• Anasayfa
  • Oyun
  • Dota 2 Reborn İle Gelen Tüm Yenilikler (Part 1)

Dota 2 Reborn İle Gelen Tüm Yenilikler (Part 1)

0
0
0
0
0
Ve sonunda beklenen an geldi, Dota 2 yeniden doğuyor! Dota 2 Reborn ile gelen yenilikleri de haberimizde detaylı olarak bulabilirsiniz.
Birkaç gün önce Dota 2 resmi bloğunda yayınlanan haberle bir süredir kesinleşmemiş olan yeni Dota 2 motorunun gelişi onaylandı ve start verildiği açıklandı. Fakat sağolsun Valve her oyununda yaptığı gibi bunda da bize heyecandan kalp krizi yaşatmak istiyor.

Üç partta duyuruyu yapacağını açıklayan geliştirici ekibi, ilk part olarak arayüzü tanıttı ve bizim belki de en çok beklediğimiz şeyi ilk sırada vererek sabrımızın sınırlarını aşağı çekti. İkinci part olarak Custom Games'i duyurup, son part olarak da yeni oyun motorunu açıklayacaklar.
 

 TAMAMİYLE YENİLENMİŞ DASHBOARD
Geliştirdikleri yeni arayüz ile bize daha az karmaşık bir arayüz sunuyorlar, ayrıca yeni nesil grafik teknolojilerini de fazlasıyla kullanmışlar. Dikkatlice baktığınızda eski haline göre daha rahat ve daha profesyonel bir arayüz bizi bekliyor. Yeni arayüz üzerinde daha birçok geliştirme olacağını da belirtiyorlar.
 

 PLAY DOTA BUTONU
Arayüzün neresinde olursanız olun Play Dota butonu her zaman sizinle. Play Dota butonuna tıklayarak oyun modunu ya da lobbyi seçerek oyun aratmaya başlayabilir, bu süre zarfında da ne yapıyorsak onu yapmaya devam edebiliriz.
 

 PUBLIC LOBBY GAMES
Lobby liderleri artık kendi lobbylerini herkese açık bir şekilde listeleyebilirler. Herkesin görmesini sağlayarak, katılmalarına izin vermiş olursunuz. Kullanıcılar da girmek istedikleri lobbyi ismine göre ya da oyun moduna göre aratabilir hatta bu oyunlarda kendi bölgelerinden olan kişileri ya da arkadaşlarını da görebilirler.
 

 PARTY
Dota dediğin arkadaşlarla oynanır, arkadaşlarınla keyif alırsın. Yeni gelen birkaç araç ile maç atmak istediğinde rahatlıkla arkadaş bulabilir, yeni insanlarla iletişim kurabilirsin.
 

 ARKADAŞLARINI DAVET ET


Arkadaşlar menüsü artık daha basit bir şekilde kimlerin çevrimiçi, kimlerin parti aradığını gösteriyor ve tek yapman gereken tek tık ile onlara davet göndermek.


 

 PARTİ İÇİ SESLİ KONUŞMA


Dashboarddayken sesli parti konuşmasını kullanabilr ve oyun başlarken sorunsuz bir şekilde partidekilerle konuşabilirsin.


 

 PARTİ YÖNETİMİ


Arkadaşın başkasıyla mı partide? Artık iki partiyi tek parti olarak birleştirebilir ya da başkasının partisine girebilirsin. Hatta parti liderini istediğin zaman değiştirebilirsin.


 

 PARTİ RADARI


Artık kendini ya da partini Açık statüsüne getirerek arkadaşlarına oyun atmak için birilerini aradığını gösterbeilirsin.


 

 ARKADAŞLAR


Arkadaşlarınızın oynayış tarzlarına bakın ve onların ilerleyişlerini takip ederek yorum yapın.


 

 MİNİ-PROFİL


Yeni arayüzde fare imlecini player'ın avatarının üzerine getirerek, özelleştirilebilir mini-profilini göreceksiniz. Mini-profil üzerinde playerlar favori herolarının istatistiklerini gösterebilirler, en çok kullandıkları eşyaları, hatta başarılarını. Aynı zamanda mini-profilde playerın ilerleyişlerine göre verilen rozetler de mevcut, yani bütün bu istatistikleri tek bir rozet ile gösterebilirsiniz.


