardından hikaye değişir ve hikayenin akışı Japonya'ya döner. Japonya'da her zaman olduğu gibi okullar arası kupa düzenlenmektedir Tsubasa'nın eski takımı olan Nankatsu ile oynayacağımız bu dönem içerisinde Japonya milli takımında oynayacak olan pek çok oyuncu ile karşılaşacağız(Hyuga, Misugi, Matsuyama). Oyunun Japonya kısmı Brezilya kısımından çok daha zorlu en neticesinde Tsubasa olmadan oynadığımız bu dönem içerisinde Nankatsu'da gol yollarında etkili Shun Nitta (Kartal Şutu) ve Misaki bulunmakta kalecimiz Morisaki Sao Paoulo'da ki kalecimizden iyi daha iyi ancak Japonya liginde yer alan tehlikeli futbolcuların şutlarını kurtarmayı genellikle başaramıyor. Japonya liginin özellikle son maçı gerçekten çok zorlu tahmin edeceğiniz üzere son maçta rakimizi Nankatsu'nun ezeli rakibi Toho. Toho takımında Hyuga, Sawada ve Wakashimazu gibi etkili oyuncular bulunmakta. Özellikle Hyuga'nın Tiger Shootlarını durdurmak Nankatsunun kalecisi Morisaki için imkansız ve ayrıca Wakasimazu'da gerçekten çok iyi bir kaleci ve ona gol atmak gerçekten çok zor. 
 

 Japonya Milli Takımı ile Oynamak Ayrı Bir Zevk


Bu zorlu maçıda kazanmanızın ardından artık Japonya Milli takımı ile oynamaya başlıyoruz. Japonya ile oynamaya başladığımız ilk etapta takımda Tsubasa ve Wakabayashi yer almıyor her ne kadar oldukça kaliteli oyunculara sahip olsakta Tsubasa'yı kesinlikle arıyorsunuz. Japonya ile yapacağınız hazırlık maçlarından sonra nihayet Tsubasa ve Wakabayashi'de takıma katılıyor olacak ve böylelikle tüm Japon takımı toplanmış olacak. İşin aslında Wakasimazu'nun özel kurtarış hareketi sayesinde oyunda Wakabayashi'den biraz daha iyi olsada benim Wakabayashi'yi daha çok sevmemden dolayı kendi oynadığım oyunlar içerisinde sürekli olarak Wakabayashi'yi oynattım. Bildiğiniz üzere Captain Tsubasa 2'nin sisteminde oynadığınız maçın ardından bazı oyuncular gelişiyor. Bu durumda sürekli olarak oynayan oyuncular daha iyi bir hale geliyor. Hal böyle olunca benim oynadığım oyunda bir süre sonra Wakabayashi'nin yetenek puanı Wakashimazu'dan daha fazla oluyordu. Böyle bir durumda Wakabayashi'yi oynatmak daha mantıklı oluyor haliyile. 

Tüm Japonya kadrosunun toplanmasının ardından oynadığımız ilk maçlar gerçekten kolay bir şekilde kazanılabiliyor ve bu kolay maçlar Uruguay ile olan maça kadar devam ediyor. Uruguay'ın yıldızı Victorino bizi gerçekten zorluyor ancak ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkacak olan engeller ile kıyaslandığında nispetten daha kolay bir engel olacak. Çünkü ilerleyen zamanlarda Fransa'da Pierre ve Napoleon ikilisi, Arjantin'in yıldızı Diaz ve Almanya'nın yıldızı Schneider gibi yetenekli oyuncular bulunmakta. İşin aslında ben Tsubasa'yı atari üzerinden hiç bir zaman bitiremedim. Halen iyi bir şekilde hatırlarım Nankatsu'nun Tacibana kardeşler ile olan maçını geçememiştim bir gün boyunca Atariyi açık bırakmış olsamda nafileydi bir türlü bu maçı kazanamamıştım. Ancak hiç şüphesiz ki en zorlu maç oyunun son maçı olan dünya kupası final maçı yani Brezilya'ya karşı mücadele veridğimiz o zorlu maç. Tsubasa bu maçta ezeli rakibi Santana ile tekrar karşılaşacaktı. Bu maçta Gremio'nun kalecisi tekrar göreceğimi düşünüyordum ancak Brezilya'nın kalesinde başka bir oyuncu vardı ve bu kaleci kullandığı "Dark Illusion" tekniği ile birlikte oyunda ki en iyi kaleci(muhtemelen İtalya'nın kalecisi Hernandez'den daha iyi) hali hazırda Santana gibi Tsubasa ayarında bir futbolcusu olan Brazilya'nın bir de süper bir kalecisi vardı ancak herşey bununla bitmiyordu. Serinin en başında Tsubasa'yı izleyen Santana ile konuşan gizemli bir futbolcu ortaya çıkar. 
 

 Super Strike Ortaya Çıkıyor!


