Diablo III: Reaper of Souls Ön İnceleme

0
0
0
0
0
Oyun dünyasının önde gelen firmalarından biri olan Blizzard tarafından geliştirilen Diablo serisi hiç şüphesiz ki oyun dünyasının en önemli serileri arasında üst sıralarda yer alacaktır.
Oyun dünyasının önde gelen firmalarından biri olan Blizzard tarafından geliştirilen Diablo serisi hiç şüphesiz ki oyun dünyasının en önemli serileri arasında. Diablo serisinin son oyunu Diablo III, 15 Mayıs 2012 tarihinde piyasaya çıkmıştı. Diablo III piyasaya çıktıktan bir süre sonra Blizzard firması oyuna eklenti paketi çıkaracağını duyurmuştu ve aradan 1.5 seneden fazla bir süre geçtikten sonra Diablo III'ün eklenti paketi "Diablo III: Reaper of Souls" duyuruldu ve nihayetinde oyun 25 Mart 2014 tarihinde piyasaya çıkacak.

Diablo III: Reaper of Souls eklenti paketi Windows, Mac ve Playstation 4 platformlarına kesin olarak çıkış yapacak. Eklenti paketinni Mac ve Windows sürümleri 25 Mart tarihinde piyasaya çıkacak; ancak Playstation 4 sürümünün ne zaman çıkacağı ile ilgili resmi bir açıklama gelmiş değil. Çok yüksek ihtimalle Reaper of Souls eklenti paketi ilerleyen zamanlarda diğer oyun konsollarına da çıkacaktır. Hali hazırda Diablo III'ün Xbox 360 ve Playstation 3 platformlarına çıkış yaptığını düşünürsek Reaper of Souls'un Playstation 4 dışında diğer oyun konsollarına çıkma ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz.
 

  Reaper of Souls'un Hikayesi


7 büyük iblisi kendi bedeninde toplayan Diablo artık Prime Evil haline gelmişti ve en nihayetinde Diablo III'ün sonunda Prime Evil' yenmeyi başarmıştık. Ancak Diablo III'ün en önemli noktalarından biri olan Black Soulstone halen büyük bir sorun teşkil ediyordu. Tyrael bu taşın yok edilip edilmeyeceğini bilmiyordu ve en nihayetinde Black Soulstone'u ilerleyen zamanlarda incelenmesi için saklamaya karar vermişti. Black Soulstone, Tyreal tarafından eğitilen bir grup tarafından korunuyordu ancak hiç beklenmeyen bir şey yaşandı ve Bilgeliğin Baş meleği "Malthael" Black Soulstone'un bulunduğu mekana saldırıp Black Soulstone'u ele geçirdi.

Tyreal'ın kılıcının Malthael'ın içinden geçip gitmesi Maltheal'ın esasen kötü bir karakter olmadığını gösteriyor. Malthael'ın düşüncesine göre insanlık ırkı ve melekler yok edilirse ebedi bir barış yaşanabilir ve bu nedenle Black Soulstone'u ele geçirip bu planını uygulamaya çalışacak. Bununla birlikte Malthael artık "Death Angel" olduğunu da eklemekte fayda var.
 

  Yeni Sınıf Crusader


Reaper of Souls eklenti paketi ile birlikte Diablo evrenine yeni bir sınıf ekleniyor. “Crusader” adlı bu sınıf Diablo 2’nin Paladin sınıfına epeyce benziyor. Orta ve yakın mesafe dövüşlerde etkili olacak olan Crusader sınıfı “Wrath” adlı enerji gücünü kullanarak savaşacak. Sınıfın en güçlü yanı hiç şüphesiz ki giyeceği kalkan olacak. Bu sınıfın kullanabileceği skiller ise şu şekilde ;Primary Skills : Punish, Slash, Smite ve Justice

Secondary Skills : Shield Bash, Sweep Attack, Blessed Hammer, Blesses Shield, Fist of the Heavens

Defensive Skills : Shield Glare, Iron Skin, Consecration, Judgement

Utility : Provoke, Steed Charge, Condemn, Phalanx

Laws : Laws of Valor, Laws of Justice, Laws of Hope

Conviciton . Falling Sword, Akartt’s Champion, Heavy’s Furry, Bombartment

Passive Skills : Fervor, Heavenly Strength, Vigilant, Fanatacism, Insurmountable, Naphalem Majesty, Indestructble, Holy Cause, Divine Fortness, Warthful, Lord Commander, Hold Your Ground, Long Arm of the Law, Iron Maiden, Renewal, Finery, Blunt, Towering Shield
 

 Akıllı Loot Sistemi


Diablo III’ün en önemli sıkıntılarından biri de oyunun loot sistemi ile ilgiliydi. Özellikle karakterinize uygun olmayan ve ihtiyacınızı görmeyecek itemler sıklıkla karşınıza çıkıyordu. Hal böyle olunca bir süre sonra çantanın sürekli olarak dolmasından dolayı gereksiz eşyaları toplamak can sıkıcı bir hal almaya başlıyordu.

Ancak Diablo III’ün yeni eklenti paketi ile birlikte bu gereksiz itemler tarih oluyor. Loot 2.0 sistemi sayesinde oyundaki karakterimize uygun eşyalar karşımıza çıkıyor. Genel açıdan baktığımızda Rare itemlerin çıkma ihtimali düşürülmüş olsa da Legandary itemlerin çıkma şansı birazcık daha artmış durumda.  Bu özellik sayesinde karşımıza çıkan itemler daha çok karakterimize uygun olacağından çantamız çöp itemlerle dolmayacak ve item çıkarma işlemi bir eziyet olmaktan çıkacak.
 

 Paragon Sisteminde Değişiklik


Diablo III'ün maksimum levelı olan 60 levelı geçtikten sonra Paragon level almaya başlıyorduk. Aldığımız Paragon levellar sayesinde karakterimize ekstra özellikler alabiliyorduk. Ancak Diablo III'te her karakterin Paragon yalnızca o puanı elde ettiğiniz karakter üzerinde kullanabiliyorduk. Ancak Reaper of Souls eklenti paketi ile birlikte kazanılan Paragon puanları ortak bir havuzda toplanacak ve seçtiğiniz Paragon puanları tüm karakterlerinize etki edecek. Hal böyle olunca oyundaki Paragon yeteneklerinin sayısı da  artacak.
 

 Son Söz


Reaper of Souls eklenti paketi bizlere yalnızca bir adet yeni ACT sunuyor. Ancak Reaper of Souls eklenti paketinin hikayesi Diablo'nun alışık olduğumuz o karanlık atmosferine çok daha düzgün bir şekilde uymuş. Genel olarak baktığımızda sadece tek bir ACT için yeni bir eklenti paketi almak istemiyor olabilirsiniz ancak eklenti paketi ile birlikte oyuna eklenen değişiklikler beta döneminde ki çoğu oyuncu tarafından çok beğenildi. Bildiğiniz üzere Diablo III oynanış sistemi açısından fazlasıyla eleştirilmişti ve Blizzard firması tüm bu eleştirileri göz önünde bulundurarak Reaper of Souls eklenti paketinde yeni sistemler ekleyerek oyunu çok daha stabil bir hale getirmeyi başarmış.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0