Dota 2 Rehberi

2
2
0
0
0
Guinsoo ve Icefrog adlı kullanıcılar tarafından geliştirilen Warcraft III haritası Defend of the Ancients yani bilinen adı ile DotA, Valve firması satın alındıktan sonra sıfırdan bir oyun olarak yani "Dota 2" olarak geliştirilmeye başlandı. Uzunca bir süre beta döneminde olan Dota 2, 2013'ün son aylarında beta dönemini geride bırakarak tam sürüme geçiş yaptı.
Guinsoo ve Icefrog adlı kullanıcılar tarafından geliştirilen Warcraft III haritası Defend of the Ancients yani bilinen adı ile DotA, Valve firması satın alındıktan sonra sıfırdan bir oyun olarak yani "Dota 2" olarak geliştirilmeye başlandı. Uzunca bir süre beta döneminde olan Dota 2, 2013'ün son aylarında beta dönemini geride bırakarak tam sürüme geçiş yaptı. Dota 2'yi oynayabilmeniz için Valve'ın oyun platformu olan Steam'e kayıt olmanız gerekiyor. Bunun dışında Dota 2'yi oynamak için hiç bir ücret ödemenize gerek yok. Ancak tabii ki de her F2P oyunda olduğu gibi bazı oyun içi eşyalar satın alabiliyorsunuz ve bu eşyalar yalnızca kozmetik açıdan karakterinizin görünümünü değiştiriyor ve oyun içinde size herhangi bir ekstra güç ya da özellik kazandırmıyor. Böylelikle F2P oyunların en büyük derdi olan parayı veren düdüğü çalar mantığını ortadan kaldırıyor.
 

 Dota'nın Tarihi


Detaylı olarak Dota 2'nin incelemesine geçmeden önce kısaca Warcraft III haritası olan DotA All-Stars'tan bahsetmek gerekirse. Bu harita Guinsoo adlı bir kullanıcı tarafından geliştirilmeye başladı ve daha sonrasında Guinsoo'ya Icefrog adlı kullanıcının yardım etmesi ile oyun daha başarılı bir hale gelmeye başladı. Ardından Guinsoo, Dota'yı geliştirmeyi bıraktı ve oyunu Icefrog'a devretti.

Uzunca bir süre hayatına yalnızca Warcraft III haritası olarak devam eden DotA All-Stars'ın popülerliği inanılmaz derecede artmıştı. Pek çok oyuncu böylesine popüler bir haritanın Blizzard tarafından niçin görmezden gelindiğini merak ediyordu. Ancak büyük bir sürpriz oldu ve DotA'nın tüm hakları Valve firması tarafından satın alındı. DotA henüz Warcraft III haritası iken pek çok güvenlik sorunu ile başbaşa kalıyordu. Bildiğiniz üzere Warcraft III gerçekten eski bir oyun ve bu oyun ile ilgili olarak pek çok hile programı bulunuyor. Her ne kadar sunucu tabanlı olarak bu hilelerin bir kısmı engellense dahi bu hile programları tekrardan güncelleniyordu. Hali hazırda pek çok oyuncu DotA'yı ücretsiz sunucularda oynadığı  için bu sunuculardan banlansa dahi yeni bir hesap alarak oyuna ve hile kullanımına devam ediyordu. Bu da bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlıyordu. Ancak her şeye rağmen DotA All-Stars'ın inanılmaz büyük bir oyuncu kitlesi vardı üstelik dünyanın dört bir köşesinden. Şu an baktığımızda Valve'ın DotA'yı satın alarak ne kadar doğru bir hamle yaptığını söyleyebiliriz.
 

 DotA ve Dota 2 Arasındaki Farklar


Valve tarafından satın alındıktan sonra özel bir oyun olarak geliştirilmeye başlanan Dota 2 konusunda çoğu DotA oyuncusu ön yargılı idi işin aslında ben de Dota 2'ye karşı şüphe duyan oyuncular arasında bulunuyordum. Ancak bu şüphelerim Dota 2'nin betasını denemem ile birlikte yerle bir oldu ve adate Dota 2'ye hayran kaldım. Evet genel olarak baktığımızda oyunun grafiklerine alışmam biraz zaman aldı diyebilirim. Genel olarak tasarımların kökten değişmesi nedeniyle oyuna adepte olmam biraz zaman aldı. Ancak bu değişiklikler o kadar ince işlenmişti ki yapılan bu değişikliklere hayran kalmamak elde değildi. Yalnızca karakterlerin tasarımları değil aynı zamanda karakterlerin kullandığı skillerin tasarımları da değişmişti ve ortaya çok kaliteli görseller çıkmıştı.Grafikler baştan aşağı değişmiş olsa da Dota işin aslında halen aynı Dota olarak hayatına devam ediyordu. Haritanın tasarımı değişmiş olsa da haritanın kullanımı veya haritada ki "fog" olarak adlandırılan kör noktaların aynı kalması, Warcraft DotA'sını oynamış kişilerin DotA 2'ye daha hızlı alışmasını sağlıyordu. Ancak şunu da eklemeden geçemeyeceğimiz Dota 2 klasik Warcraft DotA'sına göre çok daha zorlu bir oyun haline gelmiş durumda ve bunun en büyük nedeni de oyunun çok daha hızlı ve akıcı bir hal alması.