Daha öncesinden Tsubasa'nın Cyclone Shoot'u öğrendiği sırada bahsedilen "Super Striker" özelliklerini taşıyan oyuncunun Tsubasa olduğunu düşünmüştüm ancak Brezilya maçının ikinci yarısında oyuna giren gizemli oyuncu yani Coimbra gerçek Super Stiker olarak ortaya çıkyıor. Bu zamana kadar Sanatana'nın neden Brezilya'nın 10 numarası olmadığını merak etmiştim ve cevabı buydu Coimbra. Oyunun ikinci yarısında oyuna girmeseydi Brezilya'yı yenmek neredeyse imkansız olurdu diyebilirim. Sahip olduğu hızlı koşu yeteneği sayesinde saha içerisinde top Ciombra'da olduğunda çok kısa bir süre içerisinde rakip kaleye gelebiliyor ve ayrıca Match şutu topun görünmez olmasını sağlıyor ve bu şutu kurtarmak neredeyse imkansız. Ancak şunu da eklemek istiyorum ki Ciombra adlı karakter esasen Tsubasa serisinde yer almıyor ve tamamen Tecmo tarafından oluşturulan bir karakter. Esasen Tsubasa serisinde ki "Natureza" adlı karakterin özelliklerini taşıyor ve ayrıca Arthur Antines Coimbra karakteri Brezilya'nın efsanesi Arthur Zico'dan esinlenilmiş bir karakter. 

Ciombra'nın oyuna giriş kesinlikle sizi zor duruma sokuyor hali hazırda Santana gibi tehlikeli bir oyuncu varken bir de Ciombra'nın buraya eklenmesi rakibin gol atmasını çok daha kolay bir hale getiriyor. Kısacası Brezilya ile olan bu maçı ilk yarıda bitirmeye çalışmanız ve azından 2 fark atmanız gerekiyor. Aksi taktirde Ciombra ve Santana ikilisi sizi zor duruma sokacaktır. Ayrıca rakip kalecininde pek çok özel şutu rahatlıkla kurtarabildiğini de göz önünde bulunursak uzak mesafelerden çekeceğiniz özel şutlar etkisiz olacaktır. Tsubasa'nın Cyclone direkten dönmesi veya topun patlaması dışında neredeyse hiç bir zaman kurtarılamıyor bu nedenle Tsubasa'nın Cyclone'u ile üst üste gol atmaktansa mümkün olduğunca gücünü saklamanız ve zor durumlarda Cyclone şutunu kullanmanız daha mantıklı bir hamle olacaktır.
 

 Anime-Manga ile Oyun Arasında ki Farklar


İşin aslında Tecmo firması bu oyunu yaparken Tsubasa'nın orjinal hikayesine oldukça sağdık kalmış. Captain Tsubasa serisinin ilk oyununda Tsubasa'nın Nankatsu'da futbola başlayışı işleniyor ancak Captain Tsubasa 2'de hikaye Tsubasa'nın Roberto'nun yanına gitmesi ile birlikte başlıyor. Japonya milli takımına kadar oyun hikayeye uygun şekilde ilerliyor ancak Japonya Milli takımı maçlarının başlarında yaptığımız hazırlık maçları orjinal hikayede yer almıyor. Bundan sonra yaptığımız maçlaırn sırası dahi hikaye ile aynı şekilde ilerliyor ancak Almanya maçında Almanya'nın kalecisi Müller oyunda yer almıyor. 

Bunların dışında daha öncesinden de bahsettiğim üzere Brazilya takımında Natureza yerine Ciombra adlı bir oyuncu yer alıyor. Tsubasa'nın orjinal hikayesinde Roberto 10 numaralı formayı Santana'ya vermiyor çünkü Roberto'nun istediği 10 Numara Santana veya Tsubasa değil. Roberto'nun istediği gerçek 10 numara Amazonlarda fakir bir köyde yaşayan Natureza. Brazilya'nın oynadığı hiç bir maçta forma giymemesine karşın Japonya ile olan maçın son 3 dakikasında forma giyen Natureza Japonya takımını adeta perişan etmişti. Wakabayashi'ye ceza sahası dışından gol atabilen üç futbolcudan biri olan Natureza aynı zamanda Tsubasa'yı birebir de yenmeyi başarmıştır. Ancak en sonunda hikaye gereği Natureza, Tsubasa ve arkadaşlarına yenilmiştir(Bir kaç japon takımı oyuncusu kendini feda ederek Natureza'yı anca durdurmayı başarmıştır.) . Bu yenilginin ardından Natureza Tsubasa ile tekrardan karşılaşabilmek için Real Madrid'e transfer olmuştur(Tsubasa da Barcelona'da oynuyor). Bilinenin aksine Tsubasa Super Striker(Soccer King) lakabına sahip değildir bu lakap Natureza'nındır.

Şuanda bitmiş bir seri olan Tsubasa'nın devamı ile ilgili bir proje yapılması düşünülüyor. Bildiğiniz üzere 2020 yılında Japonya olimpiyatlara ev sahipliği yapacak. Bu organizasyon için Tsubasa serisi ile ilgili bir proje yapılması ve Tsubasa'nın devam ettirilmesi düşünülüyor. Ancak bu konu ile ilgili olarak henüz net bilgiler bulunmuyor.


 
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0