• Anasayfa
  • Oyun
  • Dota 2 Ruslarla Anlaşma ve Oyun Kazanma Rehberi

Dota 2 Ruslarla Anlaşma ve Oyun Kazanma Rehberi

6
1
0
0
0
Valve'ın MOBA oyunu Dota 2'nin en büyük derdi hiç şüphesiz ki oyunda ki rus oyuncu kitlesidir. Genel olarak takımınızda birden fazla Rus oyuncu bulunuyorsa oyunu kazanmanız ciddi manada imkansız olabilir bile
Valve'ın MOBA oyunu Dota 2'nin en büyük derdi hiç şüphesiz ki oyunda ki rus oyuncu kitlesidir. Genel olarak takımınızda birden fazla Rus oyuncu bulunuyorsa oyunu kazanmanız ciddi manada imkansız olabilir bile. Ancak tabi ki de bu genellemeyi her rus oyuncu için yapmamak gerekiyor. İşin aslında Rusların oyunu iyi oynamıyor olması pek fazla sorun değil. Burada ki en büyük sorun rusların onları anlamadığınızı bilmesine rağmen inatla rusça konuşmaları. Ya da daha oyun başlamadan "mid" yazmaları. Eğer onlara Mid'i bırakmazsanız feedleyip oyundan çıkabilirler. Ruslar ile ilgili tüm bu örnekler daha da artırılabilir ancak bu sefer ki rehberimiz Rus kardeşlerimiz ile iletişim kurma ve hatta onlarla birlikte oyun kazanma hakkında çeşitli ipuçları vereceğiz. Ancak bunun kolay olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Epeyce zorlu bir maraton sizleri bekliyor olacak. 

 Rus Dota 2 Oyuncuları Hakkında Genel Bilgiler


Rehbere başlamadan önce Rusya ile ilgili olarak kısa bilgiler vermek istiyorum. Rusya'nın başkenti Moskova'dır. Rusya'nın iklimi epeyce soğuktur ve yüz ölçümü açısından dünyanın en büyük ülkesi Rusya'dır. Ülkenin kızları ve vodkası epeyce meşhurdur. En temelde Rusya ile ilgili olarak verilebilecek bilgiler bunlar. Bu kısımı öğrendikten sonra sıra Rus oyuncular ile anlaşabilmek için öğrenmeniz gereken kelimelere geliyor sıra ;
 

Bilmeniz gereken ilk kelime ve muhtemelen en sık kullanmanız gereken kelime CYKA (suka şeklinde okunur). Cyka temelde bir küfürdür. Ruslar neredeyse her cümlelerinin sonunda Cyka diyebilmektedirler. Bu nedenle eğer takımınızda bir Rus varsa ve bir hata yaparsa "xxx cyka noob" diyerekten kızabilirsiniz.

Bu konuda bilmeniz gereken diğer bir kilit kelime ise davay(davai) kelimesi. Davai'nin kelime anlamı hadi olarak Türkçe'ye çevirilebilir. Davai'yı bir de kelime içerisinde kullanmak gerekirse. Örneğin takımınızda Wratih King ile oynayan bir rus var ve ona yardıma Gang'e geldiniz. "Wraith King davay davay stan" diyerekten rakip herolara stun atmasını sağlayabilirsiniz.

Da kelime anlamı olarak evet anlamına gelmektedir. Örneğin bir rus arkadaşımız oyunda ki çark sistemi sayesinde "xx itemini alacağım" diyor. Sizde bu duruma da diyerek ona destek olabilir ve o itemi almasının doğru bir hamle olacağını söyleyebilirsiniz.

Oyun içerisinde bilmeniz gereken diğer önemli rusça kelimeler ise warda ve kura kelimeleridir. Warda ward anlamına gelmektedir. Eğer oyunda warda ihtiyacınız varsa ısrarla warda warda diyerek bağırmanız yeterli olacaktır. Kura ise kurye anlamına gelmektedir. Oyunun başında ısrarla Kura kura diye bağırdığınız taktirde rus kardeşlerimiz kurye satın almaktadır. Diğer yandan bir önemli kelime ise runa'dır. Runa rune anlamına gelmektedir. Runa bottom veya runa top diyerek ortada kasan rus takım arkadaşınıza yardımcı olabilirsiniz.

