Dünden Bugüne Civilization

2
0
0
0
0
İlk olarak 1991 yılında piyasaya çıkan "Sid Meier's Civilization" adlı oyun ile yayın hayatına başlayan Civilization serisinin bugüne kadar çıkmış olan en başarılı strateji oyunları arasında yer almaktadır.
İlk olarak 1991 yılında piyasaya çıkan "Sid Meier's Civilization" adlı oyun ile yayın hayatına başlayan Civilization serisinin bugüne kadar çıkmış olan en başarılı strateji oyunları arasında yer almaktadır. Hatta pek çok oyuncuya göre Civilization serisi en başarılı sıra tabanlı strateji oyunu olarak görülmektedir. Civilization serisini bu kadar çekici kılan özellik herşeyi taş devrinden başlayarak uzay çağına kadar uzanan gelişim. Kendi uygarlığınızı en baştan kuracak ve zamanla uzaya kadar çıkabilecek teknolojiye sahip olduğunuz bir oyun kesinlikle strateji sevenleri kendine bağlıyor.
 

 Sid Meier Kimdir?


Sid Meier, Civilization başta olmak üzere pek çok başarılı oyunun baş yapımcılarından biridir. Sid Meier 1954 doğumlu(59 yaşında) Kanadalı bir bilgisayar programcısıdır. 1982 yılından itibaren başlayan yazılım ve tasarım hayatı halen devem etmektedir ve şu anda 2K Games firması için çalışmaktadır.  Bugüne kadar 20'den fazla oyunun baş yapımcılığında bulunan Sid Meier'in Civilization dışında Railroad Tycoon, Sid Miere's Pirates ve Sid Meire's Ace Patrol gibi başarılı yapımlara imza atmıştır. Ayrıca 1999 yılında AIAS Hall of Fame ödülünü kazanmayı başarmıştır.
 

 Bugüne Kadar Çıkmış Olan Civilization Oyunları


Şuana kadar eklenti paketleri hariç olarak Civilization I, Civilization II, Civilization II: Test of Time, Civilization III, Civilization IV, Civilization Revolution ve Civilization V yedi adet Civilization oyunu piyasaya çıkmıştır. Bugüne kadar çıkmış olan tüm Civilization oyunları Sid Meier'in ekibi tarafından yapılmıştır. Kısaca bugüne kadar çıkmış olan Civilization oyunlarından bahsetmek gerekirse ;

Civilization I : Serinin ilk oyunu 1991 yılında piyasay sürüldü. Civilization I, MS-DOS, Windows, Mac OS, Amiga, Atari ST ve Super Nes platformları için piyasaya sürülmüştü. Ayrıca serinin ilk oyunu olan Civilization I, tüm sıra tabanlı strateji oyunlarının atası olarak kabul edillmektedir.

Civilization II : 29 Şubat 1996 yılında piyasaya çıkan Civilization II oyunu Mac OS, Playstation 1 ve Windows platformları için piyasaya çıkmıştır. Benim de Civilization serisi ile ilk kez tanışmama vesile olan Civilization II'nin iki adet eklenti paketi bulunmaktadır. Conflicts in Civilization  adlı eklenti paketi 1996 yılında(oyunun çıkışı ile aynı yıl) Fantastic Worlds adlı eklenti paketi ise 1994 yılı içerisinde piyasaya çıkmıştır.

Civilization II: Test of Time : İşin aslında Civilization II'nin yeniden yapılmış hali olan Civilization II: Test of Time 31 Temmuz 1999 yılında yalnızca Windows platformu için piyasaya çıkarıldı. Bu oyunu Civilization II'den ayıran iki önemli faktör vardır. Bunlardani ilki yeni çizimler ve animasyonlu birimlerdir. Diğeri ise "Alpha Centauri" adlı uzay gemisini yaptığınız taktirde artık uzaylılar ile savaşmaya başlıyor oluşunuzdur.Civilization III : Civilization serisinin dönüm noktalarından biri de hiç şüphesizki 1 Kasım 2001 tarihinde Mac OS ve Windows platformlarına çıkış yapan Civilization III oyunudur. Bu oyun ile birlikte artık Civilization III serisinde multiplayer modu yer almaya başlamıştır. Ayrıca grafik açısından da ilk oyunlara kıyasla çok daha başarılı durumdadır. Civilization III'ün Play the World ve Conquests olmak üzere iki adet eklenti paketi bulunmaktadır.

