• Anasayfa
  • Oyun
  • DotA 2, League of Legends'ı Yakalamaya Çalışıyor, MOBA Pazarı İyice Kızışıyor

DotA 2, League of Legends'ı Yakalamaya Çalışıyor, MOBA Pazarı İyice Kızışıyor

0
0
0
0
0
Oyun sektörünün zirvesinde olan MOBA pazarında Dota2 ve LoL arasındaki rekabet giderek artıyor. Önemli firmalar da işin içine girmeye başladı.
MOBA oyun dendiğinde istisnasız hepimizin bir geçmişi vardır. Hatta hala deli gibi oynayanlarımız da mevcut. Bizler oynamaya devam ettikçe de MOBA piyasasında çok büyük rakamlar dönüyor ve firmalar büyük bir yarışa girmeye hazırlanıyor. Özellikle Dota2, bu piyasanın yeni reisi olmak için kolları sıvadı. Ancak hesaba katmadıkları, çok büyük bir rakip bulunmakta.

Steam'de en fazla oynanan oyun olmasına rağmen Dota 2, yine de beklenen parayı kazandıramıyor.

Herkesin bildiği gibi Dota2 sürekli olarak büyümekte olan en popüler MOBA oyunlarından biri. SuperData Research firmasının yaptığı araştırmaya göre her ay 18 milyon dolar kazanan Dota2, sürekli olarak yeni oyuncular çekmekte. Bu durum da Valve'e MOBA market alanında daha büyük bir pazar oluşturmasını sağlamakta. Dota2 de dahil olmak üzere Valve'in MOBA oyunlarından aylık kazancı, yalnızca Amerika kıtasından ayda 54 milyon dolar.MOBA oyunlarının bu denli başarısı, Valve'i de bu pazarda üst sıralara ulaştırmakta. Özellikle Dota2, 1 milyon eşzamanlı kullanıcı bulundurmasıyla övünüyor.

SuperData Research'ün CEO'su Joost Van Dreunen konuyla ilgili yazdığı bir blogda da Dota2'nin her ay 10 milyona yakın aktif oyuncu barındırdığını söyledi.

 Fakat Dota2'nin bu denli yükselişte olmasına rağmen, MOBA türü oyun pazarının hakimi League of Legends'ı yakalayabilmesi için uzun bir yol kat etmesi gerekmekte.

League of Legends, Dota2'nin Steam üzerinden Valve'e 1 ayda kazandırdığı parayı sadece 5 günde Riot Games'e kazandırmakta. League of Legends'ın aylık kazandırdığı para SuperData Research'e göre 120 milyon dolar civarında.

Riot Games'in sahibi olduğu LoL'ün bu başarısının sırrı ise Joost Van Dreunen'e göre barındırdığı muazzam oyuncu kitlesi (e başka ne olacaktı zaten). LoL aylık 64 milyon aktif oyuncuya sahip ve bu rakam gün geçtikçe artmakta. Ancak League of Legends'ın şu an hakimi olduğu bu pazara gözünü diken bir tek Dota2 değil. MOBA türünün giderek ve büyüyerek yaygınlaşması eski köklü firmaların da dikkatini çekmiş durumda. 

Dota2'nin dışında LoL'e karşı durabilecek iki MOBA oyunu dikkat çekmekte. Blizzard'ın şu an kapalı beta olarak sunduğu Heroes of the Storm ve Bandai Namco'nun Supernova oyunu en dikkat çeken MOBA'lar.

Blizzard ve Bandai Namco, MOBA piyasasında para kovalamaya başlamışken diğer şirketlerin çoğu pes etmiş durumda. Bunlardan en büyük örnek ise şüphesiz EA Games'in Dawngate adlı MOBA oyunu. Oyun 6 aylık bir beta macerasının ardından iptal edilmişti.Toparlayacak olursak oyun sektöründe şüphesiz başı çeken tür MOBA'lar. MOBA türünde de verilere göre şu an için başı çeken Riot Games'in League of Legends'ı. Ancak büyük, köklü firmaların da bu sektöre el atmaları, MOBA oyun sektörünün ilerleyen dönemlerde büyük bir rekabete sahne olacağını gösteriyor. Bu arada Heroes of the Storm'u kapalı beta olarak oynamaktayım, LoL'müş Dota2'ymiş ikisini de tokatlar gençler :)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0