 

 

 Seçtikleri Herolara Göre Rus Oyuncu Modelleri


Genel olarak Rus oyuncuları seçtikleri herolara göre sınıflandırmak mümkün. Genel olarak bu sınıflandırma şu şekilde olmaktadır.

Pudge : Dota'nın hiç şüphesiz ki en popüler herosu Pudge'dir ve doğal olarak rus arkadaşlarımızın da en çok tercih ettiği heroların başında Pudge gelmektdir. Takımınızda henüz oyun başlamadan "mid" yazan ve ardından Pudge alan bir rus oyuncu varsa oyunu kazanma şansınız yok gibi bir şeydir. Hatta oyun henüz başlamadan mid yazan bir rus oyuncunuz varsa diğer oyuncular oyuna bağlanmdan oyunu terkederseniz herhangi bir ceza almazsınız.

Riki : Rusların en çok tercih ettiği heroların en başında yer almaktadır. Ultisi nedeni ile oynaması olduça basit olan Riki'yi alan rus arkadaşlarımız genellikle pek kasamazlar. Hatta genel olarak oyun başlar başlamaz Riki alırlar. Karşı takım oyuncuları da hali ile Slardar ve Gondar gibi herolar alarak Riki'yi çok rahat bir şekilde yok eder. Ama rus arkadaşlarımızın Riki alması takım için en hayırlı olan seçimdir. Riki alıp invis gezerken takımınıza vision verebilirler. Hatta bazen rakip oyuncuları yanlızken yakalayabilirler bile.

Invoker : Dota'nın en popüler herolarından biri Invoker'da Rus arkadaşlarımızın en çok tercih ettiği herolar arasında yer almaktadır. Ancak Invoker en popüler herolardan biri olduğu gibi Dota'nın oynaması en zor herosudur. Invoker seçip ortaya giden bir rus ortada kasan rakip heroyu feedlemesinden sonra oyunu terk edecektir.

Sniper: Rusların en çok sevdiği herolardan biridir. Oynaması epeyce basit olan Sniper'ın skilli sayesinde atak menzili daha da artmaktadır. Rus arkadaşlarımız bu sayade uzak mesafede durarak rahat rahat kasabileceklerini düşünürler. Ancak genellikle işler bu şekilde yürümez. Sniper'ın herhangi bir kaçış mekanizması olmadığı için öldürmesi epey kolay bir herodur. Rus arkadaşlarımız Sniper aldığında 0-10 civarında skor ile oyunu tamamlamaktadır.

Faceless Void : Eğer ruslar bu heroyu aldı ise muhtemelen oyunu kayıpedersiniz. Void alan kardeşlerimiz Ulti'yi açarken hiç düşünmezler. Bir heroyu 5 kişi sıkıştırmış olmanız durumunda bile ulti açabilirler. Hatta bazen öyle bir ulti açarlar ki tüm takım arkadaşlarınızı kitler ve rakip takımın avantajlı durumda olmasını sağlayabilirler. Ya da çok kastıklarını düşünüp 5 kişi arasında atlayıp ulti açarlar ve en neticesinde 1 Support heroyu öldürüp sonrasında ölürler.Juggernaut : Aslında ruslar bu hero ile başarılı oynamaktadırlar. Ancak asıl sorun şurada başlıyor ki Juggernaut ile oynayan rus arkadaşımız aşırı derecede kastığını düşünerek 5 kişi arasına atlar ve ulitsini atarak savaşa başlar. Sürekli olarak farklı herolara seker ve hiç kimseyi kesemez. Ardından kaçması gerektiğini idrak eder ve ilk skillini kullanarak dönmeye başlar ve en neticesinde ölür. Bunun ardından biraz daha kasar ve yeni bir item yapar. Yine aynı şekilde 5 kişinin üzerine atlar ve sonuç yine aynı olur. En neticesinde rakip takım bu sayede kasmaya başlar ve oyunu kazanır.

Rus oyuncuların en çok seçtiği herolar ne yazık ki bu şekildedir. Eğer ki takımınızda birden fazla rus varsa ve ruslar bu heroları birden fazlasını aldıya. Kazanma imkanınız kesinlikle yoktur. Bu yüzden bir kenarda durun ve yenilmeyi bekleyin :(.
 