Civilization IV :  Grafikler ve ufak oynanış farkları dışında Civilization III'ten pekte farkı olmayan Civilization IV, 20 Temmuz 2007 yılında piyasaya çıkmıştır. Civilization IV Windows ve Mac OS platformları için yapılmıştır. Oyunun Warlords, Beyond the Sword ve Colonization olmak üzere üç adet farklı eklenti paketi bulunmaktadır.

Civilization Revolution :  Strateji oyunları ve dolayısı ile Civilization'da oynanış açısından bilgisayar platformuna daha yatkındır. Ancak Civilization Revolution ile birlikte bu tabu yıkılmak istendi. Nitekim bence başarılı da olundu. Civilization Revolution Playstation 3, Xbox 360, Nintendo DS, iOS ve Windows Phone platformlarına çıkış yaptı. 

Civilization V : Serinin şuan ki son oyunu Civilization V uygarlık sayısı bakımından serinin en zengin oyunu konumundadır. Oyun 2010 yılı içerisinde Mac OS ve Windows platformlarına çıkış yapmıştır. İndirilebilir içerikler ve eklenti paketleri bakımından da oldukça zengin konumda olan bu oyun serinin en başarılı oyunu olmaya aday(bana göre serinin en başarılsı) konumdadır.
 

 Sıra Tabanlı Strateji Nedir?
Sıra tabanlı strateji türünün yaratıcısı konumunda olan oyunun Civilization olduğunu söylemek pekte yanlış olmayacaktır. Klasik strateji oyunlarında genel olarak gerçek zamanlı strateji kavramı bulunmaktadır. Yapacağınız her hamle anlık olarak oyuna işlenmektedir bu tarz oyunlar sıra tabanlı strateji oyunlarına göre daha agresif olmaktadır ve genel olarak anlık hareket etmeniz gerektiğinden ileriye dönük stratejilere fazla rastlanmamaktadır. Ancak sıra tabanlı strateji türünde bu tamamen farklıdır ve hamlelerinizin tamamı ileriye dönük olmalıdır. Civilization'ın yapımcısı sıra tabanlı strateji konusunda sevilen masaüstü oyunu Monopoly'den ilham almıştır. Sıra tabanlı strateji oyunlarında da tıpkı Monopoly gibi bir hamle sırası bulunmaktadır ve her elde yapacağınız hamle sayısı o an ki durumunza göre kıstılıdır. Sıra tabanlı strateji oyun türünün en sevilen oyunları Civilization ve Total War serisidir.
 

 Civilization Nedir ve Nasıl Oynanır?


Civilzation serisi 1991 yılından bu yana oynanış açısından neredeyse hiç değişmemiştir demek yanlış olmayacaktır. Hali hazırda başarılı olan sistemlerinin üzerine bazı eklemeler yaparak seriyi çok daha iyi bir hale getirmeye çalışan Sid Meier ve ekibi bu konuda gerçekten çok başarılı. Daha öncesinden de sıklıkla bahsettiğimiz üzere Civilization serisi sıra tabanlı olarak oynanan bir strateji oyunudur. Oyunda kendi uygarlığınızı seçip belirlenen seçtiğiniz oyun modu doğrultusunda sizden istenen şartları yerine getirmeye ve oyunu bitirmeye çalışıyorsunuz. Bu kounda tüm Civilization oyunları farklılık göstermektedir ve ayrıca bazı eklenti paketleri ile birlikte farklı oyun modları da oyuna dahil olmaktadır.Civilization'da tıpkı satrançta olduğu gibi birimlerinizin belirli hareket kabiliyetleri vardır ve bu hareket kabilyetleri doğrultusunda kendi sıranızda birimlerinizi dilediğiniz gibi kontrol etme imkanına sahipsiniz.Kendi sıranızda ki hameleleri bitirdikten sonra diğer oyuncular(uygarlıklar) kendi hamlelerini yapacaktır. Oyun tamamen bu şekilde sıralı bir şekilde ilerlemektedir. Civilzation serisi içerisinde yer alan her uygarlığın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin oyun içerisinde ki İngiltre'nin "Hayalet Gemi" adlı özel birimi bulunmaktadır ve "Batmayan Güneş" adlı pasif yeteneği bulnumaktadır. Batmayan Güneş sayesinde İngiltere'nin gemileri +1 hamle hakkına sahip olacaktır. Her uygarlığın bir lideri bulunmakta ve bu lider o uygarlığın tarihinde yaşamış en önemli kişilerden biri olmaktadır. Örneğin Amerika'nın lideri GeorgeWashington'dır aynı şekilde Osmanlı İmparatorluğunun lideri de I. Süleyman'dır. Oyun içerisinde ki liderlerin herhangi bir artısı bulunmamaktadır.
 