Tabi ki Warcraft DotA'sı ve Dota 2 arasında ki tüm farklar bunlarla sınırlı değil aradaki belki de en önemli fark Steam faktörü. Daha öncesinden de bahsettiğimiz gibi Warcraft DotA'sında zaman zaman hile kullanan kişiler ile karşılaşabiliyorduk ancak Steam platformu sayesinde hile kullanan kişiler ile karşılaşmak pek de mümkün olmuyor. En azından ben beta döneminden bu yana kadar oyunda hile kullanan biri ile karşılaşmadım. Hile korumasının yanı sıra DotA 2'de heroları kostümüze etme şansımız bulunuyor. Her oynadığınız oyun sonrasında belirli bir şansa göre envantarenize bir eşya düşüyor yada dilediğiniz eşyayı belirli bir ücret karşılığında Dota 2 Store'dan satın alabiliyorsunuz. Satın aldığınız eşyalar yalnızca heroların görüntülerini değiştiriyor. Herolara alabileceğiniz eşyaların yanı sıra oyunda ki seviyenizi daha hızlı olarak artırmanızı sağlayacak olan "Battle Point Booster" satın alarak bir maçtan aldığınız Battle Point'in daha fazla olmasını sağlayabilirsiniz. Peki ya nedir bu Battle Point diye soracak olursanız şöyle ki oyunda kazandığınız Battle Point'e göre seviye atlıyorsunuz ve seviyenize görede oyunda yeni içerikler açılıyor. Örneğin oyuna yeni başladığınıda Ranked adlı oyun modu kapalı olarak geliyor. Ranked modunun açılması için ise 13 Level olmanız ve en az 150 defa oyunu oynamış olmanız gerekiyor.

Bunların dışında Dota 2'nin mağazasında bazı özel etkinlikler için biletler satılıyor. Bu biletler sayesinde özel turnuvalara takımınız ile katılabilir veya bu özel turnuvaları izleyebilirsiniz. Genel olarak çok az sayıda turnuvayı izlemek ücretli ve turnuvaların çok büyük bir kısımını ücretsiz olarak ve canlı olarak izleme şansınız bulunuyor. Bu da oyuna farklı bir hava katılıyor. Bu eşyaları yalnızca Dota 2 Store'den değil aynı zamanda Steam'in oyuncu mağazasından alabilir veya oyuncular ile takas dahi yapabilirsiniz. Ancak bu satış veya takas işlemleri her eşya için geçerli olmuyor. Bu duruma genel olarak baktığımızda dilerseniz Dota 2'de elde ettiğiniz eşyalarınızı Steam marketi üzerinden satarak belirli bir gelir dahi elde edebilirsiniz.
 

 Oyun Modları


Dota 2'de  şuanda All Pick, Single Draft, Random Draft, All Random, Captains Mode, Captains Draft ve Least Played olmak üzere 7 adet oyun modu bulunmaktadır. Bu oyun modlarının bazıları ilk seviyelerde kapalı olarak gelmektedir bunun en büyük nedeni ise oyuna yeni başlayan kişilerin henüz oyunu öğrenmeden daha zorlu oyun modlarını tercih etmelerini engellemektedir. Kısaca Dota 2'de yer alan bu oyun modlarından bahsetmek gerekirse ;All Pick : Dota'nın klasik modu serbest seçim modudur. İsteyen kişi istediği heroyu alabilir, random seçeneğini kullanarak rastegele bir hero alabilir ve bu sayede ekstra para elde edebilir. Ayrıca All Pick modunda re-pick yani yeniden hero seçimi ve swap yani hero değişim özellikleri bulunmaktadır. Bu oyun modu başlangıç seviyesinde ki oyuncular için en ideal oyun modudur ve hangi seviyede olursanız olun All Pick modunu oynayabilirsiniz.

Single Draft : Bu oyun modu da klasik Warcraft Dota'sında yer alan ve Dota 2'ye aktarılan oyun modlarında biridir. Single Draft modu içerisinde oyun her oyuncuya 1 STR, 1 AGI ve 1 INT hero olmak üzere üç hero seçeneği sunar. Oyuncular bu üç herodan dilediğini seçebilir. 