 

 HAREKET DÖKÜMÜ


Hareket dökümü, arkadaşlarınızın ilerleyişlerine hızlıca ulaşmanızı ve yorum yapmanızı sağlar. Hatta herhangi bir oyunu kazandıktan sonra bu döküm üzerinden kutlamanızı yapabilirsiniz ve oynadığınız oyunun replayini izleyebilirsiniz.


 

 HERO MMR


Bu biraz oyunun stalking kısmı gibi olmuş, arkadaşlarınızın profiline girerek sadece onun MMR'ını değil, hangi heroyla ne kadar iyi performans göstermiş hangi hero ile MMR'ı yüksek bunları dahi görebilirsiniz. Sanırım maçlarda artık buna dikkat edilecek.


 

 OYNANIŞ GRAFİĞİ


Dota oynayış tarzınız beş farklı eksende notlandırılacak ve grafiğe yansıtılacak, sizler de bu şekilde kendinizi arkadaşlarınızla kıyaslayabileceksiniz.


 

 GELİŞTİRİLMİŞ CHAT


Yeni chat arayüzü, diğer playerlar ile daha rahat iletişim kurmamızı sağlıyor.


 

 ARKADAŞLARLA CHAT


Fısıldama özelliği ile Steam üzerindeki herhangi bir arkadaşınız ile hızlıca mesajlaşabilirsiniz. Bu artık tek chat ekranında değil üstelik, yeni sekme olarak geliyor ve oradan devam edebiliyorsunuz. Bakın bu da güzel olmuş, artık rahat rahat gıybet yapabilirsiniz.


 

 ÇOKLU KONUŞMA


Konuşma pencerelerini kontrol ederek bütün sekmelerde mesajları görebilirsiniz, bu da hangi sekmede olursak olalım diğer konuşmaları da takip edebileceğimiz anlamına geliyor. Parti ve Fısıldama mesajlarını da bütün sekmelerden görebiliriz


 

 DAHA GENİŞ CHAT ODALARI


Tek bir chat odasına katılabilecek kişi sayısı 5000'e çıkarılarak, daha büyük topluluklar kurulması hedefleniyor.


 

 TAMAMİYLE YENİLENMİŞ HERO SEÇİM EKRANI


Sonunda! diyeceğim bir özellik resmen. Artık heroları amaçlarına göre listeleyebilir, herolar hakkında bilgi sahibi olmasanız dahi biri size .... görevi için hero lazım dediğinde hangi heroları almanız gerektiğini görebileceksiniz.


 

 HERONU BUL


Filtreleme sistemi ile artık uygun heroyu seçmek basitleşti. Carry, Support gibi filtrelemeler yaparak takımdaki rolünüze uygun heroyu seçebilir hatta bunu daha da detaylandırarak bulunduğunuz maçta hangi heronun daha etkili olabileceğini de görebilirsiniz.


 

 HERONU KİŞİSELLEŞTİR


Hero sayfaları artık hızlı bir şekilde heroları herhangi bir set ya da eşya ile denemenize olanak sunuyor. Eğer hoşunuza giden bir set olursa, satın al butonuna tıklayarak Steam Market üzerinden hızlıca satın alabiliyorsunuz. Hatta bu panelden hangi heronun sizin için uygun olduğunu öğrenebilir veya topluluktan herolar ile yazılmış rehberleri de okuyabilirsiniz. Heronuzu seçmek için maç atmanıza gerek yok diyerek bu özellik konusunda iddialı konuşmuş olsalar da, siz yine de oynayın.


 

 HEROYU DENE


Her hero'nun sayfasında "Demo Hero" diye bir buton var, buna tıklayarak heronun yeteneklerini test edebilir ve last hit için pratik yapabilirsiniz. Pratik ekranında heroya istediğiniz itemi, seviyeyi, seti verebilirsiniz. Aslına bakarsanız bu fonksiyon zaten bazı mobalarda varolan bir şeydi, sağolsun Valve bunu daha yeni getiriyor.