 Ruslar İle Oyun Kazanma


Evet rehberimizin en zor kısımına geldik. Bu kısımı uygulamak için rehberimizin ilk kısımını iyice öğrenmeniz gerekiyor. Ruslar ile oyun kazanabilmek için öncelikle onlar ile iletişim kurmayı başarmanız gerekiyor. Bunu başardığınız taktirde kazanmaya bir adım daha yakınlaşmış olacaksınız.

Tahmin edeceğiniz üzere rus oyuncular genel olarak carry heroları almayı tercih etmektedir. Bu nedenle rusların bulunduğu oyunlarda Support heroları almayı tercih etmeniz kazanmanız açısından kilit noktadır.  Takımınızda ki Carry olan rus arkadaşımızın kasmasını sağlayacak bir heroyu tercih etmeniz yararınıza olur. Örneğin Dazzle ve Crystal Maiden gibi herolar almanız ve carry olan rus arkadaşınıza destek olmanız inanılmaz faydalı olur. Ancak unutmayın sürekli olarak onunla iletişim kurmayı unutmayın ve daima killleri carry olan heroya bırakmanız gerekmektedir. Aksi halde "cyka cyka" diyerek cıyaklayan bir oyuncu ile karşılaşabilirsiniz.Hardlane'e giden rus carry oyuncusu. İşte böyle bir durumda işiniz çok zor. Hardlane'e gitmemesi gereken bir hero ile hardlane'e giden bu kardeşimiz ile aynı lane'de olmak çok çok zor olacaktır. Bu kardeşimiz her zaman için atarlı bir şekilde oynayacaktır onu kurtarmaya çalışırken ölürseniz "cyka noob" diyerek size kızacaktır. Diğer yandan onu kurtaramazsanız da sonunuz yine aynı olacaktır. Mümkün olduğunca Rus oyuncuları Easy Lane'e göndermeye gayret etmenizi özellikle tavsiye etmekteyim. Ancak Hardlane'de kalmakta ısrar ediyorsa mümkün olduğunca Rus arkadaşımız ile iletişimde kalmanız ve ona dikkatli oynamasını söylemeniz gerekiyor.

Mid'e giden rus oyuncu belki de en iyi rus oyuncudur. Ancak burada çok önemli bir nokta bulunmaktadır. Eğer elinizde support hero varsa kesinlikle ve kesinlikle ward almalı ve runelara ward koymanız gerekmektedir. Eğer ward almazsanız ve ortada kasan bu rus arkadaşımız ölmeye başlarsa suçu size atacaktır. Muhtemelen "No ward cyka noobs" diyerek isyan edecektir. Bir kaç defa ölmesinin ardından afk kalabilir. Bu nedenle ward alın ve runelara dikin. Mümkün olduğunca runeları kontrol edin ve daha öncesinden de bahsettiğim gibi rune aşağıda ise "runa bottom" diyerek ortada kasan rus arkadaşımıza yardımcı olmanız gerekiyor. Ayrıca fırsat buldukça ortaya yarım ederek rus arkadaşımızın rakip heroyu kesmesini sağlamanız gerekiyor. 

Diğer yandan bir önemli nokta ise eğer ortada kasıyorsanız mümkün olduğunca rusların kastığı yere yardıma gitmeniz gerekiyor. Eğer ruslar kastıkları lanede yeniliyorlarsa "No gank cyka" diyerek sizi suçlayabilirler. Kısacası ruslar ile oyunu kazanmanın en önemli noktası kısa ve basit konuşmanız olacaktır. Onlara basit komutlar verin ve yerine getirmelerini bekleyin. Genel olarak rus arkadaşlarımız komutlarınızı tek seferde anlamayabilir. Bu nedenle ısrarcı olmanız faydalı olacaktır.

Ne yazık ki rus arkadaşlarımızın kendi serverları bulunsada rus serverlarında oynamayı tercih etmezler. İşin aslında Rus serverlarında oynamayan ruslar nispetten daha iyi oynayan oyunculardır diyebiliriz. Çünkü bu rus arkadaşlarımız artık oyunda belirli bir yere ulaşmıştır ve Rusya sunucusunda bulunan noob rus oyuncularından bıkarak Avrupa sunucularında şanslarını denemektedir.
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0