 Civilization V Hakkında Detaylar


Civilzation serisinin son oyunu olan Civilzation V klasik Civilzation'ın tüm özelliklerini ve çok daha fazlasını içerisinde barındırıyor. Geniş uygarlık seçeneği, seneryo modu ve multiplayer seçeneği gibi pek çok özellik sayesinde Civilzation V gerçekten çok başarılı. Civilzation II'yi ilk defa Playstation oyun konsolunda oynamış ve oyuna hayran kalmıştım. O zamanlar yaşımın küçük olması nedeni ile İngilizce kelimeleri anlayamıyor olsam da Civilzation II'yi çok beğenmiştim ve şuana kadar Civilzation Revolution harici tüm Civilzation oyunlarını oynadım ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Civilzation V şuana kadar ki en başarılı Civilzation oyunu konumunda(Civilzation  II'nin gönlümde ki yeri ayrı).Civilzation V içerisinde Amerika, Araplar, Aztekler, Çin, Mısır, İngiltere, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Iroquios, Japonya, Osmanlılar, Persler, Roma, Rusya, Siam ve Songhay olmak üzere 18 adet uygarlık bulunmaktadır. Ancak eklenti paketleri ve ekstra içerikler ile birlikte uygarlık sayısı artmaktadır. Şuana kadar Civilzation V için Gods & Kings ve Brave New World olmak üzere iki büyük eklenti paketi çıkarıldı. Özellikle 2013 yılında piyasaya çıkan Brave New World eklenti paketi gerçekten çok başarılı bu eklenti paketi ile birliklte özellikle uygarlıkların liderleri çok daha gerçekçi hale getirildi. Örneğin artık karşımıza Nazik bir Napoleon yok bunun yerine çok daha saldırgan ve psikopat bir Napoleon var aynı şekilde diğer uygarlıkların liderlerinin kişilikleri de yapay zekaya olabildiğince gerçekçi bir şekilde yansıtılmaya çalışılmış ve bu konuda gerçekten çok başarılı olunmuş.

Daha öncesinden de bahsettiğimiz üzere Civilzation serisinde hiç bir zaman oynanış açısından köklü değişiklikler olmadı aynı şekilde Civilzation V'te de köklü olarak hiç bir değişiklik bulunmuyor. Ancak her zaman ki gibi ufak değişikliklerle oyunu daha stabil hale getirmeye çalışan Sid Meier ve ekibi Civilzation V'te de başarılı olmuş. Görsel açıdan çok daha başarılı bir hale gelmesinin yanı sıra artık Civilzation V ile birlikte çıkardığınız birimleri üst üste yığma olayı ortadan kalkıyor. Bildiğiniz üzere eski Civilzation oyunlarında özellikle aynı birimleri üst üste yığarak alandan kazanabiliyor ve hatta çok fazla birimi üste yığarak bir şehire saldırdığımızda o şehiri kesinlikle ele geçirebiliyorduk. Ancak Civilzation V ile birlikte artık bu mümkün değil kaldı ki bana göre bu değişiklikte gerçekten başarılı olmuş diyebilirim.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0