 

 YENİ İZLEME EKRANI


Kullanımı kolay hala getirilmiş DotaTV ile maçları hızlıca izleyebilir, yeni şeyler öğrenebilirsiniz.


 

 GENİŞLETİLMİŞ DOTATV


Steam tarafından güçlendirilmiş yepyeni DotaTV tecrübesini yaşamaya hazır olun! 60fps'e kadar çıkabilen ve 1080p çözünürlüğü destekleyen yeni DotaTV ile artık maçları bütün detayları ve istatistikleri ile izleyebileceksiniz. Hatta kaçırdığımız bir an mı oldu? geriye sararak o anı izleyebiliyoruz. DotaTV'ye hem web üzerinden hem de oyun içerisinden ulaşabiliriz.


 

 İZLENEBİLİR OYUNLAR


Yeni izleme ekranı ile birçok canlı turnuvayı izleyebilir, bunlarla ilgili bütün istatistikleri görebilirsiniz. Hatta maçların kaç kişi tarafından izlendiğini dahi görebiliyorsunuz.


 

 SEÇİLMİŞ TURNUVALAR


Büyük bir turnuvanın finallerinin oynanacağı haberini mi aldın? Hızlı bir şekilde featured sekmesine geçebilir, adım adım turnuva gidişatını takip edebilir, playerlar ve oyunların istatistikleri hakkında bilgi alabilirsin.


 

 HİÇBİR ANI KAÇIRMA


Canlı bir maçı izlerken, başka bir maçı kaçırmamak için "Watch Later" butonuna tıklayarak hızlı bir şekilde bookmarklara ekleyebilir ve daha sonra "Replays" kısmından bu maçları izleyebilirsiniz.

 

 YÖNET, PAYLAŞ VE TARTIŞ


Favori replaylerine açıklama ekleyebilir ve bunları arkadaşlarınla paylaşabilirsin. Her replayin ayrı bir paneli bulunmakta ve rahat bir şekilde bu panel üzerinden maçı tartışabilir, maçın kırılma noktaları hakkında yorumlar yapabilirsiniz.

 

 DOTA ÖĞRENİYORUM


Her ne kadar tutoriallar sunmuş olsak da size, bunun Dota'yı anlamanız için yeterli olmadığını düşündük ve size gerçek maç hissi verecek Bot Rehber Maçları özelliği getirdik. Artık size yardımcı olabilecek botlarla maçlar atabileceksiniz ve gerçek kişilere karşı oynarken daha deneyimli olacaksınız.

 

 BOT REHBER MAÇLARI


Arkadaşınızı Dota'ya başlattınız ve o'nun oyunu öğrenmesi gerekiyor, fakat siz öğretme konusunda pek de istekli değilsiniz, bırakın yeni sistemimiz ile botlara karşı tutorial maçları atarak oyunu daha rahat bir şekilde öğrensin.

 

 MEKANİK

Dota tarzı oyunlar hakkında hiçbir bilgisi olmayan arkadaşlarınız Bot Rehber Maçlarında sürünmesin diye tutorial mekaniğini değiştirdik, artık oyundaki npc'ler size ne yapacağınızı nereye gideceğinize kadar söyleyebiliyor.


Arkadaşlar elimden geldiğince çevirdim/yorumladım. Genel olarak konuşmak gerekirse, aslında uzun süredir belli başlı birkaç MOBA'nın sahip olduğu özelliklerin adını sanını değiştirerek arayüz adı altında getiriyorlar. Yine de çok fazla yüklenmemek gerek adamlara, sonuçta oyun Blizzard'dan çıktığından beri baya bir evreden geçti. Şu an iyi bile, ben Dota 2'nin ilk çıktığı zamanını hatırlıyorum ve şunu söyleyebilirim bırakın yeni mekaniği şu an sahip olduğu mekaniği bile inanın çok büyük bir ilerleme. Her ne kadar kendilerine geç kaldıklarını söylesem de, yine de sevinmeden edemiyorum en azından bir şeyler yapmak için çabalıyorlar. Görünüşe göre güzel şeyler bizi bekliyor. Bu 1. Part idi, diğer partlar da resmi blogda paylaşılınca en kısa sürede onları da inceleyeceğim.

İyi oyunlar!
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0