Çin'in İlk Oyun Konsolu: Tron

0
0
0
0
0
Çin'in İlk Oyun Konsolu: Tron
Küresel oyun pazarının hem oyun üretimi, hem de oyuncu bakımından en zengin bölgelerinden biri olan Çin, kendi konsolunu üreterek oyun donanımı alanındaki elinide güçlendiriyor. İşte Huawei'den Çin üretimi ilk oyun konsolu Tron.
Yıllık 13 milyar Dolar hacmindeki Çin oyun endüstrisi, hem oyun üretimi, hem de oyuncu sayısı bakımından küresel oyun pazarının en büyük payına sahip. Üretimin büyük kısmının yerel üreticilerden gelmesi de Çin2in oyun sektöründeki gücünü artırıyor. Ne var ki bu kadar paya sahip olan Çin pazarının şimdiye kadar kendisine ait bir donanım platformu yoktu. Ancak Huawei'nin Tron konsolu ile bu durum da ortadan kalkıyor.

Bir Android oyun konsolu olan Tron Android 4.2.3 işletim sistemine sahip. Bu anlamda OUYA ile aynı kategoride yer alan Huawei Tron, silindirik tasarımı ile bize biraz yeni Mac Pro'yu anımsatmadı değil; ama Çin'in zaten özgünlük konusundaki girişimleri tartışmaya açık bir konu.

1080p görüntü desteği bulunan Tron'un, ses sistemleri için 3.5 mm bir jack çıkışı ve USB 3.0 portu bulunuyor. Nvidia'nın geliştirdiği tegra 4 işlemci çipne sahip olan bu konsolun 16 ve 32 Gb seçenekli iki modeli bulunuyor ve Huawei'nin açıklamasına göre iki modelin de fiyatı 120 Dolar'ın altında olacak.

Huawei Tron'u ilginç kılan bir başka unsur ise Çin Hükümeti'nin konsollara getirdiği kısıtlama ve baskılar nedeniyle Çin'in ilk yerli konsolu olacak olan cihazın öncelikle başka ülkelerde satışa çıkacak olması.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0