Random Draft : Yine Warcraft Dota'sında yer alan ve Dota 2'ye aktarılan oyun modlarından biri de Random Draft'tır. Bu modta seçebileceğiniz 20 hero bulunmaktadır. Bu modta her iki takımda belirli bir sıra ile hero seçimi yapar.Bu hero seçim sıralaması ise Radiant, Dire, Dire, Radiant, Radiant, Dire, Dire, Radiant, Radiant, Dire şeklindedir.

All Random : Allpick modu ile birlikte en sevilen oyun modu olan All Random modunda oyunda yer alan tüm herolar arasından her oyuncuya rastgele bir hero gelir. All Random modu içerisinde re-pick ve swap özelliklerini kullanabilirsiniz. Bu modun bir diğer ekstrası oyuna 825 gold ile başlıyor olmanızdır. Ancak re-pick özelliğini kullanırsanız 100 gold kaybedersiniz. 

Captains Mode : Bu oyun modu genellikle turnuvalar ve klan maçlarında kullanıır. Şuan ki güncelleme içerisinde Captains Mode içerisinde Broodmother, Earth Spirit, Ember Spirit ve Legion Commander heroları seçilememektedir. Bu oyun modu içerisinde her iki takım beş adet heroyu banlar ve ayrıca her iki takımında seçimlerini belirli bir sıralama ile yapar bu sıralama ise Ban, Ban, Ban, Ban, Pick, Pick, Pick, Pick, Ban, Ban, Ban, Ban, Pick, Pick, Pick, Pick, Ban, Ban, Pick, Pick şeklindedir.

Least Played : Bu oyun modu Dota 2'yi daha iyi öğrenebilmeniz için hazırlanmıştır. Least Played oyun modunda daha önce oynamadığınız herolar ile oynamak zorunda kalıyorsunuz bu açıdan baktığımızda bu oyun modu sayesinde daha önce oynadığınız herolar ile oynamak sizin için faydalı olacaktır.
 

 Hero Türleri ve Rolleri


Dota 2 herolar açısından Warcraft DotA'sına tamamen sadık kalmış durumda. Oyun içerisinde INT, AGI ve STR olmak üzere üç farklı tür bulunmakta. Ancak Dota 2'nin en önemli kısımı hiç şüphesiz ki heroların oynadığı roller işin aslında istediğiniz hero ile istediğiniz rolü oynayabiliriz ancak örneğin Tinker ile Jungle rolü oynamanız neredeyse imkansız olacaktır. Oyun içerisinde Carry, Disabler, Lane Support, Initiator, Jungler, Support, Durable, Nuker, Pusher ve Escape olmak üzere 11 adet farklı rol bulunmaktadır. Kısaca bu hero türlerinden bahsetmek gerekirse ;Carry : Takımı en kilit isimi Carry rolünde oynayan herodur desek pek de yalnış olmayacaktır. Carry'lerin amacı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde farm yaparak hızlıca item kasmaktadır. Eğer Carry bir hero gerçekten fazlasıyla kastıysa onu durdurmak neredeyse imkansız hale gelecektir. Lifestealer, Bounty Hunter, Phantom Assasin, Juggernaut ve Invoker gibi herolar oyunun başlıca Carry heroları arasında yer almaktadır. Carry herolar genellikle STR ve AGI'dir.

Disabler : Bu rolde ki heroların görevi düşmanları saf dışı bırakmaktır. Her takımda kesinlikle bir disabler heronun bulunması faydalı olacaktır aksi taktirde oyunu kazanmanız gerçekten çok zorlu olacaktır özellilke rakip Carry'leri durdurmak için Disabler herolara ihtiyacınız olacaktır.  Earthshaker, Lion, Alchemist, Sand King ve Vengeful Spirit başlıca Disabler herolar arasında yer almaktadır.

Lane Support : İsiminden de anlaşılacağı üzere bu rolde ki herolar bulunduğu Lane'de ki takım arkadaşına destek olabilecek ve aynı zamanda aynı lanede ki düşman heroları oldukça rahatsız edebilecek herolardır. Lane Support heroları daha çok Carry herolara destek olmaya çalışırlar. Ezolar, Omniknight, Earthshaker, Crystal Maiden ve Dazzle başlıca Lane Support heroları arasında yer almaktadır.

Initiator : Bu rolde ki heroların görevi combatları başlatmak için en önden saldırmak veya skilleri ile rakip heroları kitlemektir. Bu rolü oynayacak herolara özellikle "Dagger" adlı itemi kasıp blink özelliğini kullanarak combatları başlatmanız mantıklı bir hareket olacaktır. Beastmaster, Centaur Warrunner, Vengeful Spirit, Tidehunter ve Enigma başlıca Initiator heroları arasında yer almaktadır.

