• Anasayfa
  • Oyun
  • Çin'de Oyun Konsolu Yasağı Tamamen Kalktı

Çin'de Oyun Konsolu Yasağı Tamamen Kalktı

0
0
0
0
0
Yasakları ile bilinen Çin, bu yasaklardan birini tamamen kaldırdı.
Özellikle internet siteleri üzerine yaptıkları yasaklar ile adından söz ettiren Çin, akıllı telefon sektöründe ise önemli bir atağa kalmış ve pek çok farklı firmadan yine pek çok farklı sağlam cihazlar gelmişti.

Şimdi ise Çin, benzer başarıyı oyun sektöründe yakalamak adına önemli bir adım attı. Oyun konsolları birkaç sene önce Çin'de yasaklanmıştı. Yasak büyük tepkiler çekse de devlet geri adım atmamış, kararı ısrarla sürdürmüştü. Sonrasında ise devlet, 2013 yılında yasağı kısmi olarak kaldırmış ve oyun konsollarının özel ticari bölgelerde satılması kararını almıştı.Artık bu sınırlı satış olayı, tam anlamıyla kalkmış durumda. Yani Çin'de artık oyun konsolları, ülkenin her yerinde serbestçe satılabilecek. The Wall Street Journal'ın haberine göre, Çin'de alınan karar sonucu Xbox, PlayStation ve Nintendo oyun konsolu satışları yeniden başlamış durumuda. Böyle bir hamlenin gelmesinin sebebi ise, Çin'in akıllı telefon sektöründe yakaladığı başarı olarak görülüyor.

Şöyle ki, Çinli akıllı telefon üreticileri, önceden sadece Çin pazarında yarışırken, artık dünya geneline açılmış ve dünya devi firmalarla mücadele edebilir bir hale gelmiş durumda. Aynı atağı Çin, oyun sektöründe de yapma amacında. Çünkü oyun konsollarının yeniden ülke genelinde satışa çıkması demek, Çinli oyun üreticilerinin ve geliştiricilerinin dünya pazarında tekrar atağa kalkabilmesi demek. Yani kısacası Çin, baktı ki telefonlarda iş aldı yürüdü, ''dur bir de oyun sektöründe deneyeyim'' demiş.

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0