Jungler : Bu rolü kolaylıkla üstlenebilecek heroların sayısı oldukça azdır. Jungler rolünde oynayacak olan hero lanelerde kasmak yerine ormanda kasar ve böylelikle takımında ki iki kişinin tek başına kasmasını sağlar. Bu durumda tek başında kasan oyuncular daha hızlı level atlar ve aynı zamanda ormanda kasan Jungler hero da hızlı bir şekilde gelişebilir. Lifestealer, Lone Druid, Natures Prophet, Enchantress ve Chen bu rolü rahatıkla üstlenebilecek herolar arasında yer almaktadır.

Support : Support rolünde ki oyuncunun görevi tüm takıma destek olmaktır. Temelde Support ve Lane Support rolünü oynayan heroların görevleri aynıdır ancak Support herolar daha çok her şeyi ile takıma destek olabilen herolardır desek daha doğru olacaktır. Chen, Enchantress , Warlock, Witch Doctor ve Earthshaker başlıca Support heroları arasında yer almaktadır.

Durable : Bu roldeki heroların özellikleri öldürülmeleri oldukça zor olmalarıdır. Tüm dikkatleri üstlerine çekerek takım arkadaşlarının hasar almalarını engellemek Durable rolünde ki heroların en önemli görevidir. Durable herolar genellikle STR herolardır. Centaur Warruner, Doom, Undying, Axe ve Wraith King bu roldeki başlıca herolardır.

Nuker : Bu rolde ki heroların özellikleri rakibe aniden yüksek miktarda hasar verebilmeleridir. Nuker herolar daha çok INT herolar arasında yer almaktadır. Skilleri ile rakip heroların bir anda yüksek miktarda hasar almalarını sağlamak Nuker heroların en önemli görevidir. Lion, Queen of Pain, Lina, Ogre Magi ve Zeus bu rolde ki heroların başlıcalarıdır.

Pusher : Pusher heroların oyunda ki rolü gerçekten çok kritiktir. Bu heroların oyun içerisinde ki görevi rakip creepleri hızlı bir şekilde öldürebilmeleri ve hızlı bir şekilde rakip binaları yok edebilmeleridir. Pusher herolar sayesinde hem defans hemde atak rolünde oldukça etkilidir. Broodmother, Ezolar, Natures Prophet, Tinker ve Undying bu rolde ki heroların başlıcalarıdır.

Escape : Bu rolde ki heroların özellikleri rakiplerinden rahatlıkla kaçabilmeleridir. Daha çok ışınlanma veya görünmezlik gibi yetenekleri olarak herolar bu sınıfa dahil olmaktadır. Anti-Mage, Naga Siren, Weaver, Queen of Pain ve Invoker bu roldeki başlıca herolar arasında yer almaktadır.
 

 Son SözDota 2'nin sürekli gelişen bir oyun olması ve arkasında Valve gibi dünyanın en büyük oyun firmalarından biri olması kesinlikle Dota 2'nin çok daha iyi yerlere geleceğini gösterir ve bunun en büyük kanıtı da Dota 2'nin şu anda Steam üzerinde en çok oynan oyun olmasıdır. Şu anda Dota 2'nin MOBA türünde ki en büyük rakibi hiç şüphesiz ki League of Legends. Oyuncu sayısına bakarak League of Legends'ın Dota 2'den bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ülkemizde Riot Games yaptığı işlerin meyvelerini topluyor. Aynı zamanda League of Legends'ı öğrenmenin Dota 2'ye göre çok daha kolay olduğunu da düşünürsek MOBA'ya uzak olan kişilerin genellikle League of Legends'ı tercih etmekte olduğunu söyleyebiliriz.Ancak Dota 2'nin özellikle Steam ile tamamen entegre çalışması Dota 2'yi farklı bir boyuta taşıyor. Tamamen oyuncular tarafından "Steam Workshops" üzerinden geliştirilen eşyalar, takas ve eşya satış sistemleri gerçekten oyuna farklı bir boyut getiriyor. Aynı zamanda oyun içerisindeki heroların hikayeleri arasında bağlantı bulunuyorsa birbirleri ile olan konuşmaları da gerçekten çok başarılı. Eğer çok daha komplike bir MOBA oyunu arıyorsanız Dota 2 sizin için doğru tercih olacaktır. Ancak öğrenilmesi daha basit ve sadece vakit geçirmelik bir oyun arıyorsanız League of Legends sizin aradığınızı daha iyi karşılıyor diyebiliriz.
2
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
2
0
0
0